Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wejście do Polmosu Białystok przejdzie dzięki nim metamorfozę

peż, BPN-T
Patrycja Kiernozek, Kamila Kozioł, Kacper Przywara i Sebastian Przestrzelski (studenci Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej) zwyciężyli w tegorocznej edycji konkursu Absolwent w Transferowni, organizowanego przez CEDC International (właściciel Polmosu Białystok) z z Białostockim Parkiem Naukowo-Technologicznym. To według ich projektu zostanie zrealizowane wejście do białostockiego zakładu produkującego alkohole.

To była już trzecia edycja projektu „Absolwent w Transferowni". Za każdym razem jest on poświęcony innej tematyce. W poprzednich latach do współpracy zostali zaproszeni studenci z kierunków takich jak biotechnologia, biologia, chemia, farmacja, zarządzanie, inżynieria biomedyczna, inżynieria produkcji czy logistyka.

W tym roku z zadaniem konkursowym w projekcie organizowanym przez CEDC International wraz z Białostockim Parkiem Naukowo-Technologicznym zmierzyli się młodzi projektanci z Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Stanęli przed problemem zaprojektowania strefy wejścia i holu siedziby Polmosu Białystok, zakładu produkcyjnego należącego do CEDC International.

O wygraną walczyło 12 studentów podzielonych losowo na 3 grupy. Oprócz wizyt w Polmosie Białystok i rozmów z pracownikami, mogli oni liczyć na merytoryczne wsparcie ze strony swoich mentorów: dr. inż. arch. Adama Jakimowicza oraz dr. inż. Adama Musiuka.

Poprzeczka była ustawiona wysoko, a do wygrania było 10 tysięcy złotych. Oprócz nagrody pieniężnej młodzi architekci mogli zdobyć również wartościowe doświadczenie - mimo braku dyplomu już będą mogli pochwalić się własną realizacją dla jednej z największych białostockich firm.

Podczas finału, każda grupa robocza miała 30 minut na zaprezentowanie swojej koncepcji przed przedstawicielami organizatorów projektu i uczelni, w składzie: Anna Daszuta-Zalewska, dyrektor BPN-T, Krzysztof Kouyoumdjian, dyrektor CEDC International ds. relacji zewnętrznych, Sławomir Mikos, dyrektor CEDC International oddział Polmos Białystok, dr inż. arch. Adam Jakimowicz, prodziekan ds. Promocji i Współpracy Wydziału Architektury PB oraz dr inż. Adam Musiuk, prodziekan ds. Nauki Wydziału Architektury PB.

Zgodnie z oceną ekspertów, wszyscy studenci wywiązali się z zadania perfekcyjnie: nie tylko stworzyli wizualizacje i koncepcję, ale za każdym projektem stała również historia Polmosu Białystok. W projektach dominowało drewno i zieleń kojarzone z Puszczą Białowieską i czołowymi produktami CEDC International. To wszystko zostało zaprezentowane w połączeniu z nowoczesnymi materiałami takimi jak cegła klinkierowa czy szkło.

- Lubię podejmować nowe wyzwania, jestem osobą ambitną, dlatego konkurs z możliwością zaprojektowania strefy wejściowej popularnego w Polsce i na świecie zakładu Polmos Białystok wzbudził moje zainteresowanie. Wykonałam zadanie rekrutacyjne i cierpliwie czekałam na odpowiedź. Ku mojemu zaskoczeniu dostałam się do dwunastki najlepszych. A na koniec do czwórki wygranych. Niesamowite przeżycie - komentuje Patrycja Kiernozek należąca do zwycięskiej czwórki studentów. - Od projektu oczekiwałam przede wszystkim dobrej zabawy, wzbogacenia wiedzy i umiejętności współpracy w grupie. Wszystkie zakładane przeze mnie cele zostały osiągnięte z zadowalającym skutkiem.

Warto podkreślić, że skład zespołu, który wygrał konkurs, był dobrany losowo. Trójka studentów jest na jednym, ostatnim roku architektury, Kamila Kozioł studiuje rok niżej.

- Nasza przyszłość jako zespołu stoi pod znakiem zapytania - nie ukrywa Patrycja Kiernozek. - Każdy z nas ma swoje życie, swoje sprawy, a przede wszystkim nowe ambitne cele. Oczywiście, nadal będziemy spotykać się na uczelni, ponieważ w czerwcu ja, Kacper i Sebastian bronimy tytułu magistra architekta. Kamila na dniach broni tytułu inżyniera i zamierza kontynuować studia na Wydziale Architektury PB. Po obronie, zapewne każdy z nas odda się pracy w zawodzie. Mamy jednak nadzieję, że z czasem będziemy mogli uczestniczyć w remodelingu strefy wejściowej Polmos Białystok, a później podziwiać nasze wspólne dzieło.

- Ważne jest dla nas, aby siedziba Polmosu była wizytówką naszej firmy. Wybrany przez nas projekt powinien łączyć nowoczesność i funkcjonalność z wieloletnią tradycją zakładu tak ważnego dla mieszkańców Białegostoku, jak i naszej firmy. Chcieliśmy przede wszystkim dowiedzieć się, jaką historię przekazujecie w waszych koncepcjach oraz zobaczyć świeże, młode podejście do projektu zagospodarowania siedziby – podkreślał Krzysztof Kouyoumdjian.

W zwycięskim projekcie Patrycji Kiernozek, Kamila Kozioła, Kacpra Przywary i Sebastiana Przestrzelskiego jury doceniło szczegółowość i dociekliwość: studenci wzięli pod uwagę uwarunkowania terenu, na którym stoi siedziba firmy, a także przygotowali kosztorys.

- Nagroda główna jest z pewnością obiecująca, ale ważne jest też to, że wasza koncepcja zostanie wykonana. Staramy się pomagać studentom w naszym mieście. Projekt „Absolwent w Transferowni”... mimo iż jest stosunkowo młody... na pewno daje nadzieję na przyszłość. Studenci uzyskują cenne doświadczenie, a my satysfakcję z pomocy młodym ludziom – stwierdził podczas finału Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny