MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Marc Chagall – między Wschodem a Zachodem. Wernisaż wystawy malarstwa już w piątek, 21 czerwca w ratuszu. Warto tam być!

OPRAC.:
Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Wernisaż wystawy już 21 czerwca o godz. 18 w ratuszu
Wernisaż wystawy już 21 czerwca o godz. 18 w ratuszu Materiały promocyjne
Już w najbliższy piątek, 21 czerwca o godz. 18 warto odwiedzić Ratusz w Białymstoku (Rynek Kościuszki 10). Odbędzie się tam bowiem wernisaż wystawy Marc Chagall – między Wschodem a Zachodem. To niesamowita okazja by zobaczyć na żywo dzieła jednego z najważniejszych przedstawicieli awangardy XX wieku.

Marc Chagall, malarz i grafik żydowskiego pochodzenia, to jeden z najważniejszych przedstawicieli awangardy XX wieku. Urodził się 7 lipca 1887 r. na Peskowatce, ubogim przedmieściu Witebska, jako najstarszy z dziewięciorga dzieci pobożnej, żydowskiej rodziny. Korzenie Marca Chagalla miały olbrzymi wpływ na ukształtowanie się drogi twórczej.

Przyszły malarz zachował w wyobraźni małomiasteczkowe widoki, które będą nieustannie powracać na jego płótnach, ilustracjach czy witrażach. W przypadku Chagalla trudno mówić o jednym konkretnym stylu malarskim. Jak twierdził sam artysta:

Nie wierzę, żeby teorie naukowe były dobre dla sztuki. Impresjonizm czy kubizm są mi zupełnie obce. Sztuka to przede wszystkim stan duszy.

To wyjątkowe dzieła, gdzie fantazja łączy się z realizmem

W dziełach Marca Chagalla fantazja łączy się z realizmem, żydowski folklor z paryską awangardą, a Wschód z Zachodem. Jednak niewątpliwie, na większości odbiorców największe wrażenie robią żywe, wspaniale dobrane kolory.

Na wystawie w białostockim ratuszu zaprezentowane zostaną litografie artysty, które wydane zostały w Paryżu. Najwięcej jest ilustracji z lat 1960-1963 wydanych przez André Saureta, które pokazują rodzinne strony artysty, poruszają tematykę religijną, a także przedstawiają sceny z życia cyrkowców. Litografie, które ukazały się dzięki współpracy z wydawnictwem Tériade w 1952 r. zawierają w sobie elementy paryskiej architektury, widok na Katedrę Notre Dame, Plac de La Concorde czy wieżę Eiffla. Najstarszą prezentowaną na wystawie grafiką jest „Wiosna” z 1938 r. Kuratorkami wystawy są Iwona Murawska i Anna Topolewicz. Będzie ją można oglądać do 31 sierpnia. Wystawa została zorganizowana we współpracy z Epicentrum Art Gallery.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny