Barokowe Ogrody Sztuki już po raz 6. w Białymstoku. Czekają wykłady, koncerty, spektakle a nawet mapping. Impreza startuje już za tydzień!

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Członkini Zespołu Muzyki i Tańca Dawnego „Capella Antiqua Bialostociensis” działającego w DK "Śródmieście" też pojawiła się na konferencji prasowej przed festiwalem.
Członkini Zespołu Muzyki i Tańca Dawnego „Capella Antiqua Bialostociensis” działającego w DK "Śródmieście" też pojawiła się na konferencji prasowej przed festiwalem. Tomasz Kuczyński/ DK "Śródmieście"
Od 16 do 18 czerwca królować będzie w Białymstoku muzyka, sztuka i taniec. Wszystko za sprawą kolejnej już, 6. edycji Festiwalu Barokowe Ogrody Sztuki. Będzie można przenieść się do złotego okresu w dziejach naszego miasta, do barokowego Białegostoku rządzonego przez Hetmana i Hetmanową.

Spis treści

- W tym roku hasłem przewodnim festiwalu jest "Karnawał kontra post" - zapewnia Wojciech Bokłago, dyrektor Domu Kultury "Śródmieście", organizatora festiwalu. - Chcieliśmy pokazać i tę radosną sferę życia i tę bardziej postną. Zastanawialiśmy się też w tym roku, która z nich bardziej wciąga człowieka. I doszliśmy do wniosku, że chyba karnawał. Stąd więcej działań będzie związanych właśnie z nim.

A działań będzie naprawdę dużo. Przez te trzy dni nie zabraknie wystaw, koncertów, wykładów i prezentacji. Bardzo ciekawie i widowiskowo zapowiada się też mapping w wykonaniu Sebastiana Łukaszuka. Będzie go można oglądać i na budynku Pałacyku Gościnnego (jako swoiste preludium festiwalu, już od 13 czerwca w godz. 22-24) i na Pałacu Branickich - 17 czerwca w godz. 22.30-24. Wstęp na festiwal jest wolny. Jednak na jedno z wydarzeń trzeba będzie pobrać wcześniej bezpłatne wejściówki - obowiązywać będą w niedzielę (18 czerwca) na spektakl Baletu Cracovia Danza pt. „Pan Molier prosi do tańca”. Będzie można pobrać je od 13 czerwca w sekretariacie DK "Śródmieście" przy ul. Kilińskiego.

Trzy dni wypełnione imprezami

Pierwszy dzień rozpocznie się wernisażem wystawy przedmiotów nawiązujących do historii karnawału „Bilecik czy wachlarzyk?” w DK „Śródmieście”. Również tego dnia będzie można obejrzeć plenerową inscenizację muzyczno-taneczną z udziałem Anny Wolfinger, Justyny Wieruszewskiej-Biniek, Anny Krzysztofik-Buczyńskiej oraz Zespołu Muzyki i Tańca Dawnego „Capella Antiqua Bialostociensis” z Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku. Początek o godz. 21.

- Warto przede wszystkim być na tych wydarzeniach do współtworzenia których zaprosiliśmy naszych uczniów i instruktorów - zapewnia Wojciech Bokłago. - Takim pierwszym działaniem będzie inscenizacja w ogrodach przy Pałacu Branickich.

Wykłady i nie tylko

W ramach wydarzenia odbędą się wykłady, które pozwolą zgłębić wiedzę na temat epoki barku. Wykład „Komunikacja towarzyska w baroku” poprowadzi dr Joanna Tomalska-Więcek, a wykład dr Anny Oleńskiej przedstawi Jana Klemensa Branickiego, jako kolekcjonera dzieł sztuki.

W sobotę odbędzie się wyjątkowy koncert pt. „Muzyczny karnawał” w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pod dyr. Agnieszki Duczmal.

- W tym roku niezaprzeczalnie największym wydarzeniem będzie koncert w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus - twierdzi Bokłago. - Nawet słynny dziennik brytyjski „The Independent” określił ją jako jedną z najlepszych orkiestr kameralnych na świecie. Koncert rozpocznie się o godzinie 21 w ogrodach Pałacu Branickich. A tuż po nim, nasz utalentowany artysta, Sebastian Łukaszuk zaprezentuje mapping na Pałacu Branickich.

Spektakl na wielki finał

Wydarzenie zakończy się w niedzielę, spektaklem Baletu Cracovia Danza pt. „Pan Molier prosi do tańca” w reżyserii Romany Agnel. Będzie on okazją do przeglądu tanecznych form baroku. To tańce w części odtworzone na podstawie zachowanych choreografii z epoki. Całość spektaklu dopełnią fantazyjne kostiumy.

- To będzie prawdziwa perełka - zachęca dyrektor DK "Śródmieście". - Będzie można dostrzec powiązania z tematem głównym, czyli karnawałem i postem. Myślę, że spektakl ten wyraża emocje budzące się w człowieku. Molier był doskonałym pisarzem, który potrafił wyciągnąć z człowieka jego i najlepsze i najgorsze cechy. I to wszystko zobaczymy w formie tanecznej. To będzie spektakularne widowisko!

Festiwal Biegowy Pratt&Whitney w Rzeszowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie