MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznaj nowych wiceprezydentów Białegostoku. Będą pomagać Tadeuszowi Truskolaskiemu w piątej kadencji

Andrzej Kłopotowski
Andrzej Kłopotowski
Prezydent Tadeusz Truskolaski 1 maja rozpoczął piątą kadencję na stanowisku prezydenta Białegostoku
Prezydent Tadeusz Truskolaski 1 maja rozpoczął piątą kadencję na stanowisku prezydenta Białegostoku Wojciech Wojtkielewicz
W czwartek (16 maja) odbiorą powołania na stanowiska wiceprezydentów Białegostoku. Kto będzie w tej kadencji wspierać Tadeusza Truskolaskiego? Prezydent ma mieć czterech zastępców z czterech różnych środowisk: Komitetu Truskolaskiego, Platformy Obywatelskiej, Forum Mniejszości Podlasia oraz Trzeciej Drogi.

1 maja Tadeusz Truskolaski rozpoczął swoją już piątą kadencję w fotelu prezydenta Białegostoku (stanowisko piastuje od 2006 roku). Przez pierwsze dwa tygodnie maja współpracował jeszcze z dotychczasowymi wiceprezydentami: Rafałem Rudnickim, Zbigniewem Nikitorowiczem oraz Przemysławem Tuchlińskim.

Teraz to się zmieni. Wynika to m. in. z faktu szerszej koalicji niż tylko ta, zawarta w ramach współpracy Platformy Obywatelskiej, Komitetu Truskolaskiego, Forum Mniejszości Podlasia oraz Nowoczesnej. Do grona koalicjantów dołącza też Trzecia Droga, która poparła Truskolaskiego w kampanii wyborczej, nie wystawiając swojego kandydata do fotela prezydenta.

Białystok. Nowi wśród wiceprezydentów

Pewnym stanowiska wiceprezydenta jest dotychczasowy wice - Rafał Rudnicki. To jeden z najbliższych współpracowników Truskolaskiego. W połowie 2014 roku zostawił PiS i z opozycji przeszedł na „jasną stronę mocy”. W wyborach jesienią 2014 startował już z list Komitetu Truskolaskiego. I jako przedstawiciel Komitetu Truskolaskiego piastuje też stanowisko pierwszego wiceprezydenta.

Nowym wśród wiceprezydentów będzie już Tomasz Klim. To właśnie jego desygnowała do piastowania tej funkcji Platforma Obywatelska. Klim – z PO związany od dwóch dekad - jest specjalistą od audytu wewnętrznego i kontrolingu. Prywatnie jest synem innego działacza Platformy – Józefa Klima (obecnie jest prezesem miejskiej spółki komunikacyjnej KZK).

Fotel wiceprezydenta zajmie też Marek Masalski. To z kolei osoba związana z Forum Mniejszości Podlasia, czyli ugrupowania zrzeszającego działaczy środowiska prawosławnego. Masalski był już wcześniej radnym miejskim oraz wojewódzkim. Ostatnio był pełnomocnikiem wojewody ds. spraw mniejszości narodowych i etnicznych.

Czwarte ze stanowisk wiceprezydentów przypada w tej kadencji Trzeciej Drodze, czyli zjednoczonym siłom Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wynika to m. in. z układu w radzie miasta – by mieć stabilną większość 14 radnych Koalicji Obywatelskiej potrzebuje wsparcia Trzeciej Drogi, która ma 2 radnych (opozycyjny PiS dysponuje 12 mandatami). Ostatecznie wiceprezydentką Trzeciej Drogi będzie pedagożka Eliza Cybulko.

Pożegnanie wiceprezydentów Białegostoku

Ze stanowiskami wiceprezydentów żegnają się z kolei Zbigniew Nikitorowicz (Platforma Obywatelska) i Przemysław Tuchliński (Nowoczesna). Wiadomo jednak, że nie odchodzą daleko od magistratu. Nikitorowicz ma zostać prezesem Komunalnego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej. Jest w nim wakat po tym, gdy poprzedni szef tej spółki miejskiej Marcin Moskwa wygrał konkurs na stanowisko prezesa Enea Ciepło. Z kolei Tuchliński ma znaleźć pracę w innej miejskiej spółce – w Wodociągach Białostockich.

Nie są to jedyne zmiany w spółkach miejskich. Niedawno ze Stadionem Miejskim pożegnał się Adam Popławski, który też „zlądował” w Enea Ciepło. Szefem spółki stadionowej z kolei został Tomasz Dębowski, wcześniej przewodniczący jej rady nadzorczej.

Już wcześniej ze stanowiskiem wiceprezydenta pożegnał się kojarzony ze środowiskiem prawosławnym Adam Musiuk. Od stycznia piastuje stanowisko wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Przeczytaj także:

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny