Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Białostocka. Studentki architektury zaprojektowały zagospodarowanie otoczenia Hajnówki Centralnej

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Wojciech Wojtkielewicz
Klaudia Szpakowska, Klaudia Sztulc i Karolina Trzcińska, studentki architektury na Politechnice Białostockiej, wygrały konkurs Art Time – na zagospodarowanie otoczenia Hajnówki Centralnej. Ich praca – Park rekreacyjno-edukacyjny „Plaster miodu” podbiła serce jury i mieszkańców Hajnówki.

W czwartek (22 grudnia) w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej ogłoszono wyniki konkursu Art Time – otoczenie Hajnówki Centralnej - jednego z przedsięwzięć w ramach projektu „Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja”.

To właśnie studentom Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej powierzono zaprojektowanie zagospodarowania otoczenia dawnego dworca kolejowego, tak by służył młodym mieszkańcom Hajnówki.

- Współpraca Hajnówki z Politechniką Białostocką ma już swoją wieloletnią historię - mówi Jerzy Sirak, burmistrz Hajnówki. – Kiedy przygotowywaliśmy projekt wykorzystujący środki norweskie, oczywistym było, że naszym partnerem będzie Politechnika Białostocka. Cieszę się, że tak dużo studentów przyjęło nasze zaproszenie do uczestnictwa w tym konkursie. To nie będą tylko prace na półkę. Wybraliśmy już wstępnie wykonawcę dokumentacji technicznej, a jednym z podstawowych warunków było wykorzystanie najlepszych koncepcji z konkursu dla studentów. Zakładam, że w ciągu kilkunastu miesięcy znaczna część tego projektu zostanie zrealizowana.

Studenci rozpoczęli prace nad projektami w maju, od wyjazdu studialnego do Hajnówki. Wraz z nimi miasto odwiedziła prof. Halina Łapińska z Pracowni Urbanistyki i Planowania Przestrzennego Wydziału Architektury PB, która objęła opieką merytoryczną projekty studentów.

– Spotkaliśmy się z młodzieżą, obejrzeliśmy teren, przedyskutowaliśmy możliwości zagospodarowania, a podczas praktyki wakacyjnej ze studentami IV semestru wykonaliśmy inwentaryzację urbanistyczną i dendrologiczną, bo na tym terenie występują także pomniki przyrody. Podstawą projektowania były przesyłane nam przez organizatorów wytyczne od mieszkańców, szczególnie od młodzieży hajnowskiej - zdradza prof. Łapińska.

Zarówno mieszkańcom, jak i jury, najbardziej spodobała się praca - Park rekreacyjno-edukacyjny „Plaster miodu”, stworzona przez studentki IV roku Wydziału Architektury - Klaudię Szpakowską, Klaudię Sztulc i Karolinę Trzcińską. Projekt zdobył najwięcej głosów spośród 600 oddanych w hajnowskim Parku Wodnym, gdzie hajnowianie mogli oglądać plansze z projektami i spośród 1100, jakie wpłynęły na projekty w ankiecie online.

- Zainspirowała nas kultura historia tego terenu - mówi Karolina Trzcińska. – Głównym celem było stworzenie miejsca, które będzie łączyło część rekreacyjną z edukacją dotyczącą lokalnej historii.

Zespół studentek dostał nagrodę w wysokości 2 000 zł. II miejsce i nagrody po 750 zł dostały ex aequo studentki III roku Wydziału Architektury Karolina Środa za projekt nawiązujący do regionalnych produktów – marcinka hajnowskiego oraz miodu „Lipiec Białowieski” oraz Anna Niewęgłowska i Julia Rzeplińska za projekt „Lokomotywa spotkań”, gdzie główną koncepcją projektu stało się koło wagonu kolejowego. Jury wyróżniło także pracę Aleksandry Wawreniuk oraz zbiorową pracę Naomi Filipowicz, Jowity Grabowskiej i Urszuli Gudalewskiej.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny