MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bielski Unibep SA podpisał umowę na budowę kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Najnowocześniejszy kampus studencki w Polsce wybuduje firma Unibep SA. Powstanie on w Bydgoszczy na terenie o powierzchni 3 hektarów. Nowy ośmiokondygnacyjny gmach Akademii Muzycznej pomieści m.in. cztery sale koncertowe, trzy sale pomocnicze, a także sale dydaktyczne, restaurację i dom studenta. Wartość inwestycji to blisko 393 mln zł brutto. To jeden z największych kontraktów na realizację tego typu inwestycji podpisanych przez Unibep SA.

W sobotę (24.01) w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy zebrali się przedstawiciele władz uczelni, miasta, województwa, rządu oraz firm Unibep SA i Plus3 Architekci. Tego dnia została podpisana umowa na budowę najnowocześniejszego kampusu w Polsce. Do nowego gmachu przeniosą się studenci i wykładowcy akademii, którzy teraz korzystają z ośmiu budynków na terenie Bydgoszczy. W nowym obiekcie znajdą się 644 pomieszczenia, w tym oczywiście sale koncertowe, które spełnią najwyższe wymagania dotyczące standardów funkcjonalnych, akustycznych i estetycznych. Będzie tam sala koncertowa symfoniczna, koncertowa kameralna, teatralno-operowa i sala koncertowa organowa. Istotne jest i to, ze budynek został zaprojektowany w standardzie pasywnym, z mocnym naciskiem na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i maksymalną efektywność energetyczną. Pod tym względem będzie to najnowocześniejszy taki obiekt w Polsce.

- Chciałbym wyrazić moje ogromne zadowolenie i dumę, że to właśnie firmie Unibep została powierzona realizacja tej znamienitej inwestycji. Jesteśmy świadomi, że projekt nowego kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy jest bardzo wymagający i ambitny pod względem technicznym, mam na myśli, np. komfort akustyczny. Sale koncertowe są przecież sercem każdej uczelni muzycznej. Zapewniam jednak, że firma Unibep posiada doświadczenie w budowie takich obiektów. Byliśmy generalnym wykonawcą Opery i Filharmonii Podlaskiej czy Filharmonii Świętokrzyskiej. Nie marnujemy czasu i już 26 stycznia weszliśmy na plac budowy. Dołożymy wszelkich starań, by obiekt został oddany w założonym terminie i budżecie – mówi Leszek Gołąbiecki, prezes Unibep SA.

Projekt nowej siedziby Akademii Muzycznej powstał w niespełna 2 lata. Przygotowała go pracownia Plus3 Architekci, która wcześniej wygrała konkurs na koncepcję tego obiektu.

- Akademii jest obiektem bardzo złożonym funkcjonalnie i kryje w sobie przestrzenie o różnych charakterach. Dlatego źródeł inspiracji było całkiem sporo. Wśród nich na pewno mocno inspirowała nas bardzo abstrakcyjna, wręcz matematyczna natura samej muzyki. Poza walorami architektonicznymi samego obiektu akademii na pewno wyjątkowa jest także jego lokalizacja. Nowa siedziba Akademii Muzycznej w Bydgoszczy zostanie otoczona nowoczesnym parkiem służącym nie tylko rekreacji, ale i wielu plenerowym wydarzeniom – opowiada Krzysztof Bagiński, architekt w Plus3 Architekci i dodaje: - Sercem tego parku stanie się naturalny zbiornik wodny, w którym odbijają się południowe, szklane fasady budynku.

Czytaj również:

Nie ulega wątpliwości, że budowa nowoczesnego kampusu to szansa dla bydgoskiej uczelni na zwiększenie zakresu prowadzonej działalności, poprawy jakość nauczania i stworzenie możliwość wyrównania szans edukacyjnych w stosunku do innych ośrodków akademickich w Polsce. Dzięki inwestycji Akademia Muzyczna będzie mogła również zwiększyć liczbę studentów, w tym również studentów zagranicznych.

- Społeczność akademii od lat wyrażała swe oczekiwania na radykalną zmianę warunków funkcjonowania uczelni. Pomoc nadeszła zewsząd: i od władz miasta, i województwa po ministra kultury, i dziedzictwa narodowego. Głos studentów i pedagogów został usłyszany, zrozumiany i przyjęty jako ważne zadanie nadchodzącego czasu. Bezpieczne i twórcze funkcjonowanie uczelni będzie tego potwierdzeniem przez dziesięciolecia i z pewnością przysporzy "muzycznej Bydgoszczy" i całemu regionowi chwały na miarę znaczącej kultury polskiej w Europie i świecie – podsumowuje prof. Jerzy Kaszuba, rektor senior bydgoskiej Akademii Muzycznej.

Uczelnię w pozyskaniu funduszy na budowę nowego kampusu od początku (od 2014 roku, gdy projekt wpiano do kontraktu terytorialnego) wspierały władze miasta:

- Było wiele problemów, jednak wszystkie kłopoty organizacyjne i finansowe udało się przezwyciężyć, co oczywiście nie udałoby się bez zaangażowania przedstawicieli uczelni, miasta i rządu. Muzyka jest najbardziej prężną dziedziną kultury bydgoskiej. Miasto Bydgoszcz od lat stawia na rozwój kultury. Mam nadzieję, że rozwój Akademii Muzycznej i innych instytucji związanych z muzyką przysporzy miastu jeszcze większej chluby i radości oraz powodu do dumy – wyjaśnia Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

W uroczystości uczestniczył także prof. Piotr Gliński, wicepremier minister kultury i dziedzictwa narodowego, który podkreślił, że z Bydgoszczą jest związany zawodowo i osobiście od 1979 roku. Dlatego cieszy go realizacja jednej z najważniejszych inwestycji dla tego miasta.

Czytaj również:

- Budowa nowego kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy to obecnie największy projekt tego typu realizowany z budżetu państwa. Inwestycja rozwiąże wiele problemów, z którymi od kilku lat zmagały się władze tej wybitnej uczelni. Nowy obiekt pozwoli zintegrować prace akademii w jednym, nowoczesnym i świetnie zaprojektowanym miejscu. Uważam, że ten projekt jest ważny nie tylko dla Bydgoszczy czy regionu i Polski, ale nawet szerzej. Akademia słynie przecież ze swoich laureatów międzynarodowych konkursów muzycznych, a to oznacza, że inwestycja jest ważna dla całego świata kultury - podsumował wicepremier Gliński.

Kampus Akademii Muzycznej powstanie w okolicach glinianki między ul. Chodkiewicza i Kamienną. Prace budowlane Unibep SA rozpoczął dwa dni po podpisaniu umowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny