MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prąd z białostockiej spalarni popłynie w miasto

Andrzej Kłopotowski
Andrzej Kłopotowski
Spalarnia w Białymstoku
Spalarnia w Białymstoku Anatol Chomicz
Do 160 miejsc popłynie energia elektryczna wytwarzana przez białostocką spalarnię odpadów. Miasto podpisało właśnie umowę ze spółką Lech

Białostocka spalarnia funkcjonuje przy ulicy Andersa. Wiadomo już, że obok niej powstanie aquapark, gdzie wykorzystana zostanie energia cieplna powstała przy okazji spalania śmieci produkowanych przez białostoczan i mieszkańców gmin ościennych. Ale zanim to nastąpi, miasto wykorzystywać chce jeszcze inny surowiec produkowany w tym zakładzie.

Prąd ze śmieci

Chodzi o energię elektryczną. Gmina podpisała właśnie umowę z Przedsiębiorstwem Usługowo-Handlowo-Produkcyjnym Lech na dostawę energii elektrycznej do 160 jednostek organizacyjnych miasta. To oznacza, że energia elektryczna z białostockiego Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych będzie dostarczana do wszystkich jednostek miasta.

Wśród tych jednostek są m.in. żłobki, przedszkola i szkoły, instytucje kultury, domy pomocy społecznej, Szpital Miejski, Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji, Stadion Miejski, Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Umowa została zawarta na 6 miesięcy - od 1 lipca do 31 grudnia 2024 roku - a jej wartość to prawie 14,5 mln zł. Wolumen energii, jaki miasto Białystok zakupi, to 21130 MWh – wylicza Agnieszka Błachowska z biura prasowego w magistracie.

Przedsiębiorstwo Lech pełni rolę koordynatora Klastra Energii Elektrycznej. Spółka może być sprzedawcą energii w klastrze, ponieważ posiada zawartą generalną umowę dystrybucji z PGE Dystrybucja oraz z podmiotem odpowiedzialnym za bilansowanie handlowe wytwórcy i sprzedawcy.

Miasto oszczędzi 2,5 mln zł

Podpisanie umowy przyniesie miastu konkretne oszczędności.

Oszczędności dla budżetu miasta w stosunku do oferty obecnego dostawcy energii elektrycznej, którym jest Energa Obrót, wyniosą ponad 2,5 mln zł w okresie 6 miesięcy – podkreśla prezydent Tadeusz Truskolaski. – Cieszę się, że Białystok jako jednostka samorządu terytorialnego staje się miastem samowystarczalnym w zaopatrzeniu w energię elektryczną.

Dodajmy, że miasto Białystok jest pierwszą jednostką samorządu terytorialnego w Polsce, która kupiła energię elektryczną od swojego członka Klastra Energii Elektrycznej. Spółka Lech jest znaczącym wytwórcą energii elektrycznej, której część może zostać zakwalifikowana jako pochodząca z OZE (odnawialnych źródeł energii), wytwarzanej w procesie termicznej przeróbki odpadów komunalnych.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny