MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koniec sezonu grzewczego w Białymstoku. Administratorzy wyłączają ogrzewanie w blokach, a dostawca ciepła podnosi od maja jego cenę

OPRAC.: wal
Nowe stawki za energię cieplną będą obowiązywać w Białymstoku od 1 maja
Nowe stawki za energię cieplną będą obowiązywać w Białymstoku od 1 maja T.Maleta
Sezon grzewczy dobiega końca. Administratorzy informują o zakręceniu dopływu ciepła, ale mieszkańcy muszą trzymać się mocno za kieszenie. Od 1 maja 2024 roku Enda Ciepło wprowadza nowe stawki opłat za energię cieplną. Zmieniona taryfa zawiera opłaty i stawki za ciepło (stałe i zmienne) dotyczy ona odbiorców zasilanych z miejskiej sieci ciepłowniczej zlokalizowanej na terenie Białegostoku i Kleosina w gminie Juchnowiec Kościelny.

- Uśredniony wzrost opłat netto dla odbiorców końcowych Enei Ciepło po wprowadzeniu zmiany taryfy dla ciepła wyniesie + 4,94 proc. w stosunku do aktualnie obowiązującej taryfy – wyjaśnia Łukasz Wróblewski, z biura prasowego Enei Ciepło.

Czytaj też: Ostatni relikt nacjonalizacji MPEC-u

Przypomina, że taryfa została zatwierdzona przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, który kieruje się zasadą równoważenia interesów przedsiębiorstw energetycznych i odbiorców. To on ją akceptuje i decyduje o ostatecznym poziomie wzrostu taryfy.
 
- Nowe ceny referencyjne dla jednostek kogeneracji opalanych poszczególnymi rodzajami paliw kopalnych kształtują się na poziomie zbliżonym do ostatnio obowiązujących, natomiast  cena referencyjna dla jednostek kogeneracji stanowiących OZE jest o 19 proc. wyższa od ostatnio stosowanej – informuje Łukasz Wróblewski.

Dodaje, że ciepło w Elektrociepłowni Białystok wytwarzane jest w kogeneracji w trzech blokach energetycznych, z których jeden zasilany jest z dwóch kotłów opalanych biomasą, a pozostałe z kotłów opalanych węglem kamiennym.

- Stąd uwzględnienie opublikowanych cen referencyjnych przełożyło się na wzrost cen z wytwarzania z tego źródła. Jednocześnie nastąpiła zmiana taryfy w zakresie stawek opłat przesyłowych wynikająca ze wzrostu kosztów strat ciepła – wyjaśnia Łukasz Wróblewski.

To kolejna w tym roku podwyżka cen ciepła. Spółdzielnie mieszkaniowe poinformowały już o nowej taryfie mieszkańców.

– Zapowiedziany przez Enea Ciepło 5 proc. wzrost z dniem 1 maja br. stawek za dostarczane ciepło przełoży się oczywiście na podobny wzrost kosztów centralnego ogrzewania i podgrzania wody – zauważa Joanna Firlit, prezes zarządu Białostockiej Spółdzielni Mieszkaniowej. – Biorąc pod uwagę, że jest to już trzecia - i zapewne nie ostatnia podwyżka w tym roku i zapowiedziany stopniowy powrót od 1 lipca br. do mechanizmów, a co za tym idzie, i cen rynkowych, mieszkańcy po raz kolejny mogą odczuć znaczne podwyżki związane z kosztami ogrzewania i podgrzanej wody.

BSM zachęca tym samym mieszkańców do indywidualnego zwiększania zaliczek na powyższe media.

– Jesteśmy zaniepokojeni tą sytuacją, szczególnie że już zapowiedziano również duże podwyżki cen energii elektrycznej – dodaje prezes Firlit.

Informacje o podwyżce od 1 maja wiszą na drzwiach wejściowych klatek schodowych bloków na os. Piasta.

– Dociepliliśmy wszystkie wymagające tego docieplenia budynki. Posiadamy wszystkie niezbędne urządzenia regulacyjne do oszczędzania zużycia ciepła. Ograniczyliśmy znacznie zużycie ciepła, lecz koszty zakupu ciepła bardzo rosną – podkreśla Mirosław Tałałaj, prezes SM „Zachęta”.

Dodaje, że w roku 2023 w porównaniu z rokiem 2022 koszt zakupu ciepła u dostawcy wzrósł o 9 mln 371 tys. zł, a w tym roku po kolejnych już podwyżkach wzrośnie o około 3 mln 114 tys. zł.

– A to dopiero początek roku. Nie wiemy co będzie dalej z cenami ciepła. Ludzie już nie wytrzymują tych obciążeń – zaznacza Tałałaj.

Podkreśla, że system taryfowania cen i opłat za ciepło jest taki, że dostawca ciepła zatwierdza taryfę w URE, a odbiorcy ciepła nie są stroną w tym postępowaniu. Spółdzielnia dostaje jedynie informacje o cenach ciepła do stosowania bez możliwości jakichkolwiek negocjacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny