MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Śpiewający protest przeciwko rzezi żywotników na Plantach. Mieszkańcy nie chcą wycinki starych tui

Andrzej Kłopotowski
Andrzej Kłopotowski
Obrońców żywotników na Plantach wspiera Pracownia Pieśni
Obrońców żywotników na Plantach wspiera Pracownia Pieśni youtube
W internecie pojawiła się piosenka o ptaszynie, której gniazdo zniszczono w trakcie przebudowy Plant. Przeciwko wycince żywotników zaprotestował pisarz i poeta Michał Książek, laureat białostockiej nagrody literackiej im. Wiesława Kazaneckiego. Z obrońcami zieleni na Plantach solidaryzują się też działacze z Warszawy.

A chodzi o plany wykarczowania 31 żywotników rosnących wzdłuż alei Zakochanych na białostockich Plantach. Liczące po blisko sto lat tuje – w większości spełniają wymagania, by uznać je za pomniki przyrody – przeszkadzają miastu w planowanej przebudowie Plant.

Urzędnicy zaplanowali wykarczowanie wiekowych, okazałych drzew i zastąpienie ich rachitycznymi tujami podobnymi do tych, jakie rosną już na części Plant między ulicą Akademicką a Skłodowskiej.

Tuje na Plantach. Starych drzew się nie przesadza

Białostoczanie nie rozumieją tej decyzji. Protestowali jeszcze zanim w ruch poszły piły na tzw. Różance, czyli części Plant przy rzeźbie „Praczki”. Po tym, gdy zieleń tam wykarczowano, społecznicy zaczęli zbierać podpisy pod obywatelskim projektem uchwały, aby tuje na Plantach uznać za pomniki przyrody. Inicjatywa nie znalazła jednak uznania ze strony białostockich radnych.

Decyzję o wycince drzew podpisał już miejski konserwator zabytków. Jednocześnie miasto zadeklarowało, że tuje spróbuje przesadzić.

- Absurdalny pomysł z przesadzaniem, odwrotnie do starego porzekadła. Z przyrodą trzeba ostrożnie. A zadałabym urzędnikom pytanie - jaką macie Państwo pewność, że aleja po rewaloryzacji nie stanie się marną imitacją obiektu historycznego? - pyta Elżbieta Sawicka, jedna z osób zaangażowanych w ochronę zieleni w mieście.

#protesTUJE w stolicy
#protesTUJE w stolicy Ratujmy tuje z Alei Zakochanych / Facebook

Wcześniej pojawiły się głosy, że trudno będzie przesadzić tuje, które są drzewami wielopniowymi, z rozbudowanym systemem korzeniowym. Zrodziło się w końcu pytanie, gdzie w ogóle je przesadzić.

Wycinka na Plantach. Piosenka o ptaszynie

Obrońców żywotników wspiera Pracownia Pieśni, która śpiewająco protestuje przeciwko planom wycięcia 90-letnich żywotników w Alei Zakochanych. Powstała na bazie ukraińskiej pieśni „Oj da rano, rano” pochodzącej z Polesia Zachodniego.

Pieśń na Plantach wykonały uczestniczki warsztatów pieśni tradycyjnych, prowadzonych przez Julitę Charytoniuk. Pieśń „#ProtesTUJE” brzmi:

Co to za ptaszyna Planty przelatuje

Ona przelatuje, gniazda poszukuje

Znalazła gniazdeczko w parku niedaleczko.

Zjawili się ludzie, tuje wyrąbali.

Tuje wyrąbali, gniazdko rozdeptali.

Pieśń można znaleźć na portalu Youtube.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Laureat przeciwko wycince drzew

Już wcześniej przeciwko wycince tuj protestował Michał Książek. W marcu, po wykarczowaniu Różanki, napisał na swoim facebooku:

- Zamierzam oddać Nagrodę Literacką Prezydenta Miasta Białegostoku (za "Drogę 816"), jeśli Miasto wytnie Aleję Zakochanych. Napisałem list w tej sprawie do Pana Prezydenta Truskolaskiego i wysłałem do podlaskich mediów. Aleja rośnie w parku Planty, tworzy ją 31 żywotników z których 28 może jeszcze żyć co najmniej pół wieku, a 24 zostały zgłoszone do objęcia ochroną pomnikową. Ja też, tak ja wielu innych, całowałem się w cieniu tych nieomal 100 letnich drzew. Rewitalizacja/rewaloryzacja Parku prowadzona jest na podstawie projektu, który powstał prawie 20 lat temu (sic!). Jakby zapomnieli że tak bardzo zmienił się klimat, że projektom rewitalizacji powinny przyświecać już inne cele (cień, retencja, sędziwe drzewa, powierzchnia biol. czynna) niż tylko mieszczańskie marzenia o czystości i "porządku". Rewitalizatorzy posiłkują się powierzchowną i wewnętrznie sprzeczną "ekspertyzą" dendrologiczną, z której wynika np., że niektóre drzewa mają "porządną koronę", inne nie.

I dalej podawał: - Wycięli już 22 żywotniki w części o nazwie Różanka (...). To były naprawdę piękne przyszłościowe drzewa, o wielkim potencjale estetycznym i środowiskowym.

Książek otrzymał nagrodę Kazaneckiego w roku 2015. Prócz „Drogi 816” wydanej przez białostocką Fundację Sąsiedzi wydał też:

  • „Jakuck. Słownik miejsca”

  • „Atlas dziur i szczelin”

  • „Nauka o ptakach”

  • „Północny wschód”.

Obrońców przyrody z Białegostoku wspiera też Warszawa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny