MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jest skarga na zgodę konserwatora zabytków, by z Alei Zakochanych wyciąć wszystkie wiekowe tuje

Andrzej Kłopotowski
Andrzej Kłopotowski
Czy Samorządowe Kolegium Odwoławcze zajmie się zgodną na wycinkę tuj? Chcą tego społecznicy
Czy Samorządowe Kolegium Odwoławcze zajmie się zgodną na wycinkę tuj? Chcą tego społecznicy Wojciech Wojtkielewicz
Do Samorządowego Kolegium Odwoławczego trafia skarga obrońców zieleni. Nie zgadzają się z decyzją miejskiego konserwatora zabytków, który pozwolił na wycinkę wiekowych tuj rosnących wzdłuż Alei Zakochanych na białostockich Plantach.

Chodzi o ciąg drzew, które spełniają kryteria, by stać się pomnikami przyrody. Co podnoszą obrońcy żywotników taka aleja byłaby ewenementem i atrakcją, która wyróżniałaby Białystok.

Ale 13 maja miejski konserwator zabytków wydał zgodę na wycięcie drzew. Wcześniej stowarzyszenie Okolica wnioskowało o to, by uznać je za stronę w toczącym się postępowaniu. Tak się nie stało.

Wycinka tuj na Plantach. Skarga do kolegium

Stowarzyszenie Okolica podnosi, że 26 kwietnia złożyło wniosek, by uczestniczyć w procesie wydawania pozwolenia na wycinkę. Do chwili składania skargi do SKO nie dostało odpowiedzi na ten wniosek. Za to pojawiła się zgoda na wycinkę.

- Inicjatywa dotycząca uzyskania pozwolenia na usuniecie drzew i krzewów wynika z procesu inwestycyjnego, który realizowany jest w parku Planty. Nie wynika to z potrzeby ochrony wyższych wartości takich jak życie i zdrowie obywateli, a jedynie z chęci modernizacji i przywrócenia historycznego kształtu dla obiektu zabytkowego, nie uwzględniając czynników istotnych z perspektywy ochrony środowiska naturalnego w przestrzeni miejskiej, a także potrezbę rekreacji realizowaną przez mieszkańców miasta Białystok w zacienionym parku Planty, stanowiącym zieloną enklawę wśród betonowych budowli – podnosi Małgorzata Grabowska-Snarska, prezeska stowarzyszenia Okolica.

Przypomina przy okazji o inicjatywie objęcia ochroną żywotników jako pomników przyrody. Na to jednak nie zgodziła się rada miasta poprzedniej kadencji, odrzucając obywatelski projekt uchwały.

Jest zgoda na wycinkę drzew w Alei Zakochanych

Tuje na Plantach. Stare drzewa do wycięcia

Dalej przedstawiciela Okolicy podnosi, że w tym przypadku społecznicy nie mieli możliwości brania udziału w procesie wydawania pozwolenia.

- Uniemożliwienie udziału organizacji ekologicznej w procesie ochrony środowiska, co nie jest zgodne zz duchem i intencją ustawy dotyczącej udziału społeczeństwa w procesie ochrony środowiska a także zapisami Konstytucji RP – podnosi.

I dodaje, że zaangażowanie podmiotów proekologicznych sprawia, że decyzje można podejmować w oparciu io specjalistyczną wiedzę i doświadczenie osób w takich organizacjach działających. To z kolei przekłada się na fakt, że w procesach decyzyjnych uwzględniany jest głos społeczeństwa.

Grabowska-Snarska liczy, że Samorządowe Kolegium Odwoławcze przychyli siędo wniosku, by decyzję o wycince żywotników uchylić.

Tuje na Plantach pochodzą jeszcze z lat międzywojennych, kiedy park był zakładany. W tej chwili wiekowe, monumentalne drzewa miałyby być zastąpione młodymi, rachitycznymi tujami. Do takiej wymiany doszło już na fragmencie głównej alei przez Planty – na odcinku między ulicami Akademicką a Marii Skłodowskiej-Curie.

Miasto próbuje tłumaczyć, że gdyby teraz nie wycięło drzew mogłoby stracić dotację na przebudowę Plant z Polskiego Ładu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny