MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Protest na Przydworcowym. Mieszkańcy skarżą się do wojewody na nowy wieżowiec

Andrzej Kłopotowski
Mieszkańcy nie chcą wieżowca w kwartale między ulicami Sosnowskiego, Wyszyńskiego i Grunwaldzką
Mieszkańcy nie chcą wieżowca w kwartale między ulicami Sosnowskiego, Wyszyńskiego i Grunwaldzką Andrzej Kłopotowski
Mieszkańcy Przydworcowego apelują, by wojewoda Jacek Brzozowski uchylił plan dla części ich osiedla. Dokument wpuszcza tu wieżowiec wysokości 35 metrów. Przypominają, że plan tu istniał. I na zapisy starego dokumentu są w stanie przystać.

Na razie chodzi o trójkąt między ulicami Oskara Sosnowskiego, Stefana Wyszyńskiego i Grunwaldzką. Ale w dalszym etapie ma powstać plan na działki między Grunwaldzką a wieżowcami przy Wyszyńskiego (stoi to m.in. osiedlowa Biedronka).

Radni plan przyjęli ekspresowo. Najpierw dokument został włączony w ostatniej chwili na posiedzenie komisji zagospodarowania przestrzennego i ochrony środowiska. Komisja odbywała się tuż przed sesją. Chwilę później plan podjęto na majowej sesji rady.

Radni zmienili plan na Przydworcowe. Mieszkańcy go nie chcą

Mieszkańcy osiedla czują się oszukani. Gremialnie uczestniczyli w procedurze planistycznej - około dwustu z nich nadesłało wnioski, w późniejszym etapie podobna liczba złożyła uwagi do wyłożonego przez urzędników projektu. Wszystkie ich uwagi odrzucono.

- Nie mieliśmy okazji, by wypowiedzieć się na temat naszych zastzeżeń do projektu planu. Czujemy się, jako zainteresowani tematem mieszkańcy, zupełnie pominięci przez radnych – komentują dziś mieszkańcy.

Zauważają, że na tym terenie w chwili podejmowania nowego planu obowiązywał cały czas miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego z 2005 roku. I dopuszczał na kwartale między Sosnowskiego, Wyszyńskiego i Grunwaldzką zabudowę do 15 metrów wysokości. Z tym, że usługową. Nowy plan pozwala już na blok wysokości do… 35 metrów! I to ludziom się nie podoba. Mówią, że zapisy ze starego planu były odpowiednie. Podnoszą, że kupujący działki wiedział co będzie mógł tu zbudować. Teraz de facto poprawia mu się warunki zagospodarowania terenu.

Przydworcowe. Chcą zieleni nie betonu

Mieszkańcy Przydworcowego mają żal do urzędników i radnych. Przypominają, że uwagi złożyło – według ich wiedzy – około 200 osób. Nie zostały uwzględnione.

- My potrzebujemy zieleni, a nie nowych bloków – mówi Ewa Garnowska, mieszkanka wieżowca przy Wyszyńskiego. Po sąsiedzku z nim powstały już nowe bloki. – Tak wiercili, że popękały nam ściany! Stare bloki posypią się. Czy ktoś zapewni nam mieszkania? – komentuje rozgoryczona.

Jan Więcko dodaje: - Ja bym spytał się ile drzew wycięli deweloperzy, a ile posadzili. Wyciąć łatwo.

Inni mówią, że żaden z radnych wybranych na osiedlu nie spotkał się w mieszkańcami, nie zapytał w czym tkwi problem i dlaczego tak dużo osób podnosi swe wątpliwości. Przed wyborami pojawiali się na Przydworcowym. Teraz zagłosowali „za” planem.

- Cały świat odchodzi od betonu. Demontuje go, usuwa, sadzi drzewa. U nas jest odwrotnie. Dlatego chcemy ten zielony zakątek tu zachować – dodaje Krzysztof Zdzitowiecki.

Samorządowcy o Przydworcowym

Co na to radni i urzędnicy?

- Otrzymaliśmy projekt planu do włączenia na zaplanowane posiedzenie naszej komisji. Projekt został włączony do porządku obrad. Wszystko odbyło się zgodnie z procedurą i obowiązującym prawem. Dodam, że projekt został jednomyślnie zaopiniowany przez komisję pozytywnie – komentowała sprawę w maju radna Agnieszka Zabrocka (Koalicja Obywatelska), przewodnicząca komisji zagospodarowania przestrzennego i ochrony środowiska.

Dziś mamy już też komentarz magistratu

-Plan został opracowany w zgodzie ze sztuką urbanistyczną., Planiści starali się, by nowe zagospodarowanie służyło i miastu, i mieszkańcom przy założeniu, że to jest teren inwestycyjny. Projekt planu był konsultowany, wpływały do niego uwagi. Urbaniści znaleźli „złoty środek” choć wiadomo, że nie zadowoli on wszystkich – odpowiada Urszula Boublej, rzeczniczka prasowa prezydenta.

Mieszkańcy zapowiadają, że będą pisać do wojewody Jacka Brzozowskiego pismo, by ten unieważnił nowy plan.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny