Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podróże po drewnianym Podlasiu. Na Politechnice Białostockiej powstał niezwykły przewodnik (zdjęcia)

OPRAC.:
Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Politechnika Białostocka
Zwiedzanie niezwykłych zakątków regionu z książką i mazakiem w ręku – taką formę podróżowania proponuje dr inż. arch. Magdalena Sulimy z Wydziału Architektury PB wraz ze studentami z koła naukowego „mała ARCHITEKTURA”. Niedawno wspólnie stworzyli kreatywny przewodnik po drewnianym Podlasiu.

„Podróże po drewnianym Podlasiu” prowadzą czytelnika przez piętnaście wsi południowo-wschodniej części naszego regionu. Publikacja ukazuje unikatowość powiatów bielsko-hajnowskich. Dzięki niej można poznać układ przestrzenny gospodarstw, zachowaną i bogatą w zdobnicze detale architekturę drewnianych domów z początku XX wieku, a także zróżnicowanie społeczno-kulturowe, obrzędowość, folklor i tradycje.

- Jak dotąd potencjał architektoniczny i turystyczny tych terenów nie został przedstawiony najmłodszym w sposób przystępny i w atrakcyjnej formule – mówi dr inż. arch. Magdalena Sulima z Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, pomysłodawczyni publikacji. - Razem ze studentami wymyśliliśmy kreatywny przewodnik, który wypełni tę lukę. Książka ma zachęcać do twórczego odkrywania i zwiedzania, a przede wszystkim sprawić, żeby spuścizna naszych przodków nie była odbierana przez dzieci jako nudna i trudna w odbiorze – dodaje.

Jak przyznają twórcy, książka skierowana jest do odbiorcy w każdym wieku. Zaprasza na wspólną, niezwykłą podróż po Podlasiu zarówno dzieci, jaki i rodziców i dziadków.

Podczas zwiedzania można wykonywać zadania zawarte w książce, które prowadzą przez kolejne punkty na szlaku: Ryboły, Plutycze, Koźliki, Ciełuszki, Kaniuki, Soce, Puchły, Trześciankę, Czyże, Nowoberezowo, Orzeszkowo, Budy, Dubicze Cerkiewne, Szczyty-Dzięciołowo, Studziwody. Ćwiczenia i zgadywanki dotyczą m.in. detali architektonicznych, rozpoznawania materiałów i technik budowlanych, ale także religii, folkloru, dawnych obrzędów, przepisów kuchni regionalnej, czy otaczającej przyrody. Jest krzyżówka o podlaskich cerkwiach oraz instrukcja wykonania zakładki do książki, która przypomina szczyt z Ciełuszek; jest miejsce na zaprojektowanie własnej makatki kuchennej, puzzle-wycinanka oraz krzyżówki i labirynty. Oprócz ciekawie opracowanych treści merytorycznych, publikacja zawiera piękne grafiki wykonane przez studentki koła naukowego „mała ARCHITEKTURA”.

- Szacunek dla dorobku kulturowego poprzez „żywy” przekaz międzypokoleniowy jest doskonałym narzędziem do upowszechniania wiedzy na temat tradycyjnych wartości wśród tych i następnych pokoleń. Stanowi zatem głos w dyskusji o ochronie dziedzictwa drewnianego Podlasia – dodaje dr Sulima.

Działania studentów SKN „mała ARCHITEKTURA” pod opieką dr inż. arch. Magdaleny Sulimy zostały docenione także przez Narodowe Centrum Kultury. Ich projekt edukacyjny „Bogata w makatki drewniana chatka dziadka i babki” został wybrany spośród 200 zgłoszeń z całej Polski i wszedł w skład publikacji „Lokalne Inspiracje” wydanej przez NCK, prezentującej najlepsze inicjatywy edukacyjno-kulturalne konkursu „Odkryj swój skarb”.

Koronawirus – nowe objawy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny