MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tegoroczna Noc Muzeów już 18 maja. Będzie się dużo działo. Zobacz gdzie warto się wybrać - publikujemy program wydarzeń

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Podczas tegorocznej Nocy Muzeów w planach jest otwarcie tarasu widokowego na dachu Opery w godzinach 15-19.30 (ostatnie osoby będą wpuszczane o godz. 19) – otwarcie tarasu tylko w przypadku sprzyjającej pogody.
Podczas tegorocznej Nocy Muzeów w planach jest otwarcie tarasu widokowego na dachu Opery w godzinach 15-19.30 (ostatnie osoby będą wpuszczane o godz. 19) – otwarcie tarasu tylko w przypadku sprzyjającej pogody. Wojciech Wojtkielewicz
Na tę jedną, wyjątkową noc w roku muzea, ale też instytucje kultury, czy inne, na co dzień niedostępne miejsca, otwierają się dla zwiedzających. I to po zmroku! Impreza rokrocznie cieszy się ogromnym zainteresowaniem i nic dziwnego - atrakcje zachwycają i zachęcają do odwiedzenia poszczególnych miejsc.

Jako Galeria Marchand pokazujemy wystawę "Dźwięki ciszy", bardzo interesującą rzecz- mówi Krzysztof Koniczek, przedstawiciel Galerii Sztuki Marchand. - Każdy może rzucić okiem i też samemu pomyśleć, jakby tą ciszę zinterpretował. Jest tam kilkanaście wersji tej ciszy. To takie wyzwanie, trochę przewrotne hasło, ale zapraszamy serdecznie. Obecni będą też artyści, z którymi będzie można porozmawiać.

To wszystko w godz. 18–23 w siedzibie galerii przy ul. Kilińskiego 12.

Będzie też można odwiedzić miejsca na co dzień niedostępne

Zachęcam wszystkich, żeby przede wszystkim tego dnia chodzili po mieście, żeby odwiedzili miejscówki nieoczywiste, które normalnie nie jest tak łatwo zobaczyć - mówi Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku. - Można będzie chociażby zobaczyć Bramie Wielkiej mechanizm XVIII-wiecznego zegara, zawitać do Białostockiego Teatru Lalek i zwiedzić Piwnicę Lalek, pójść na wieżę kościoła Świętego Rocha. Ale szczególnie chcę zachęcić do odwiedzania takich miejsc, które normalnie, kiedyś były niedostępne i trafiało się do nich tylko wtedy, kiedy coś się przeskrobało, albo coś trzeba było załatwić.

Wśród nich jest m.in. Komenda Wojewódzka Policji przy ulicy Sienkiewicza. Tam grupy zorganizowane będą mogły zobaczyć komendę od środka w asyście policjantów. A co jeszcze warto zobaczyć? Zerknijcie do programu i wybierzcie coś dla siebie.

Program Nocy Muzeów na UMB

Pałac Branickich, Piwnice

 • godz. 18-23 - Spacer w przeszłość, zwiedzanie piwnic Pałacu Branickich, grupy 30 os.

Wejścia: godz. 18, 18.30, 19, 19.30, 20, 20.30, 21, 21.30, 22, 22.30, 23. Wstęp za okazaniem biletu wydanego na konkretną godzinę. Bezpłatne bilety do odbioru na dziedzińcu przed wejściem głównym do Pałacu Branickich od 17.50.

Pałac Branickich, Aula Magna, I piętro

 • godz. 18.15 – 19 - Nocturno Chorum Medicorum – koncert Chóru Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku pod dyrekcją prof. Anny Moniuszko
 • godz. 19.15 – 19.30 - Koncert fortepianowy studentów kierunku lekarsko dentystycznego UMB: Joanny Kozłowskiej, Brunona Bobowskiego i Krzysztofa Kindeusza
 • godz. 19.45 - 21.45 - Koncerty - Białostockie Stowarzyszenie Artystyczne Pro Musica

- godz. 19.45 – 20.15 - Muzyka kameralna, filmowa i współczesna
- godz. 20.30 – 21 - Muzyka filmowa i popularna
godz. 21.15 – 21.45 - Muzyka jazzowa i nowoorleańska
godz. 22 – 22.30 - Jazzowe laboratorium by Mateusz Maciejczyk UMB
godz. 22.45 – 23 - Koncert fortepianowy studentów kierunku lekarsko-dentystycznego UMB: Joanny Kozłowskiej, Brunona Bobowskiego i Krzysztofa Kindeusza
W przerwach między koncertami - opowieści o historii Pałacu Branickich, zwiedzanie dawnego apartamentu królewskiego, konkurs wiedzy.

Pałac Branickich, Biblioteka Główna, parter

 • godz. 18 - 23 - Sekrety pałacowej biblioteki – zwiedzanie Biblioteki Głównej, grupy 10 os.

Wejścia: godz. 18, 18.30, 19, 19.30, 20, 20.30, 21, 21.30, 22, 22.30, 23. Wstęp za okazaniem biletu wydanego na konkretną godzinę. Bezpłatne bilety do odbioru pod kolumnadą w lewym skrzydle Pałacu Branickich od 17.50

Muzeum Historii Medycyny i Farmacji, prawe skrzydło Pałacu, 18 - 24

 • Zioła dla zdrowia, smaku i urody: octy żywe, kombucha, maceraty ziołowe, sole... -KGW Świsłoczanki
 • Szpital spod Monte Cassino. W 80 rocznicę bitwy pod Monte Cassino
 • Wystawy ukazujące historię medycyny i farmacji: gabinet anatomiczny, okulistyczny, radiologiczy, stomatologiczny oraz dawna apteka.
 • Z wizytą u stomatologa. Historia i współczesność – porady profilaktyczne - Polskie Towarzystwo Studentów Stomatologii O. Białystok
 • Historia radiologii – SKN Atomowi przy Zakładzie Radiologii UMB
 • Projekt z ryciny czytany - historia rewitalizacji ogrodu górnego Pałacu Branickich
 • Receptura apteczna dla dzieci - Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji O. Białystok.

Program Nocy Muzeów w Domu Kultury "Śródmieście" w Białymstoku
Dom Kultury "Śródmieście" w Białymstoku zaprasza do zwiedzania wystawy „ONA, SHE, ELLE” oraz na spotkanie z Barbarą Piekut i Edytą Uss-Mazewską! Projektantki chętnie porozmawiają o kreacjach prezentowanych na wystawie oraz odpowiedzą na pytania. Wystawę będzie można zwiedzać w godz. 16-23. Spotkanie z projektantkami odbędzie się o godz. 20 w DK "Śródmieście" (ul. Jana Kilińskiego 13, II piętro).

Program Nocy Muzeów w Podlaskim Instytucie Kultury
godz. 18–22 - Zwiedzanie wystawy akwareli Adama Ślefarskiego; pokaz tworzenia akwareli; ul. Kilińskiego 8.

Program Nocy Muzeów w Operze i Filharmonii Podlaskiej

 • Otwarcie tarasu widokowego na dachu Opery (ul. Odeska 1) w godzinach 15-19.30 (ostatnie osoby będą wpuszczane o godz. 19) – otwarcie tarasu tylko w przypadku sprzyjającej pogody
 • Zwiedzanie wystawy Infinity – bez granic. Wystawa obiektów szklanych rzeźbiarsko-malarskich Agnieszki Olczak – sala wystawowa OiFP
 • Ok. godz. 21.15 w dolnym foyer OiFP będzie można spotkać artystów biorących udział w show taneczno-wokalnym Life is a Cabaret – z możliwością zrobienia pamiątkowych zdjęć na specjalnej ściance
 • Nocne zwiedzanie Opery z przewodnikiem – spacer po niedostępnych na co dzień zakamarkach OiFP. Wycieczki: o godz. 21.30 i 23 (obowiązują wejściówki – do odbioru w kasie Opery od 14 maja).

Program Nocy Muzeów w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku

Dział Twórczości Sleńdzińskich (Rynek Kościuszki 4)

 • godz. 18 – 24 Quiz „Dobrze wiedzieć, żeby widzieć - w labiryncie znaczeń obrazów prof. Ludomira Sleńdzińskiego” (poprawne rozwiązanie zagadki uprawnia do wzięcia udziału w loterii książkowej).
 • godz. 18 – 24 Labirynty i inne łamigłówki dla najmłodszych.
 • godz. 19 – 23 Warsztaty tworzenia broszek inspirowane wystawą biżuterii Elli K (pracownia edukacyjna).
 • godz. 18 – 24 Akcja plastyczna – dołóż swoją cegiełkę do Labiryntu marzeń. W przestrzeni ogrodu przygotujemy wielkoformatowe plansze, na których będziemy budowali labirynt marzeń, dokładając kostki z napisem, za czym w życiu tęsknisz i czego pragniesz najbardziej.


Dział Sztuki Współczesnej (ul. Legionowa 2)

 • godz. 18 – 24 „Greenhouse” – w wybudowanej na wystawienniczej sali szklarni, pomiędzy roślinami, wyświetlane są surrealistyczne filmy artysty.
 • godz. 20 – 21 Koncert muzyki elektronicznej w wykonaniu Emila Zenko, autora wystawy „Greenhouse”, wraz z pokazem multimedialnym.


Dział Fotografii (ul. Wiktorii 5)

 • godz. 18 – 24 Samodzielne zwiedzanie ekspozycji fotografii Karoliny Jonderko „Bebok”.
 • godz. 19 – 19.30 Oprowadzanie autorskie po wystawie Karoliny Jonderko
 • „Bebok”.
 • godz. 21 – 21.30 Projekcja filmu z kulis pracy Karoliny Jonderko w Finlandii i Islandii poprzedzona komentarzem artystki.
 • godz. 22 – 22.30 Oprowadzanie autorskie po wystawie Karoliny Jonderko „Bebok”.
 • godz. 23 – 23.30 Pokaz fotografii autorstwa Bolesława Augustisa poprzedzony komentarzem Grzegorza Dąbrowskiego.


Dział Kultury Żydowskiej (ul. Waryńskiego 24A)

 • godz. 18 – 24 Wydarzenia co godzinę:

- Ożywić wieżę Babel – barwno-animowany pokaz multimedialny na makiecie przedwojennego pomnika Ludwika Zamenhofa, autorstwa Abrahama Ostrzegi, odtworzonej przez Małgorzatę Niedzielko. Autor animacji: Konstanty Karol.
- Mini recital gitarowo-wokalny Dimy Makliakova.
- Pół żartem, pół serio – przegląd międzywojennej białostockiej prasy.
- Oprowadzanie kuratorskie po wystawie stałej „Relikwie” i wystawie czasowej „Krajobraz naszej pamięci”.
- „Gwiazdy nad Tykocinem” – pokaz impresji filmowo dźwiękowej na temat miejsca zagłady w Lesie Łopuchowskim. Projekcja na fasadzie Synagogi Cytronów (przed budynkiem galerii). Autorzy: podopieczni fotografika Andrzeja Górskiego z Młodzieżowego Domu Kultury (pokaz powtarzany cyklicznie).

 • godz. 18 – 24 Wydarzenia ciągłe:

- Loteria książkowa
- Twoje imię po hebrajsku – układanka edukacyjna
- Muzealny tropiciel – quiz z nagrodami
- Warsztaty plastyczne – projektowanie i wykonywanie stempli z ornamentami nawiązującymi do dawnego wystroju wnętrza Synagogi Cytronów.

Program Nocy Muzeów w placówkach Muzeum Podlaskiego

RATUSZ w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10

 • godz. 18-24 – Zwiedzanie wystaw stałych i czasowych

GALERIA MALARSTWA POLSKIEGO
Przegląd dziejów malarstwa od II poł. XVII do 2 poł. XIX wieku, ilustrowany pracami Marcella Bacciarellego, Jana Chrzciciela Lampi, Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego czy fascynującego Stanisława Ignacego Witkiewicza.

LEON WYCZÓŁKOWSKI. WIECZNY ZACHWYT
Niezwykła ekspozycja prezentująca około 150 prac: obrazy, grafiki oraz rysunki Leona Wyczółkowskiego z kolekcji Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

NA KRAŃCACH… TOŻSAMOŚĆ MIEJSCA
Wystawa Małgorzaty Wróbel-Kruczenkow
Niektóre obrazy artystki wywołują nostalgię, inne silne emocje. Technika impasto nadaje jej pracom dynamiki i ekspresji, a jednocześnie pozwala zachować pewną tajemniczość. Malarka nawiązuje do tradycji polskiej i światowej sztuki XX wieku, ale nie naśladuje jej bezkrytycznie. Znajdujemy tu echa Jana Cybisa czy Tatarczyka, ale także Pollocka, Rothko i de Kooninga.

