MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Dydaktyki Nauk Podstawowych powstanie przy Mickiewicza. UMB właśnie podpisał umowę

agsa
Grafika przedstawia jedynie wizję budynku, finalnie może on wyglądać inaczej
Grafika przedstawia jedynie wizję budynku, finalnie może on wyglądać inaczej Medyk Białostocki
Zaplanowano tu m.in. studium języków obcych, laboratorium anatomii klinicznej oraz część dydaktyczną, w której zgromadzony będzie sprzęt, np. stoły operacyjne, egzoskopy, mikroskopy, wieże endoskopowe, urządzania radiologiczne (śródoperacyjny aparat tomograficzny oraz aparaty RTG). UMB chce postawić nowy budynek. Przy ul. Mickiewicza powstanie Centrum Dydaktyki Nauk Podstawowych.

Mamy kształcić coraz więcej studentów, musimy więc rozbudowywać bazę - podkreśla prof. Adrian Chabowski, prorektor ds. rozwoju Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Zresztą - jak mówi, już jest problem z miejscem na zajęcia i ułożeniem wygodnego planu. Dlatego niektóre zajęcia na uczelni odbywają się późnym popołudniem, a czasem wręcz niemal wieczorem. Na przykład zajęcia z anatomii kończą się nawet o godz. 19, z fizjologii czy o bochemii nieco wcześniej, bo o 18,

Dlatego uczenia inwestuje w nowe budynki. Właśnie została podpisana umowa na budowę Centrum Dydaktyki Nauk Podstawowych w tzw. systemie „projektuj i buduj”. Z ramienia UMB umowę podpisał Konrad Raczkowski, kanclerz UMB, STRABAG reprezentowali Jarosław Pelc, dyrektor finansowy i Tomasz Ciemiński, dyrektor techniczny.

Budynek ma powstać w kompleksie uczelni przy ul. Mickiewicza. Centrum Dydaktyki Nauk Podstawowych zaplanowano jako obiekt z czterema piętrami (plus kondygnacja podziemna) o łącznej powierzchni użytkowej - niecałe 3,5 tys. mkw. Budynek specjalnymi łącznikami będzie połączony z Collegium Primum (na parterze oraz w podziemiu z Zakładem Anatomii oraz na I i II piętrze w okolicy Zakładu Biofizyki).

- Będzie pełnił kilka funkcji - zapowiada prof. Chabowski. - Dużo przestrzeni zajmą w nim multidyscyplinarne sale ćwiczeniowe i wykładowe dla zakładów teoretycznych, czyli jednostek, które nauczają nauk podstawowych: anatomii, fizjologii, biochemii i - jeśli będzie taka potrzeba - mikrobiologii.

Zaplanowano m.in. laboratorium anatomii klinicznej (wraz z pomieszczeniami do przygotowywania i przechowywania preparatów naturalnych), a w części dydaktycznej zgromadzony zostanie sprzęt taki, jak np. stoły operacyjne (6 stanowisk), egzoskopy, mikroskopy, wieże endoskopowe, urządzania radiologiczne (śródoperacyjny aparat tomograficzny oraz aparaty RTG). Pomieszczenia będą spięte ze sobą siecią teleinformatyczną, tak by była możliwość realizacji zajęć z zastosowaniem technologii wirtualnych i programów symulacyjnych.

Ale to nie koniec. - Planujemy też przenieść do tego budynku studium języków obcych, doposażyć je, unowocześnić i stworzyć centrum związane z certyfikowaniem m.in. języka angielskiego.

Centrum Nauk Podstawowych ma powstać do grudnia przyszłego roku. Forma, która wygrała przetarg, ma go zaprojektować, a później pokierować całością robót budowlanych.

- Zależy nam na czasie, bo tylko mając odpowiednie zaplecze dydaktyczne jesteśmy w stanie zwiększyć liczbę studentów - podkreśla prof. Adrian Chabowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasta jajeczna z awokado

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny