Uniwersytet w Białymstoku. Ponad 20 uczniów ze szkół ponadpodstawowych weźmie udział w pierwszym programie tutorskim

OPRAC.:
Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Już wiadomo, którzy uczniowie z podlaskich szkół ponadpodstawowych będą rozwijać swoje naukowe pasje pod okiem badaczy z Uniwersytetu w Białymstoku. Zakończyła się rekrutacja do pierwszego na uczelni programu tutorskiego „Uczeń jako badacz, naukowiec i odkrywca”.

Pracownicy Uniwersytetu w Białymstoku zakończyli już analizę zgłoszeń do programu tutorskiego nadsyłanych przez podlaskie szkoły. Za nimi jest czytanie listów motywacyjnych uczniów oraz rozmowy rekrutacyjne.

- Jestem pewien, że to będzie bardzo ciekawa intelektualna przygoda, zarówno dla uczniów, jak i ich tutorów – mówi dr hab. Krzysztof Korotkich, prof. UwB, prorektor ds. kształcenia.

Nauczyciele akademiccy z Uniwersytetu w Białymstoku przygotowali w sumie prawie 40 bardzo różnych tematów do wyboru. Uczniowie wybrali m.in. zajęcia dotyczące granic wolności słowa, planowania biznesu, rozwoju umiejętności muzycznych lub wokalnych, czy też adaptacji i interakcji w królestwie roślin.

- Odzew był zaskakujący, biorąc pod uwagę, że to pilotażowa edycja naszego programu skierowanego do zdolnych uczniów, chcących rozwijać swoje pasje. Otrzymaliśmy 29 zgłoszeń ze szkół z Białegostoku, Grajewa, Sokółki, Łomży – wymienia Dorota Sawicka, kierownik Centrum Popularyzacji Nauki UwB.

Ocena zgłoszeń dokonywana była przez koordynatora ds. tutoringu z danego wydziału lub instytutu oraz wybranego przez ucznia tutora. Za list motywacyjny można było otrzymać 10 punktów. Drugie tyle można było uzyskać po rozmowie kwalifikacyjnej.

- Choć trzeba przyznać, że nie była to zwykła rozmowa kwalifikacyjna, a raczej próba poznania wzajemnych oczekiwań i możliwości – dodaje Dorota Sawicka.

Ocena końcowa była średnią ocen koordynatora i tutora. Warunkiem przyjęcia ucznia do programu było uzyskanie minimum 17 punktów. W przypadku równej liczby punktów uzyskanych przez kilku kandydatów o przyjęciu do programu decydował tutor, z uwzględnieniem zasady, że może mieć pod opieką nie więcej niż dwóch młodych ludzi.

- Dużo pozytywnej energii, czasami niełatwych pytań i zaskakujących odpowiedzi – podsumowuje spotkania z uczniami dr Marta Kowalczuk-Walędziak, prodziekan ds. współpracy międzynarodowej Wydziału Nauk o Edukacji, współtwórczyni programu tutorskiego na UwB.

Wyniki rekrutacji do pierwszej, pilotażowej edycji programu tutorskiego UwB „Uczeń jako badacz, naukowiec i odkrywca” można znaleźć na stronie TUTAJ.

Na początku stycznia planowane jest pierwsze, wspólne spotkanie wszystkich zakwalifikowanych uczniów oraz ich tutorów, połączone z oficjalną inauguracją programu.

Zobacz też:

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie