- Ta inwestycja jest bardzo przydatna - mówi Szymon Moroz uczeń piątej klasy technikum. On sam już za wiele z niej nie skorzysta, ale jego młodsi koledzy będą mieli komfortowe warunki do nauki zawodu.
Chociażby technika elektronika czy elektryka. W ich przypadku zajęcia z lutowania odbywały się w innym centrum kształcenia praktycznego, które nie było tak nowoczesne - mówił uczeń ZSE.
[poelcane]25343517[/polecane]
Budynek CKZ ma trzy kondygnacje i jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na parterze znajdują się:
- hol rekreacyjny,
- szatnie,
- pomieszczenia techniczne (węzeł cieplny, rozdzielnie elektryczne, pomieszczenie wodomierza),
- zaplecze biurowe,
- sześć pracowni
- sala konferencyjna.
Z kolei na pierwszym piętrze są pomieszczenia dla pracowników szkoły i osiem pracowni z zapleczami, a na drugim piętrze – dziewięć pracowni z zapleczami i serwerownia.
Uczniowie się w nich uczą w warunkach zbliżonych do rzeczywistego środowiska pracy w zawodach - mówił prezydent Tadeusz Truskolaski.
Prof. Mirosław Świercz, prorektor Politechniki Białostockiej, zaznaczył, że Zespół Szkół Elektrycznych jest jedną z takich szkół, które bardzo dbają o unowocześnianie swojej bazy dydaktycznej.
Z tej szkoły wywodzi się się największa liczba kandydatów przede wszystkim na wydział elektryczny, ale też na wydział informatyki, a ten profil nauczania zaczyna dominować w Zespole Szkół Elektrycznych - mówił prorektor obecny na uroczystości otwarcia CKZ.
Zmieniło się też otoczenie budynku. Nowy obiekt ma niezbędne przyłącza. Teren z drogą pożarową oraz placem manewrowym został utwardzony, wykonano oświetlenie zewnętrzne, zagospodarowano otoczenie i zainstalowano elementy małej architektury. Budynek został wyposażony w nowoczesne instalacje sanitarne, elektryczne i teletechniczne, a także sprzęt do nauki zawodu stosownie do profili nauczania w szkole.
Centrum Kształcenia Zawodowego nr 1, powstało dzięki projektowi "ZSE w Białymstoku - Nowy wymiar edukacji" - przypomniała podczas otwarcia CKZ dyrektor szkoły Anna Niczyporuk.
Był on realizowany od końca marca 2021 roku do końca grudnia 2023 roku. Koszt projektu wyniósł niemal 40 mln zł, z czego 15 mln zł to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i ponad 17 mln z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Celem projektu było podniesienie atrakcyjności i jakości kształcenia zawodowego poprzez zbudowanie nowoczesnego centrum kształcenia, wdrożenie innowacyjnych programów i metod nauczania oraz dodatkowych staży i praktyk zawodowych.
Szkoła kształci obecnie 1374 uczniów w 53 oddziałach.
Wspomnienia Polaków związane z powrotem do szkoły - sonda
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?