MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białostoccy radni oceniają prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego. W czwartek ważne głosowanie

Andrzej Kłopotowski
Andrzej Kłopotowski
Wojciech Wojtkielewicz
Radni Koalicji Obywatelskiej – co było do przewidzenia - pozytywnie oceniają pracę Tadeusza Truskolaskiego w 2023 roku. Radni opozycji – co zaskakuje – mają podobne zdanie.

Głosowanie nad wotum zaufania i absolutorium zaplanowano już na czwartkowej (20 czerwca) sesji rady miasta. Tadeusz Truskolaski rokrocznie wystawiany jest na ocenę miejskich rajców. I rokrocznie jest oceniany za to, co w minionym roku zrobił, a czego nie zrobił.

Budżet Białegostoku 2023. Długa lista inwestycji

Radni przeglądają budżetowe cyferki, zaglądają do przegródek. Doszukują się tego, co mógł zrobić lepiej. Jak rok 2023 wyglądał w liczbach?

  • Plan dochodów ogółem wynosił 2.478.101.029 zł,

  • Wykonanie dochodów wyniosło 2.460.598.659,91 zł

  • Plan wydatków wyniósł 2.654.584.410 zł,

  • Wykonanie wydatków wyniosło 2.586.251.429,44 zł.

Wśród najważniejszych inwestycji realizowanych w roku 2023 wymienić można prace przy centrum Przydworcowym oraz przebudowie ulic w okolicach dworców, budowę ulic na osiedlach oraz przygotowanie projektów na kolejne ulice. Do tego dwa parkingi przy świątyniach - kościele Matki Bożej Różańcowej oraz przy cerkwi św. Jerzego. Powstawał monitoring przy Klepackiej i Barszczańskiej, czyli na osiedlu Starosielce, gdzie w piwnicach bloków wybuchały pożary. W centrum miasta powstała informacja turystyczna z prawdziwego zdarzenia, trwały remonty zabytkowego gmachu szkolnego VI LO, kamienicy przy Waryńskiego 7 oraz domu przy Wiktorii 9 na Bojarach. Odnowiono też zachowany fragment muru cmentarza gettowego na Żabiej.

Dodatkowo w centrum stanęła rzeźba "Sticky Pink" (czy też "Obietnica") Michała Jackowskiego, odnawiano skwer Pawła Adamowicza (między ulicami Spółdzielczą., Ireny Białówny i Icchoka Malmeda) czy stworzono park lawendowy na TBS-ach.

Budżet Białegostoku 2023. Prezydent na „plus”

Wykonanie budżetu pozytywnie ocenia przewodniczący komisji rewizyjnej w radzie miasta.

- Przy ocenie wykonania budżetu kluczowa jest ocena merytoryczna niezależnych ekspertów. Otrzymaliśmy pozytywne opinie biegłego rewidenta oraz Regionalnej Izby Obrachunkowej. Pozytywne jest to, że zakończyliśmy rok nadwyżką operacyjną na poziomie nieco ponad 27 mln zł, a w planach był deficyt. W minionym roku udało się kontynuować ważne inwestycje, m. in. intermodalny węzeł komunikacyjny przy dworcach. Istotne były inwestycje w fotowoltaikę w placówkach oświatowych oraz wsparcie dla uchodźców z Ukrainy w ramach projektu realizowanego z UNICEF – komentuje Gracjan Eshetu-Gabre, radny Koalicji Obywatelskiej.

Eshetu-Gabre dodaje, że komisja przychylnie spojrzała na wykonanie budżetu. „Za” byli przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej. Radni PiS „wstrzymali się” od głosu. Co nie oznacza, że są "przeciw".

Pozytywnie pracę Tadeusza Truskolaskiego ocenia też radna Agnieszka Rzeszewska z Prawa i Sprawiedliwości.

- Na początku kadencji patrzymy optymistycznie. Nie chcemy robić żadnej rewolucji – mówi nam wiceprzewodnicząca komisji rewizyjnej.

Dodaje, że oczywiście są rzeczy, które klub PiS ocenia negatywnie.

- Nie podoba nam się np. zadłużenie miasta, które ktoś kiedyś będzie musiał spłacić. Doceniamy natomiast to, że prezydent – zamiast zdejmować w urzędzie krzyże – wsparł remont pomnika księdza Jerzego Popiełuszki – komentuje radna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny