MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oświadczenia majątkowe prezesów spółek miejskich w Białymstoku. Zobacz, ile zarobili w 2023 roku. Także ci, którzy już nimi nie są

OPRAC.: wal
Beata Wiśniewska, prezes Wodociągów Białostockich i prezydent Tadeusz Truskolaski. Spółka jest jedynym z siedmiu komunalnych podmiotów prawa handlowego, który w całości nie należy do gminy Białystok. Niecałe 10 proc. posiada gmina Wasilków. Nie dawno rada nadzorcza spółki ponownie powołała Beatę Wiśniewską na kolejną kadencję prezesa
Beata Wiśniewska, prezes Wodociągów Białostockich i prezydent Tadeusz Truskolaski. Spółka jest jedynym z siedmiu komunalnych podmiotów prawa handlowego, który w całości nie należy do gminy Białystok. Niecałe 10 proc. posiada gmina Wasilków. Nie dawno rada nadzorcza spółki ponownie powołała Beatę Wiśniewską na kolejną kadencję prezesa Wojciech Wojtkielewicz/Archiwum
Mają domy, ale też mieszkania spółdzielcze i działki rolne czy ogrodnicze. Jeżdżą przeważnie leciwymi autami. Zgromadzili pokaźne oszczędności. Tak wynika z najnowszych oświadczeń majątkowych prezesów komunalnych spółek miejskich w Białymstoku. Zobacz, ile zarobili w ciągu roku także ci prezesi, którzy pożegnali się w ostatnich dniach z fotelami szefów spółek komunalnych. Takiej rotacji nie było od dawna.

Spis treści

Zasób spółek komunalnych nie zmienia się od czasu zbycia przez miasto udziałów w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej. Od lats składają się na niego:

  • trzy spółki komunikacyjne
  • stadionowa
  • wodociągowa
  • odpadowa
  • budownictwa komunalnego

Gmina Białystok na Zgromadzeniu Wspólników wykonuje swoje prawa przez oświadczenia Prezydenta Miasta Białegostoku.
Z tych siedmiu komunalnych podmiotów prawa handlowego tylko Wodociągi Białostockie w całości nie należą do gminy Białystok. Niecałe 10 proc. posiada gmina Wasilków.

Białystok. Ile zarabiają prezesi komunalnych spółek miejskich?

Zmiany w spółkach komunikacyjnych

Grono prezesów spółek przez lata też pozostawało bez zmian. Jeśli dochodziło już do ruchów kadrowych, to przeważnie wynikały one z wydarzeń losowych. Tak było w styczniu 2022 roku. Nowym szefem Komunalnego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej został Marcin Moskwa (zastąpił zmarłego w grudniu 2021 roku Dariusz Ciszewskiego). Od lat pracował w spółce, od listopada 2018 roku był radnym Platformy Obywatelskiej.

Losowym charakterem podyktowana też była zmiana, która w czerwcu 2023 roku zaszła w Komunalnym Zakładzie Komunikacyjnym. Andrzej Świętoński, który przez 30 lat kierował przewoźnikiem, przeszedł na emeryturę. Zastąpił go działacz Platformy Obywatelskiej Józef Klim. W przeszłości był jej posłem, a po opuszczeniu Sejmu pył też wiceprezesem PKS Białystok.

Spółki Miejskie w Białymstoku. Zmiany prezesów. Wizerunkowe i powyborcze

Tymczasem tylko w ostatnich dniach mamy do czynienia z dwiema roszadami kadrowymi na najwyższych stołkach prezesów spółek komunalnych. Najpierw Adam Popławski, po ponad dekadzie przestał być szefem spółki Stadion Miejski. W kuluarach mówi się, że to przesunięcie spowodowane było tym, by poprawić wizerunek spółki stadionowej, nad którą zbierały się czarne chmury – poszło m.in. o stan murawy, wynajem skyboxów czy gastronomię

Zanim Adam Popławski został odwołany zdążył w kwietniu złożyć oświadczenie majątkowe za 2023 roku. By kilka dni później zrobić to kolejny raz - zgodnie ze stanem na dzień, w którym przez przestał kierować miejską spółka prawa handlowego.

Zastąpił go Tomasz Dębowski, dotychczasowy, także od ponad dekady, szef Rady Nadzorczej Stadionu Miejskiego. On także z chwilą powołania musi złożyć oświadczenie majątkowe (nie ma go jeszcze w Biuletynie Informacji Publicznej).

Adam Popławski szybko znalazł nowe miejsce zatrudnienia. Został jednym z członków zarządu spółki Enea Ciepło (po wyborach 15 października trwała wymiana kadry), niegdysiejszego MPEC-u. Jej prezesem od 6 maja będzie Marcin Moskwa, który po ponad dwóch latach przestaje trzymać jednoosobowo ster Komunalnego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej. W kwietniu, jako jego prezes, złożył oświadczenia majątkowe za 2023 roku. Teraz będzie musiał zrobić to jeszcze raz.

Prezes od wody na kolejną kadencję

Niewykluczone, że to nie ostatnie zmiany w spółkach miejskich. Kolejne przetasowania mają być znane do połowy maja 2024 roku. Zapewne nie nastąpi to na fotelu prezesa Wodociągów Białostockich. Tutaj dotychczasowa prezes została powołana na kolejną kadencję.

Czytaj też: Wszyscy ludzie prezydenta

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny