Spis treści
Nagrodę za muzykę oryginalną otrzymali twórcy słuchowiska "Głosy ciemności"
Jeśli chodzi o słuchowiska dla dorosłych - nagrodę za muzykę oryginalną do "Głosów ciemności" otrzymał Michał Zdunik. Słucowisko to powstało w koprodukcji Radia Białystok i Fundacji Malczoff, która zrzesza twórców supraskiego Teatru Wierszalin. Michał Zdunik jest nie tylko autorem muzyki, ale także scenariusza i reżyserem. Akustycznie słuchowisko zrealizował Grzegorz Falkowski. To historia o duchowym świecie Jerzego Nowosielskiego. Nagrodę w imieniu Michała Zdunika odebrał Rafał Gąsowski, aktor Teatru Wierszalin.
Historia tego słuchowiska zatoczyła koło, bo zaczęła się właśnie na Dwóch Teatrach - zapewnił Rafał Gąsowski. - Tutaj postanowiliśmy z Michałem coś razem zrobić. Więc warto marzyć zwłaszcza na bankietach. Słuchowisko dalej wibruje, bo Michał jest teraz z naszym słuchowiskiem na festiwalu w Rumunii.
Gąsowski odczytał krótki list, w którym nie zabrakło podziękowań. Michał Zdunik napisał w nim:
- Nagroda za muzykę jest dla mnie szczególnie ważna, bo "Głosy ciemności" to utwór, gdzie muzyka jest głosem Boga, przestrzenią medytacji i modlitwy - wybrzmiało z listu. Zdunik podziękował też przyjaciołom, dzięki którym to słuchowisko powstało, realizatorom Jerzemu Nowosielskiemu i swojej żonie.
6-letnia Klaudia zostawiła konkurencję w tyle!
Nagrodę za rolę kobiecą w słuchowisku dziecięcym otrzymała 6-letnia Klaudia Komosińska, która uczęszcza do grupy Szkrabów w Pracowni Teatralnej. W słuchowisku "Baśń o dziewczynce, która zgubiła niebo" wcieliła się w rolę małej Alusi. Autorką i reżyserką słuchowiska jest Dorota Sokołowska (dziennikarka Radia Białystok), a dźwiękowo zrealizował je Kamil Kalicki. I to właśnie Sokołowska odebrała nagrodę w imieniu Klaudii podczas gali w Sopocie.
Klaudia zaniża zdecydowanie wiek, który jest tutaj, ponieważ Klaudia to aktorka, która ma dopiero 6 lat - zapewniła podczas gali Dorota Sokołowska. - Bardzo się cieszę, że ta nagroda trafia się właśnie w tym momencie i że mogę ją również odebrać w imieniu Klaudii, ponieważ ja też się trochę czuję jak dziecko - jest to bowiem też mój debiut (...) Bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy słuchają takich opowieści, które przecież tworzymy dla nich i później rozmawiamy sobie o tym wszystkim, co jest ważne. Cieszę się, że Polskie Radio, jak również moja macierzysta stacja, czyli Polskie Radio Białystok dbają o to, żebyśmy poszerzali wyobraźnię.
Jestem bardzo szczęśliwa - zapewnia Klaudia Komosińska. - Bardzo się cieszę, Nie spodziewałam się, nawet mi się nie śniła taka nagroda.
Było to dla nas mega zaskoczenie, coś czego totalnie się nie spodziewaliśmy - dodaje Magdalena Komosińska, mama Klaudii. - Myśleliśmy, że udział w słuchowisku, to będzie taka krótka, fantastyczna przygoda. Ale łezka w oku się zakręciła. Galę oglądaliśmy bardzo przejęci. Po obejrzeniu dotarło do nas jak wspaniała i ważna to nagroda. W gronie jak znanych i znakomitych artystów znalazła się Klaudia. Ogarnia nas szczęście i radość, pękamy z dumy. Dziękujemy Justynie Godlewskiej – Kruczkowskiej za wiarę, pomoc i świetne podejście; Dorocie Sokołowskiej za możliwość uczestniczenia w jej fantastycznym projekcie i dobroć, którą obdarzyła naszą córcię. To ich wspólny sukces. Myślę, że to dopiero początek wspaniałej przygody i współpracy. Przede wszystkim z Pracownią Teatralną, w której jesteśmy od początku i nie zamierzamy się rozstać.
Fundacja Pracownia Teatralna od początku powstania prowadzi dynamiczne działania na rzecz edukacji kulturalnej. Oferuje bogatą ofertę szeroko rozumianych zajęć teatralnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. To miejsce, w którym pod okiem doświadczonych instruktorów i edukatorów podopieczni rozwijają wyobraźnię, ekspresję oraz umiejętności komunikacyjne. Pokonują lęki i ograniczenia, a przede wszystkim eksplorują niezmierzone i piękne światy sztuki. Fundacja Pracownia Teatralna jest również organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego im. Doroty Radomskiej.
Ta nagroda to nie tylko wielka radość. To przede wszystkim potwierdzenie, że to co robimy w Pracowni na rzecz rozwoju pasji i umiejętności naszych podopiecznych oraz wychowania artystycznego do tworzenia i odbioru sztuki - nie tylko teatralnej - jest dobre. I skuteczne - podsumowuje Justyna Godlewska-Kruczkowska, Prezes Fundacji Pracownia Teatralna, aktorka Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. - To potwierdzenie wartości naszej pracy. Sukcesy naszych wspaniałych podopiecznych tych najmniejszych, średnich i całkiem dużych motywują nas do dalszych twórczych działań, dodają skrzydeł i radości naszej pracy pedagogicznej.
Festiwal Dwa Teatry to prestiż i długa tradycja
Festiwal Dwa Teatry to jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń promujących teatr radiowy i telewizyjny w Polsce.
Tegoroczne Grand Prix zdobyło słuchowisko Marty Rebzdy "Siostra Hioba" w reżyserii Waldemara Modestowicza. Jeśli zaś chodzi o najlepsze słuchowisko dla dzieci i młodzieży - Grand Prix przypadło "Co trzeba zabrać na wędrówkę” Małgorzaty Czerwień. Jeśli chodzi o spektakle telewizyjne zwyciężyły ex-aequo "Zapiski z wygnania” Sabiny Baral w reżyserii Magdaleny Umer i "1989” Marcina Napiórkowskiego, Katarzyna Szyngiery i Mirosława Wlekłego.
Neony Shownewsa.pl 2024 - wideoklip
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?