 • godz. 18-24 – Łąka Wyczóła

Otwarte warsztaty dla wszystkich miłośników sztuki i twórców, podczas których stworzymy wspólne dzieło, inspirując się pracami Leona Wyczółkowskiego

MUZEUM RZEŹBY ALFONSA KARNEGO w Białymstoku, ul. Świętojańska 17

 • godz. 18-22 – Zwiedzanie wystaw stałych i czasowych

 • godz. 18 – wernisaż wystawy „Baśnie Słowian”

Ekspozycja przedstawia fotografie Sławomira Wilczyńskiego, który tworzy pod pseudonimem „Wilczym Okiem”. Inspiracją artysty są słowiańskie baśnie oraz dawne wierzenia.
Wernisaż otworzy gawęda Sławomira Wilczyńskiego o czasach wczesnego średniowiecza oraz pokaz bractwa historycznego Winland. Podczas prezentacji grupy rekonstrukcyjnej usłyszymy charakterystyczny słowiański śpiew opowiadający o tych czasach. Ponadto podczas wernisażu Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego odwiedzą postacie ze zdjęć prezentowanych na wystawie.

 • godz. 20 – Oprowadzanie po wystawie stałej Alfons Karny. Opus vitae

Wystawa stała Alfons Karny. Opus vitae przedstawia życie i dorobek twórczy jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy XX wieku. Możemy tu podziwiać między innymi Galerię Wielkich Polaków, kolekcję masek pośmiertnych czy słynną rzeźbę Skakanka. Zobaczymy również meble, obrazy, monety i archiwalia ilustrujące biografię artysty.

MUZEUM HISTORYCZNE w Białymstoku, ul. Warszawska 37

 • godz. 18.-24 – Zwiedzanie wystaw stałych i czasowych

Podczas Nocy Muzeów można będzie poznać Białystok w okresie jego największego rozkwitu. Obejrzymy widowisko multimedialne Wersal Północy wśród dźwięków i świateł na makiecie barokowego Białegostoku. Potem przeniesiemy się w czasie do XX wieku i zwiedzimy ekspozycję W białostockiej kamienicy, by zobaczyć, jak na początku tego stulecia mieszkali bogaci białostoczanie. Obejrzymy też makietę słynnego Hotelu „Ritz”, którego na próżno szukać na współczesnych planach miasta.

W BIAŁOSTOCKIEJ KAMIENICY
Ekspozycja odtwarzająca wnętrza mieszczańskie z przełomu XIX/XX w.

ODZYSKANA HISTORIA. HOTEL RITZ
Makieta legendarnego, niegdyś najświetniejszego hotelu w mieście.

BIAŁYSTOK – MAKIETA BAROKOWEGO MIASTA
Widowisko multimedialne Wersal Północy wśród dźwięków i świateł. Prezentacje będą odbywać się co pół godziny od godz. 18.00.

OPÓR 1863. PODLASIE W POWSTANIU STYCZNIOWYM
Wystawa powstała z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Prezentuje udział mieszkańców Podlasia w zrywie niepodległościowym.

 • godz. 18-19 – Spotkanie Klubu Młodego Historyka

Podczas Nocy Muzeów podsumujemy wszystkie spotkania Klubu Młodego Historyka. Obejrzymy pokaz zdjęć, by przypomnieć sobie nasze wspólne przygody i będziemy snuć plany na przyszłość. W uroczystej atmosferze uczestnicy Klubu Młodego Historyka otrzymają certyfikaty. Na spotkanie zapraszamy Klubowiczów oraz ich bliskich.

 • godz. 19-22 – Zagraj z Powstaniem!

Otwieramy drzwi do muzealnej sali gier! Odkryj wyjątkowe gry towarzyszące wystawie przygotowanej z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. W naszej sali gier znajdziecie również łamigłówki dotyczące innych wstaw, które prezentowane są w Muzeum Historycznym. Kto podejmie to wyzwanie? Startujemy o 19.00. Czekamy na Was!

MUZEUM WNĘTRZ PAŁACOWYCH W CHOROSZCZY, ul. Pałacowa 2

 • godz. 18-22 – Zwiedzanie wystaw stałych i czasowych

 • godz. 18 – wernisaż wystawy Mateusza Karolczuka Theatrum od maryonetków

Siedemnaste i osiemnaste stulecie to złoty okres w rozwoju sztuk scenicznych w ramach magnackiego i królewskiego mecenatu. Oprócz spektakularnych spektakli muzycznych czy występów baletowych ciekawym zjawiskiem były przedstawienia teatru marionetkowego. Autorski projekt Mateusza Karolczuka jest próbą twórczej reinterpretacji założeń salonowego teatru marionetkowego istniejącego w XVIII wieku w murach białostockiego pałacu Branickich. O lalkowych zamiłowaniach hetmanostwa wiemy niewiele, a wzmianki o jego istnieniu znamy jedynie z kart archiwalnych dokumentów. Inwentarz dóbr pałacowych z 1772 roku wskazuje na istnienie Theatrum od Maryonetków wraz z 22 lalkami w jednej z pałacowych garderób.

 • godz. 20 – spacer z przewodnikiem po zabytkowym parku przy Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy. Grupa wyrusza spod budynku Muzeum.

MUZEUM IKON W SUPRAŚLU, ul. Klasztorna 1

 • godz. 18–24 – Zwiedzanie wystaw stałych

Zbiory Muzeum Ikon w Supraślu należą do największych w Polsce kolekcji sztuki cerkiewnej datowanej od XVI do XX wieku. Tworzy je ponad tysiąc sześćset różnorodnych zabytków: fresków, ikon na desce oraz wizerunków i krzyży wykonanych w technikach metaloplastycznych. Tematem przewodnim Nocy Muzeów są najcenniejsze w zbiorach placówki relikty XVI-wiecznej polichromii z cerkwi Zwiastowania NMP w monasterze supraskim.

 • godz. 19 - rodzinne warsztaty Malarze fresków. Działania plastyczne na wielkim formacie inspirowane freskami supraskimi. Na zakończenie wspólnie ułożymy puzzle na ekspozycji Muzeum Ikon w Supraślu. Liczba miejsc ograniczona, zapisy: tel. 509 336 829.

 • godz. 22.30 – Freski supraskie – konteksty historyczne i artystyczne – spotkanie na ekspozycji w nowo zaaranżowanej przestrzeni wystawienniczej. Liczba miejsc ograniczona, zapisy: tel. 509 336 829.

MUZEUM W TYKOCINIE, ul. Kozia 2

 • godz. 18-24 – Zwiedzanie indywidualne oraz zwiedzanie grupowe z przewodnikiem Wielkiej Synagogi i wystawy Tykocin w nurcie historii
 • godz. 19 – wernisaż wystawy Chasydzki szlak w obiektywie Joanny Sidorowicz - Wystawa eksponowana w babińcach Wielkiej Synagogi to ponad 60 fotografii Joanny Sidorowicz ukazujących pielgrzymki Chasydów do miejsc, gdzie zostali pochowani ich przodkowie, cadykowie, do miejsc ich korzeni, takich jak Lelów, Leżajsk, Radomsko, Nowy Sącz…
 • godz. 20.30 – koncert NIGUNIM - Podczas Nocy Muzeów w Wielkiej Synagodze odbędzie się koncert w ramach Festiwalu Muzyki Żydowskiej im. Rywki Tiktiner. Wystąpią Maria Sławek – skrzypce oraz Łukasz Chrzęszczyk – fortepian. Wydarzeniem towarzyszącym będzie promocja płyty TIKTIN nagranej w październiku 2023 w Wielkiej Synagodze w Tykocinie.

MUZEUM OBOJGA NARODÓW W BIELSKU PODLASKIM, Ratusz, ul. Mickiewicza 45

 • godz. 18–24 – Zwiedzanie wystaw stałych i czasowych

 • godz. 18 – wernisaż wystawy Maria, Matka Chrystusa w ikonach. Wystawa ze zbiorów Muzeum Ikon w Supraślu - Polską kulturę religijną ukształtowała różnorodność form kultu maryjnego, przekraczająca granice etniczne, wyznaniowe i środowiskowe. Pierwsze objawienie Matki Bożej w Polsce datowane jest na 1198 rok. Od tego momentu przybywało cudownych bądź szczególnie czczonych wizerunków maryjnych. Ideą wystawy jest ukazanie ikonografii najbardziej znanych wizerunków maryjnych pochodzących ze zbiorów Muzeum Ikon w Supraślu. Prezentowane w przestrzeni ekspozycyjnej bielskiego ratusza – z podziałem na rodzaj poszczególnych przedstawień, odniesieniem do nazewnictwa, historii oraz ikonografii – ukazują tradycję i duchowość nieodłącznie związane z żywym kultem maryjnym. Podczas wernisażu po wystawie oprowadzą nas kuratorki.

 • godz. 19.30 – wernisaż wystawy Bielsk Podlaski i okolice w rysunkach, lata 80. XX wieku- Ekspozycja prac Krzysztofa i Jakuba Jezierskich.

 • godz. 20.30 – warsztaty pisania ikon dla dzieci Moja ikona. Zapisy przyjmowane są do 16 maja, tel. 509 336 841.

 • godz. 21 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie Maria, Matka Chrystusa w ikonach. Wystawa ze zbiorów Muzeum Ikon w Supraślu

 • godz. 22.30 – oprowadzanie po wystawach Józef Charyton (1909–1975). Podlaskie pejzaże i sceny rodzajowe. W 115. rocznicę śmierci artysty oraz Przyszedł znachor do apteki. Ziołolecznictwo i aptekarstwo na Podlasiu

MUZEUM FOTOGRAFII WIKTORA WOŁKOWA W TUROŚNI KOŚCIELNEJ, ul. Lipowa 4

 • godz. 18–24 – Zwiedzanie wystaw stałych z przewodnikiem - Podczas tegorocznej Nocy Muzeów zapraszamy w „podróż” do świata fotografii „z duszą” w Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa. Siedzibą muzeum jest zabytkowy późnobarokowy pawilon – zwany dworem myśliwskim – pięknie położony w otulinie Narwiańskiego Parku Narodowego.

CAŁY KOSMOS WOŁKOWA
W wydzielonej przestrzeni imitującej ciemnię fotograficzną widza otacza „cały kosmos Wołkowa”. Obejrzymy tu prezentację fotografii – nasyconych emocjami oraz dźwiękami muzyki i natury, niejako oddzielonych od świata zewnętrznego.

PEJZAŻ
Wokół ciemni rozmieszczona została ekspozycja 28 czarno-białych ujęć krajobrazu Podlasia z pierwszego okresu twórczości Wiktora Wołkowa.

SŁOŃCE
Przestrzeń Słońca przedstawia kolejny etapu twórczości Wiktora Wołkowa, czyli zdjęcia kolorowe. Prezentujemy oryginalne fotografie sygnowane podpisem artysty.

POTRAWKA Z ZAJĄCA
Archiwalna wystawa Wiktora Wołkowa zatytułowana Potrawka z zająca prezentowana jest w nowej aranżacji – w formie monumentalnego „obrazu”, w którym znalazło się 55 fotografii. Dynamiczna konstrukcja pozwala na obracanie zdjęć i tworzenie dowolnych sekwencji „ruchu” zająca.

WARSZTAT FOTOGRAFA NATURY
Na ekspozycji zobaczymy oryginalny sprzęt fotograficzny, na którym pracował Wiktor Wołkow oraz poświęconą artyście część biograficzną.

Program Nocy Muzeów w Stowarzyszeniu Klanza Białystok

 • godz. 17-20 wernisaż wystawy zbiorowej, który przeniesie Was w fascynujący świat ptaków. Doświadcz niezwykłego połączenia fotografii ptaków autorstwa Sławomira i Michała Kłusewiczów z malarskimi obrazami Elżbiety Stelmaszuk, inspirowanymi motywami ptasimi. To prawdziwa uczta dla oczu i duszy! Podczas wernisażu odbędzie się także prelekcja ornitologiczna pod tytułem "Ptaki miast okiem ornitologa", poprowadzona przez ekspertki w dziedzinie - Patrycję Bielawiec i Annę Winiewicz. To niepowtarzalna okazja, by zgłębić tajemnice życia ptaków w miejskim otoczeniu i poszerzyć swoją wiedzę na temat fascynującego świata ornitologii.

Program Nocy Muzeów w Meczecie w Białymstoku
Muzułmańska Gmina Wyznaniowa MZR w Białymstoku po raz drugi włączyła się do tego projektu. W programie:
godz. 18–24: zwiedzanie meczetu (godz. 18.00, 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00 – zwiedzanie z przewodnikiem), spotkanie z Tatarami, wystawa Tatarzy w Polsce, pokazy kaligrafii arabskiej;
godz. 18.30–19: pokaz parzenia kawy w tygielku;
godz. 19.30–20: warsztat tańca tatarskiego Horan – Tatarski Zespół Dziecięco-Młodzieżowy Buńczuk działający przy MGW MZR w Białymstoku;
godz. 20.20–20.40: azan i modlitwa magrib;
godz. 20.40–21: warsztat tańca tatarskiego Horan – Tatarski Zespół Dziecięco-Młodzieżowy Buńczuk działający przy MGW MZR w Białymstoku;
godz. 21–22: pokaz parzenia herbaty tureckiej z poczęstunkiem.

Ul. Piastowska 13F

Program Nocy Muzeów w Muzeum Wojska

W Noc Muzeów Muzeum Wojska pracuje od godziny 17 do północy, w siedzibie głównej Muzeum Wojska w Białymstoku (ul. Kilińskiego 7), Parku Militarnym (ul. Węglowa 3A) oraz budynku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (ul. Lipowa 51).

Program wydarzeń:

Muzeum Wojska w Białymstoku (ul. Kilińskiego 7)

 • godz. 17-24 Zwiedzanie ekspozycji stałych i wystaw czasowych (ostatnie wejście o 23.30)
 • godz. 17-18.30 Spacer rowerowy „Szlakiem historii”
 • godz. 17-22 Prezentacja ciężkiego sprzętu wojskowego 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego
 • godz. 20-21 Pokazy Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Batalista”, odtwarzającej sylwetki żołnierzy okresu międzywojennego

O godz. 18 i 20 z Placu im. Jana Pawła II odjeżdża bezpłatny transport autobusowy na ul. Węglową.

Park Militarny (ul. Węglowa 3A)

 • godz. 17-24 Zwiedzanie ekspozycji stałej (ostatnie wejście o 23.30)
 • godz. 17-24 Pokazy Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Batalista”, odtwarzającej sylwetki żołnierzy okresu międzywojennego
 • godz. 17-24 Stoisko edukacyjne dla najmłodszych zwiedzających
 • godz. 17-22 Prezentacja ciężkiego sprzętu Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie
 • godz. 17-22 stanowiska gastronomiczne
 • godz. 17-20 stanowiska Związku Harcerstwa Polskiego, Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku, Państwowej Straży Pożarnej, Lasów Państwowych oraz Policji (z możliwością znakowania rowerów)

O godz. 18.30 i 20.30 z ulicy Węglowej 3A, odjeżdża bezpłatny transport autobusowy na ul. Kilińskiego.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych (ul. Lipowa 51)

 • godz. 18-24 „Noc w schronie” – wydarzenie towarzyszące, pracownicy RDLP i Muzeum Wojska w Białymstoku oprowadzają po schronie przeciwlotniczym w piwnicy budynku.

Partnerzy wydarzenia: 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy, WZZ Podlasie, WCR w Białymstoku, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych

Program Nocy Muzeów w Galerii Arsenał:
od godz. 18 do 24, ul. A. Mickiewicza 2, wstęp bezpłatny
W programie:

 • godz. 18 Otwarcie
 • godz. 18 - 24 - „Aaaa…symetria. Stwórzmy razem mural” – otwarte działanie warsztatowe - uczestnicy wykonają abstrakcyjny geometryczny mural zainspirowany pracą z Kolekcji II Galerii Arsenał w Białymstoku. Przyjdźcie i przekonajcie się którą. Organizatorzy zapraszają wszystkich, bez ograniczeń wiekowych, do zabawy kształtem i kolorem. W działaniu można wziąć udział w dowolnym momencie. To w Sali edukacyjnej Placu Zabaw Arsenał (bez zapisów)
 • godz. 18 - 21 „Wydrukujmy razem” – linoryt z artystkami z Ukrainy - Artystki z Ukrainy - Eva Alvor, Natalia Kurnosova, Viktoria Teletien - przebywające na rezydencji w Białymstoku w ramach programu „Strong Together”* zaoferują przygotowane przez siebie matryce linorytnicze do druku na papierze – to propozycja dla tych widzów, którzy się spieszą, ale chcą mieć pamiątkę z Nocy Muzeów. Rezydentki przeprowadzą także warsztaty z szybkiego linorytu dla tych, którzy mają więcej czasu i chcą wykonać odbitkę z samodzielnie zaprojektowanej i własnoręcznie wykonanej matrycy.
 • godz. 18.30 - 19.30 - Oprowadzenie po aktualnych wystawach:
  - „Gideon Horváth. The Whispering Hole” – Katarzyna Różniak-Szabelska
  - „Ivan Svitlychnyi. Maybe We Can Have Fun Together” – Eliza Urwanowicz-Rojecka
 • godz. 22 - 24 Dtekk DJ set

Program Nocy Muzeów z IPN w Białymstoku (ul. Warsztatowa 1A)
godz. 18 – 24, Temat przewodni: „Historia Starosielc"

 • godz. 18 - Prelekcja – wykład nt.: STAROSIELCE wczoraj i dziś – zarys historii – Paweł Olszyński licencjonowany przewodnik PTTK (duża sala konferencyjna)
 • godz. 18.30 - Starosielce w dokumentach z zasobu Oddziałowego Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej – prezentacja dokumentów i ich omówienie – Katarzyna Olszyńska – starszy kustosz archiwalny OA w Białymstoku (duża sala konferencyjna)
 • godz. 19.20 - Spacer historyczny z przewodnikiem po Starosielcach - Rozpocznie się na pętli autobusowej przystanku Starosielce PKP, ul. Szkolna (autobusy linii 8 i 12) – po drugiej stronie kładki od siedziby Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.

W programie ponadto od godz. 18 do 24:
- Zwiedzanie magazynów Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej
- Prezentacja baz archiwalnych
- Prezentacja projektu: Archiwum Pełne Pamięci
- Możliwość złożenia wniosku o udostępnienie dokumentacji
- Stoisko edukacyjne z elementami archeologii Biura Poszukiwań i Identyfikacji
- Stoisko z grami planszowymi
- Ekspozycja modeli samolotów z II wojny światowej
- Warsztaty edukacyjne dla dzieci „Zwierzęca Brygada”.

Program Nocy Muzeów w Centrum im. Ludwika Zamenhofa (ul. Warszawska 19), godz. 17-24
WYSTAWY:

 • godz. 17–24 Będę robił zdjęcia, jak domy burzą, jak bloki budują
 • godz. 17-24 warsztaty Ten pan tu nie stał – zabawa w kolaż
 • godz. 18 spotkanie z bohaterem wystawy Cezarym Maksimowiczem
 • godz. 17–24 nie-do-mówienia – Krzysztof Olszewski
 • godz. 19.30 warsztaty rodzinne Abstra(c)hować - obowiązują zapisy tel. 856767367
 • godz. 17–24 Obiekty wybrane – Jerzy Sadowski
 • godz. 20.30 spotkanie z autorem, poprowadzi Grzegorz Jarmocewicz
 • godz. 17–24 Białystok młodego Zamenhofa
 • godz. 19 zwiedzanie z przewodnikiem
 • godz. 21.30 zwiedzanie z przewodnikiem
 • godz. 17–24 Zamenhof, Kraków i esperantyści na szklanych płytkach sprzed wieku

DLA NAJMŁODSZYCH:

 • godz. 17-24 Sala Gier i Zabaw – przestrzeń twórczej zabawy
 • godz. 17-24 Bojary z domem pachnącym chlebem – działania z klockami Lego – strefa dziecka 4+

Program Nocy Muzeów w Muzeum Motoryzacji i Techniki "Muzeum na Węglowej"

 • godz. 18–24 - Nocne zwiedzanie Muzeum Motoryzacji i Techniki połączone ze zlotem zabytkowych pojazdów, ul. Węglowa 8.

Program Nocy Muzeów w Muzeum Kolejnictwa w Białymstoku
Stowarzyszenie Sympatyków Kolejnictwa "Kolejowe Podlasie", przy współpracy z Zakładem Linii Kolejowych PKP PLK w Białymstoku zaprasza na Kolejową Noc Muzeów! Czeka na nas:

 • ekspozycja stała podzielona tematycznie
 • symulator pociągu pasażerskiego EN57, na którym będzie możliwość przekonania się jak wygląda praca maszynisty
 • w części kinowej projekcja edukacyjnych filmów kolejowych, będących pracami dyplomowymi absolwentów po dawnym Technikum Kolejowym w Starosielcach. Wydarzenia będą trwały w godz. 18-24, ul. Kolejowa 26A.

Program Nocy Muzeów w Białostockim Teatrze Lalek

 • W planach: zwiedzanie wystawy w Piwnicy Lalek, w godz. 18.30-21.30. Ul. Kalinowskiego 1.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny