MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Parku Planty w Białymstoku. Niektóre alejki już udostępnione. Pies Kawelin w nowym miejscu. Blisko słynnej toalety

OPRAC.: wal
Ależ tu pięknie - nie kryli podziwu białostoczanie, którzy w sobotnie przedpołudnie podążali na Podlaskie Śniadanie Mistrzów. Zachwycił ich widok parkowej alejki udostępniony po remoncie. Chodzi o tę część Plant, która przylega do ul. Legionowej w bliskim sąsiedztwie słynnej toalety. Początek alei jest z nową nawierzchnią, a rozpoczyna ją nietuzinkowa rabata z mini rondem. Tuż obok znajduje się rzeźba psa Kawelina, które została przeniesiona z remontowej części w pobliżu lodziarni.

Pies Kawelin przy rondzie

Już wtedy ówczesny wiceprezydent odpowiedzialny za inwestycje Przemysław Tuchliński zapowiadał, że ta część parku będzie szybko rewitalizowana. Planowano, że remont odcinka od pomnika ks. Jerzego Popiełuszki do bulwarów Kościałkowskiego zakończy się do końca czerwca. Czy tak się stanie, przekonamy się w następny weekend.

Już teraz jednak początkowy fragment alei od strony ul. Legionowej został udostępniony przechodniom. Poza wymianą nawierzchni, powstało mini rondo, pojawią się nowe ławeczki i latarnie. Są już pierwsze nasadzenia. Ponadto przy rondku została ustawiona rzeźba "Psa Kawelina", przeniesiona z końca alei.

[polecany,]10667748[/polecany]

Bulwary, tuje i Polski Ład

Rewitalizacja całego Parku Planty wraz bulwarami Kościałkowskimi to jedna z największych miejskich inwestycji do 2026 roku. Podczas rewaloryzacji Parku Planty planowane jest odtworzenie układu alejek parkowych i wymiana ich nawierzchni na granitową oraz typu HanseGrande (aleja główna od ul. Akademickiej do ul. Mickiewicza, Bulwary Kościałkowskiego oraz alejki boczne), odtworzenie różanki wraz z montażem systemu nawodnienia, wykonanie kwietników dywanowych, rekultywacja trawników, wymiana roślin, odtworzenie wyglądu latarni parkowych, wykonanie niezbędnej infrastruktury technicznej parku, tj. kanalizacji.

Inwestycja ma przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności turystycznej Białegostoku. Ale też spowodowała niemałe poruszenie społeczne za sprawą planowanej wycinki żywotników zachodnich. Sprzeciwiali się temu niektórzy mieszkańcy, którzy zebrali podpisy pod uchwałą obywatelską za zachowaniem 28 tui. Jednak radni jej nie poparli. Miasto otrzymało już pozwolenie miejskiego konserwatora na wycięcie. Od jego decyzji odwołali się społecznicy do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Rewitalizacja ma kosztować prawie 30 mln. Pieniądze miasto otrzymało z Polskiego Ładu. W ramach tego samego projektu, ale oddzielnego zadania inwestycyjno-finansowego, zostanie zmodernizowana ul. Akademicka. Prace mają kosztować 16 mln. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny