MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznaliśmy laureatów konkursu „Matematyka Stosowana” Politechniki Białostockiej. Najlepsi otrzymali indeksy na studia

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Laureaci konkursu "Matematyka stosowana" otrzymali indeksy na studia na Politechnice Białostockiej.
Laureaci konkursu "Matematyka stosowana" otrzymali indeksy na studia na Politechnice Białostockiej. Dariusz Piekut/PB
Kilkunastu uczniów zdobyło indeksy na studia w Politechnice Białostockiej. Laureaci konkursu „Matematyka stosowana” uczą się w Białymstoku, Ełku, Ostrołęce oraz Jarocinie

Uczniowie szkół ponadpodstawowych z Białegostoku, Ełku, Ostrołęki oraz Jarocina znaleźli się w gronie laureatów Ogólnopolskiego Konkursu „Matematyka Stosowana”. Niektórzy z nich to tegoroczni maturzyści, którzy zapowiadają, że cenną przepustkę na studia wykorzystają już podczas najbliższej rekrutacji. Dla pozostałych uczestników udział w konkursie wiązał się przede wszystkim z satysfakcją oraz sprawdzeniem swoich umiejętności matematycznych w praktyce.

W roku szkolnym 2023/2024 odbyła się już dziewiąta edycja tego konkursu. W pierwszym etapie zawodnicy rozwiązywali quiz W etapie drugim konkursu drużyny przyjechały na Politechnikę Białostocką i na poszczególnych wydziałach PB oraz w Studium Języków Obcych rozwiązywały zadania przygotowane przez wykładowców uczelni. Niektóre z nich wymagały przeprowadzania doświadczeń, pomiarów i badań, podobnych do tych, które wykonują studenci kierunków inżynierskich. Przydawała się też znajomość języka angielskiego na poziomie podstawowym.

– „Matematyka Stosowana” to szczególnie interesujący konkurs. Pokazuje szeroki przekrój zastosowań matematyki w życiu codziennym i w życiu przyszłych inżynierów, których kształcimy w Politechnice Białostockiej. Uczniowie, którzy uczestniczyli w tym konkursie mieli możliwość zapoznania się z naszą uczelnią, poznali naszych wykładowców, pracowali w laboratoriach i pracowniach naszych wydziałów, poznali też kierunki studiów - mówiła prof. Agnieszka Dardzińska-Głębocka, prorektor ds. kształcenia w Politechnice Białostockiej.

Komisja konkursowa IX edycji konkursu „Matematyka stosowana” przyznała:

  • miejsce I drużynie w składzie: Marta Kołodziejska (uczennica II Liceum Ogólnokształcące w Ostrołęce) i Kacper Gołębiewski (uczeń III Liceum Ogólnokształcące w Ostrołęce); wynik 63,70 pkt
  • miejsce II drużynie uczniów Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej w składzie: Paweł Buczyński i Maciej Niedźwiedź; wynik 62,80 pkt
  • miejsce III drużynie uczniów Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej w składzie: Damian Amonowicz i Wojciech Dunaj; wynik 59,80 pkt

Wyróżnienia trafiły do drużyn:

  • Jakub Zajczyk i Maksymilian Maciejek z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej (wynik 59,30)
  • Aleksandra Samocik i Filip Ołdakowski z II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku (wynik 58,50)
  • Karolina Wilczewska i Piotr Witkowski z I Liceum Ogólnokształcącego w Ełku (wynik 57,15)
  • Robert Wojtkowiak i Mateusz Roszak z Liceum Ogólnokształcącego Nr 1 w Jarocinie (wynik 56,50)
  • Hubert Klimowicz i Adam Maciejczuk z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej (wynik 56,20).

Uroczystość wręczenia nagród i dyplomów laureatom dziewiątej edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Matematyka Stosowana” odbyła się 12 kwietnia.

Spotkanie, było okazją do podsumowania matematycznej rywalizacji, a także do pogłębienia wiedzy o królowej nauk. Galę poprzedziły bowiem dwa wykłady popularnonaukowe wykładowców Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej. O całkach, różniczkach, szeregu Fouriera i fraktalach w ciekawym, muzycznym wydaniu mówił dr hab. inż. Sławomir Zieliński, natomiast „Tajemnice Enigmy” przybliżył dr hab. Czesław Bagiński.

Założenia konkursu „Matematyka stosowana”

Ogólnopolski konkurs „Matematyka stosowana” to rywalizacja uczniów szkół ponadpodstawowych o indeks na dowolny kierunek studiów stacjonarnych prowadzony w Politechnice Białostockiej. Organizuje ją Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM działające przy Wydziale Informatyki PB. W organizacji konkursu uczestniczą także wszystkie wydziały uczelni oraz Studium Języków Obcych Politechniki Białostockiej.

Celem konkursu jest rozwijanie wśród uczniów szkół ponadpodstawowych umiejętności stosowania matematyki w praktyce. Przedsięwzięcie jest też niezwykłą okazją by poznać naszych wykładowców i nasze laboratoria oraz samodzielnie przeprowadzić przygotowane doświadczenia.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kosmiczny poziom matur rozszerzonych - uczniowie załamani

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny