MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krystian Łopaciuk i Kacper Szczurowski wygrali konkurs na „Koncepcję zagospodarowania terenu przed Monasterem w Supraślu”

ma
Studentom gratulował burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski
Studentom gratulował burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski Politechnika Białostocka
Krystian Łopaciuk i Kacper Szczurowski, studenci kierunku architektura na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej wygrali konkurs na „Koncepcję zagospodarowania terenu przed Monasterem w Supraślu”. Pracę studentów docenił dr Radosław Dobrowolski, Burmistrz Supraśla.

Główną ideą konkursu było zagospodarowanie terenu, przeznaczonego do przekształceń przestrzennych i jakościowych.

- Podczas oceniania projektów konkursowych członkowie Komisji Konkursowej brali pod uwagę: powiązania funkcjonalno-kompozycyjne z miastem, spójność koncepcji z tkanką miejską oraz duchem miejsca, oryginalność przedstawionych rozwiązań, realizowalność oraz estetykę podania – informuje dr hab. inż. arch. Halina Łapińska, prof. PB – organizatorka konkursu. - Główną ideą konkursu było zagospodarowanie terenu, przeznaczonego do przekształceń przestrzennych i jakościowych. Projekty pokazały możliwości wpisania się w otoczenie wyjątkowej przestrzeni miasta, ze szczególnym akcentem na kreowanie powiązań funkcjonalnych i kompozycyjnych. Zaproponowane rozwiązania projektowe zostały pokazane w projekcie zagospodarowania terenu w skali 1: 500, projektach zieleni w skali 1: 200 wraz z doborem gatunków roślin oraz wizualizacjach całości opracowania.

ZOBACZ TAKŻE: Supraski monaster na pocztówce. To druga kartka Poczty Polskiej z serii filatelistycznej „Zniszczenia wojenne”

Studenci Politechniki Białostockiej wygrali konkurs na zagospodarowanie terenu w Supraślu

I miejsce w konkursie zajęli Krystian Łopaciuk i Kacper Szczurowski.

- Inspiracje do stworzenia swojego projektu zagospodarowania terenu czerpaliśmy troszeczkę z Wersalu, troszeczkę z Placu Zamkowego w Warszawie i z samego miasta Supraśl, z jego tradycji i historii – opowiada Kacper Szczurowski.-

- Chcieliśmy podkreślić rolę obiektu sakralnego na terenie miasta Supraśl i zaproponowaliśmy taki plac przed monasterem, gdzie mogłyby się odbywać różne uroczystości miejskie – dodaje Krystian Łopaciuk.

- Zaprojektowaliśmy pawilon wystawowy, labirynt z fontannami, ogród sensoryczny , plac przed monasterem i szkołę muzyczną, żeby miasto dostało jakieś nowe funkcje – opowiada Szczurowski.

Ze względu na ukształtowanie terenu studenci podzielili projekt na trzy strefy.

- Planujemy obronić pracę inżynierską i kontynuować tu studia magisterskie – zgodnie mówią Krystian i Kacper.

Podobnie planują Patrycja Litwiejko, Julia Matuszewska i Joanna Olszewska. Ich projekt pod kierunkiem dr. inż. arch. Michała Chodorowskiego zdobył jedno z wyróżnień.

- Zaprojektowałyśmy główną drogę, która prowadzi wprost do bramy monasteru, tak jak w XVIII wieku – opowiada Litwiejko. - Wzdłuż drogi rozstawione są tężnie, gdzie przechodzący ludzie mogą po prostu odpocząć i wdychać świeże, zdrowe powietrze. Jeśli pójdziemy dalej, w głębi działki znajduje się budynek drewniany, w którym produkujemy soki z krzewów owocowych znajdujących się w pobliżu tego budynku.

Wyróżnienie zdobyli również Bartosz Sikora i Szymon Siwicki.

- Zaprojektowaliśmy przestrzeń buforową przed bramą monasteru w Supraślu – opowiada Siwicki. - Nasze założenie opierało się na takich opływowych kształtach i skupiliśmy się na zachowaniu barkowego traktu, który prowadził do bramy. Chcielibyśmy, żeby to była przestrzeń kulturalno-rozrywkowa.

Studenci bardzo dobrze odczytali intencje włodarza Supraśla.

- Ten konkurs ma ogromne znaczenie ponieważ teren naprzeciwko klasztoru to jest tabula rasa – mówi dr Radosław Dobrowolski. - Tam do połowy XIX wieku był główny trakt wiodący do Supraśla. W momencie, kiedy Supraśl został przejęty przez włókiennika Zacherta zmieniono jakby tą główną oś i stworzono boczną oś dojazdu, już nie do klasztoru, a do siedziby Zacherta. Inicjując konkurs chcieliśmy zostawić to co stworzył Zachert, ale i w pewien sposób dowartościować bryłę bramy wjazdowej klasztoru, żeby nawiązać do historii. Tam oczywiście nie będzie drogi tylko ciąg pieszy, jakiś układ otwarty niezabudowany. To co zaproponowali studenci: propozycja ukwiecenia, propozycje małej architektury, propozycja nawet fontann sugeruje, że można tam stworzyć coś w rodzaju jakby alei Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie przed klasztorem jasnogórskim, taką główną oś spacerową. Żeby ci, którzy przyjeżdżają do Supraśla, żeby obcować z tym głównym zabytkiem, mieli takie piękne dogodne dojście, tak jak to było przed kilkuset laty.

Nagrody i wyróżnienia za projekty zagospodarowania terenu przed Monasterem w Supraślu

Komisja wybrała najlepsze prace dotyczące koncepcyjnego projektu zagospodarowania terenu przed Monasterem w Supraślu.

Przyznano następujące nagrody:

  • I miejsce: praca nr 4, autorzy: Krystian Łopaciuk i Kacper Szczurowski; projekt opracowany pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Haliny Łapińskiej, prof. PB
  • wyróżnienie: praca nr 1, autorzy: Bartosz Sikora i Szymon Siwicki projekt opracowany pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Haliny Łapińskiej, prof. PB
  • wyróżnienie: praca nr 7, autorki: Patrycja Litwiejko, Julia Matuszewska i Joanna Olszewska projekt opracowany pod kierunkiem dr. inż. arch. Michała Chodorowskiego

Konkurs został zorganizowany dla studentów semestru piątego I stopnia kierunku architektura na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej, którzy opracowali koncepcję zagospodarowania terenów położonych w Supraślu w bezpośrednim sąsiedztwie Prawosławnego Monasteru Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy.

W skład komisji konkursowej weszli:

  • dr hab. inż. arch. Tatiana Misijuk, prof. PB – Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej – przewodnicząca komisji;
  • dr Radosław Dobrowolski – Burmistrz Supraśla;
  • dr hab. inż. arch. Halina Łapińska, prof. PB – organizator konkursu, Pracownia Urbanistyki i Planowania Przestrzennego, Wydział Architektury Politechniki Białostockiej;
  • mgr inż. arch. Anna Dziełak – Referat Ochrony Środowiska i Architektury, Urząd Miejski w Supraślu

PRZECZYTAJ TAKŻE: Święto Supraskiej Ikony Matki Bożej. Liczne duchowieństwo i tłumy wiernych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny