Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Białostocka organizuje kawiarnię naukową. W Famie będzie można posłuchać o wirtualnej rzeczywistości

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Będzie można wejść w świat wirtualnej rzeczywistości i si porozglądać, ale też poszaleć ze spawarką. W dodatku przy kawie. Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej organizuje piątką Kawiarnię Naukową.

W środę (28 lutego) w Famie odbędzie się piąta odsłona Kawiarni Naukowej w ramach projektu Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej

Podczas spotkania ,,SCIENCE-KULTURA – Kiedy VR spotyka rzeczywistość" przed gośćmi wystąpi kilku prelegentów.

Marek Antoniuk opowie im technologii wirtualnej rzeczywistości, z którą ma okazję pracować już od 10 lat. Czy jest to technologia tylko dla bogatych? Czego możemy od niej oczekiwać w dniu dzisiejszym? Jak ona w ogóle działa? Prezentacja Marka odpowie na te oraz inne pytania aby możliwie najbardziej przybliżyć wam tę niezwykle ekscytującą technologię.

Marek Antoniuk jest programistą, dwukrotnym laureatem prestiżowego konkursu dla studentów Microsoft Imagine Cuporaz prezesem firmy RiftCat, która od 2015 roku działa w branży wirtualnej rzeczywistości ułatwiając dostęp do tej technologii ludziom na całym świecie. Marek chętnie dzieli się swoją wiedzą, która stale się rozszerza od czasu uzyskania tytułu magistra na kierunku Informatyka Politechniki Białostockiej.
 
Bartosz Śliwecki opowie o nowej generacji architektów online. Omówi tematykę wirtualnych społeczeństw VR na podstawie platformy VR Chat. Przedstawi też wybrane przykłady przestrzeni zaprojektowanych przez wirtualnych architektów i poprowadzi dyskusję na temat kierunku rozwoju „metaverse”.

Bartosz Śliwecki jest adiunktem na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej, gdzie pracuje w laboratorium rzeczywistości rozszerzonej AuReLa, specjalizując się w CAAD (komputerowo wspomagane projektowanie architektoniczne). Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na wykorzystaniu technologii VR (wirtualnej rzeczywistości), AR (rozszerzonej rzeczywistości) i AI (sztucznej inteligencji) na etapie koncepcyjnym projektowania. Doktorat skupiał się na eksploracji roli architekta w przestrzeni wirtualnej rzeczywistości, zwłaszcza w kontekście platform dla wirtualnych społeczności VR. Obecnie jego działalność naukowa skupiaj się na badaniu percepcji wizualizacji tworzonej przez AI.
 
Zebrani w Famie poznają też „wirtualną spawarkę”. Dr inż. Bogusław Hościło z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej omówi wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości (Augmented Reality) w szkoleniach spawaczy. Prezentacja ogólna, przybliżająca samą technologię AR, będzie trwała 10-15 min. Następnie omówiona zostanie technologia i jej możliwości na przykładzie stanowiska spawalniczego SOLDAMATIC. Przewidziane są też praktyczne demonstracje i możliwość wykonania kilku spoin przez publiczność.

Dodatkowo w spotkaniu wezmą udział studenci ze Studenckiego Koła Naukowego VectoR, którzy zaprezentują sprzęt VR.
 
Studenckie Koło Naukowe Vector zrzesza ludzi zainteresowanych branżą tworzenia gier, a także technologią wirtualnej rzeczywistością. Zgłębiają wszelkie tajniki tworzenia rzeczy trójwymiarowych i nadawania im życia za pomocą programowania. Co roku organizują także największy na Podlasiu maraton tworzenia gier „BialJam”, na który zjeżdżają się uczestnicy z całej Polski. W kawiarni Science Kultura dadzą możliwość wejścia w inny świat za pomocą okularów VR.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny