MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Siedemnaście skwerów Białegostoku. Gdzie się znajdują? Czy znasz ich patronów?

Andrzej Kłopotowski
Andrzej Kłopotowski
Oficjalnie to skwer Pawła Adamowicza. Przez wielu białostoczan nazywany jest skwerem Ludwika Zamenhofa.
Oficjalnie to skwer Pawła Adamowicza. Przez wielu białostoczan nazywany jest skwerem Ludwika Zamenhofa. fot. Wojciech Wojtkielewicz
Oficjalnie mamy w Białymstoku siedemnaście skwerów. Wśród ich patronów są błogosławiona, docent, profesorka, cesarz czy bojowniczka getta. Gdzie znajduje się Skwer błogosławionej Bolesławy Lament? A gdzie Skwer Chajki Grossman? Zapraszamy na spacer po białostockich skwerach.

Skwery w Białymstoku. Kto je nazywa?

  • - Skwer - niewielki teren zieleni miejskiej, usytuowany zwykle na placu lub przy ulicy (za: Słownik języka polskiego).

  • - Skwer ( ang. square, pol. kwadrat) – niezabudowany obszar na terenie miejscowości spełniający funkcje rekreacyjne. Najczęściej skwer jest terenem zieleni z trawnikami, klombami, krzewami oraz drzewami, a niekiedy znajdują się tam fontanny, alejki, ławki i inny sprzęt rekreacyjny (za: Wikipedia).

Skwery – podobnie ja ulice, aleje, ronda czy place – nazywane są przez miejskich radnych. Do tej pory radni nazwali siedemnaście miejsc mianem „skwerów”.

Skwery w Białymstoku. Nie zawsze są zielone

Część skwerów to solidne, historyczne założenia parkowe. Część to nieuporządkowane i niezagospodarowane zieleńce. Inne to niewielkie trawniki, na których ustawiono tabliczki z nazwami. Mamy w Białysmtoku też skwer będący de facto placem i parkingiem. Mamy reż skwer symboliczny, w przypadku którego chodziło o pstryczek w nosa mieszczącej się przy nim instytucji.

Plac Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie do przebudowy

Najwcześniej nazwany został „Skwer Armii Krajowej”. To teren między ulicą Kilińskiego a aleją Piłsudskiego. Swą nazwę zawdzięcza pomnikowi Armii Krajowej, stanowiącemu główny akcent na skwerze. Radni nazwali tę przestrzeń już w maju 2000 roku. Ostatnim jak na razie skwerem jest „Skwer Chajki Grossman” – żydowskiej bojowniczki z getta, uhonorowanej w marcu 2004 na terenie dawnego getta właśnie.

Jedna z nazw skweru to prawdziwy tasiemiec. Inna sprawia, że na twarzy pojawia się uśmiech. Zapraszamy na spacer przez białostockie skwery. Poszczególne skwery, ich historię i patronów przedstawiamy w galerii.

Bibliografia:

Fiedorowicz Tomasz, Kietliński Marek, Maciejczuk Jarosław „Białostockie ulice i ich patroni” Archiwum Państwowe w Białymstoku, Białystok 2018

Uchwały Rady Miasta Białystok

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny