Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barokowe Ogrody Sztuki już po raz 6. w Białymstoku. Czekają wykłady, koncerty, spektakle a nawet mapping. Impreza startuje już za tydzień!

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Członkini Zespołu Muzyki i Tańca Dawnego „Capella Antiqua Bialostociensis” działającego w DK "Śródmieście" też pojawiła się na konferencji prasowej przed festiwalem.
Członkini Zespołu Muzyki i Tańca Dawnego „Capella Antiqua Bialostociensis” działającego w DK "Śródmieście" też pojawiła się na konferencji prasowej przed festiwalem. Tomasz Kuczyński/ DK "Śródmieście"
Od 16 do 18 czerwca królować będzie w Białymstoku muzyka, sztuka i taniec. Wszystko za sprawą kolejnej już, 6. edycji Festiwalu Barokowe Ogrody Sztuki. Będzie można przenieść się do złotego okresu w dziejach naszego miasta, do barokowego Białegostoku rządzonego przez Hetmana i Hetmanową.

Spis treści

- W tym roku hasłem przewodnim festiwalu jest "Karnawał kontra post" - zapewnia Wojciech Bokłago, dyrektor Domu Kultury "Śródmieście", organizatora festiwalu. - Chcieliśmy pokazać i tę radosną sferę życia i tę bardziej postną. Zastanawialiśmy się też w tym roku, która z nich bardziej wciąga człowieka. I doszliśmy do wniosku, że chyba karnawał. Stąd więcej działań będzie związanych właśnie z nim.

A działań będzie naprawdę dużo. Przez te trzy dni nie zabraknie wystaw, koncertów, wykładów i prezentacji. Bardzo ciekawie i widowiskowo zapowiada się też mapping w wykonaniu Sebastiana Łukaszuka. Będzie go można oglądać i na budynku Pałacyku Gościnnego (jako swoiste preludium festiwalu, już od 13 czerwca w godz. 22-24) i na Pałacu Branickich - 17 czerwca w godz. 22.30-24. Wstęp na festiwal jest wolny. Jednak na jedno z wydarzeń trzeba będzie pobrać wcześniej bezpłatne wejściówki - obowiązywać będą w niedzielę (18 czerwca) na spektakl Baletu Cracovia Danza pt. „Pan Molier prosi do tańca”. Będzie można pobrać je od 13 czerwca w sekretariacie DK "Śródmieście" przy ul. Kilińskiego.

Trzy dni wypełnione imprezami

Pierwszy dzień rozpocznie się wernisażem wystawy przedmiotów nawiązujących do historii karnawału „Bilecik czy wachlarzyk?” w DK „Śródmieście”. Również tego dnia będzie można obejrzeć plenerową inscenizację muzyczno-taneczną z udziałem Anny Wolfinger, Justyny Wieruszewskiej-Biniek, Anny Krzysztofik-Buczyńskiej oraz Zespołu Muzyki i Tańca Dawnego „Capella Antiqua Bialostociensis” z Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku. Początek o godz. 21.

- Warto przede wszystkim być na tych wydarzeniach do współtworzenia których zaprosiliśmy naszych uczniów i instruktorów - zapewnia Wojciech Bokłago. - Takim pierwszym działaniem będzie inscenizacja w ogrodach przy Pałacu Branickich.

Wykłady i nie tylko

W ramach wydarzenia odbędą się wykłady, które pozwolą zgłębić wiedzę na temat epoki barku. Wykład „Komunikacja towarzyska w baroku” poprowadzi dr Joanna Tomalska-Więcek, a wykład dr Anny Oleńskiej przedstawi Jana Klemensa Branickiego, jako kolekcjonera dzieł sztuki.

W sobotę odbędzie się wyjątkowy koncert pt. „Muzyczny karnawał” w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pod dyr. Agnieszki Duczmal.

- W tym roku niezaprzeczalnie największym wydarzeniem będzie koncert w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus - twierdzi Bokłago. - Nawet słynny dziennik brytyjski „The Independent” określił ją jako jedną z najlepszych orkiestr kameralnych na świecie. Koncert rozpocznie się o godzinie 21 w ogrodach Pałacu Branickich. A tuż po nim, nasz utalentowany artysta, Sebastian Łukaszuk zaprezentuje mapping na Pałacu Branickich.

Spektakl na wielki finał

Wydarzenie zakończy się w niedzielę, spektaklem Baletu Cracovia Danza pt. „Pan Molier prosi do tańca” w reżyserii Romany Agnel. Będzie on okazją do przeglądu tanecznych form baroku. To tańce w części odtworzone na podstawie zachowanych choreografii z epoki. Całość spektaklu dopełnią fantazyjne kostiumy.

- To będzie prawdziwa perełka - zachęca dyrektor DK "Śródmieście". - Będzie można dostrzec powiązania z tematem głównym, czyli karnawałem i postem. Myślę, że spektakl ten wyraża emocje budzące się w człowieku. Molier był doskonałym pisarzem, który potrafił wyciągnąć z człowieka jego i najlepsze i najgorsze cechy. I to wszystko zobaczymy w formie tanecznej. To będzie spektakularne widowisko!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny