MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nasz Patronat. Za nami VI Wojewódzkie Forum Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych "MELPOMENA 2024". Zobacz kto wygrał

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Było o sensie życia w ciekawej formie
Było o sensie życia w ciekawej formie Materiały organizatora
VI Wojewódzkie Forum Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych "MELPOMENA 2024" to wydarzenie, które z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę młodych talentów teatralnych z całego województwa podlaskiego. Nie inaczej było w tym roku. Forum to nie tylko konkurs, ale również okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania nowych znajomości i zanurzenia się w świecie wyobraźni i magii teatru. A to najważniejsze i zostanie z uczestnikami na długo.

To był wyjątkowy czas. Pełen teatru przez duże "T", mimo że wykonywanego przez dzieci i młodzież zajmujących się nim póki co amatorsko, to będącego na bardzo wysokim poziomie. Młodzi artyści nie dali się tremie i na scenie wypadli naprawdę świetnie.

Było dużo twórczego zamieszania, dużo dzieci nastawionych pozytywnie i częstokroć bardzo zakręconych, które chcą coś powiedzieć, chcą swoją grą coś przekazać innym - mówi Bożena Cylko, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Juchnowcu Kościelnym, organizatorka Melpomeny. - Uważam, że to było naprawdę bardzo ekscytujące. I uczące nas, dorosłych, że nie liczy się tylko to, co jest bardzo poważne. Bo nawet ważne rzeczy można przedstawić w ciekawej, ale nieco luźniejszej, teatralnej formie, która jest świetnie przyjmowana również przez dorosłych, nie tylko przez dzieci.

Udział w konkursie mogły wziąć dzieci i młodzież, którzy są skupieni w zespołach teatralnych. To uczniowie i wychowankowie placówek edukacyjnych i opiekuńczych z terenu województwa podlaskiego. Spektakle oceniało profesjonalne jury - Karolina Mazurek (przewodnicząca), Anton Ilyin, Paulina Miłkowska. Grand Prix postanowili przyznać Kołu Teatralnemu „Deska” ze Szkoły Podstawowej w Pogorzałkach za spektakl pt.: „A niech to gęś kopnie!” w reżyserii Pauliny Pruszyńskiej.

To był zaszczyt obserwować młodych ludzi z tak wielką pasją do teatru - twierdzi Anton Ilyin, jeden z członków jury. - Naprawdę mieliśmy ciężkie zadanie, żeby wybrać ten jeden zespół który dostanie główną nagrodę. Cieszę się, że publiczność przyznała nam rację, co do naszego wyboru. Wygrany zespół - „Deska” z Pogorzałek, zaprezentował swoją adaptację dramatu „A niech to gęś kopnie” z wyjątkowym poczuciem humoru i dystansem do siebie. Główna aktorka, grająca gęś tak nas urzekła, że dostała dodatkowo wyróżnienie aktorskie. Jak się później okazało, to był jej debiut sceniczny. Piękna, minimalistyczna scenografia z kartonu urzekła nasze lalkarskie serca.

Przedstawienie o sensie życia podane w ciekawej formie

To przedstawienie, które z przymrużeniem oka potraktowało rzecz bardzo poważną, czyli poszukiwanie sensu życia - zapewnia Bożena Cylko. - Młodzi aktorzy mówili o tym, że nawet kiedy stracimy sens życia, to przy wsparciu innych, życzliwych nam osób, ten sens życia możemy odzyskać. Najbardziej przypadła mi tu do gustu rola gęsi - miałam wrażenie, jakbym oglądała prawdziwą gęś! Zwierzę, które mówi ludzkim głosem i mówi o rzeczach bardzo ważnych, czyli o poszukiwaniu sensu życia.

Dyrektorka twierdzi, że zaskoczył ją wysoki poziom teatrów i przygotowania dzieci do występów. Dodaje, że widać, że z roku na rok dzieci coraz poważniej traktują to, co robią na scenie. Coraz lepiej się do tego przygotowują.

Traktujemy to co robimy w sposób bardzo poważny, bardzo zależy nam na tym, żeby ci, którzy u nas występują dobrze się bawili - podsumowuje Cylko. - Zawsze staramy się wszystkich nagrodzić, tak aby każdy członek teatru wyjechał od nas usatysfakcjonowany. Staramy się docenić pracę dzieci, to, że chcą poświęcić swój własny czas na to, żeby zrobić coś dla siebie, i dla innych. Podziwiam ich za odwagę, za to, że chcą się u nas pokazać. A najbardziej cieszy mnie to, kiedy widzę uśmiech na ich buziach. Ważne jest też to, że mogą skonfrontować swoje oczekiwania, swoje wyobrażenia ról z innymi aktorami. Mogą porozmawiać, nawiązać przyjaźnie.

Jury nagrodziło młodych artystów

Po obejrzeniu spektakli konkursowych, w dniach 20-22 maja, Jury w składzie: Karolina Mazurek (przewodnicząca), Anton Ilyin, Paulina Miłkowska (członkowie), postanowiło przyznać:

 • Grand Prix Kołu Teatralnemu „Deska” ze Szkoły Podstawowej w Pogorzałkach za spektakl pt.: „A niech to gęś kopnie!” w reżyserii Pauliny Pruszyńskiej.

W kategorii wiekowej 6-9 lat przyznano:

 • II miejsce Zespołowi „Promyczki” ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Sokółce za spektakl pt.: „Królewna Śmieszka i ekoludki” w reżyserii Renaty Tołłoczko
 • III miejsce Zespołowi Teatralnemu Klas Drugich z Zespołu Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym za spektakl pt.: „Legenda o Żabim Królu” w reżyserii Anny Truskolawskiej, Anny Wysockiej-Borys i Urszuli Klejno.

W Kategorii wiekowej 10-13 lat przyznano:

 • II miejsce Zespołowi „Abrakadabra” ze Szkoły Podstawowej nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku za spektakl pt.: „Razem możemy więcej” w reżyserii Anety Polak-Karpowicz i Barbary Magnuszewskiej
 • II miejsce Grupie Muzyczno-Teatralnej „Nutki” ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Łapach za spektakl pt.: „Miłość i przyjaźń wśród gwiazd” w reżyserii Iwony Elżbiety Pruszyńskiej.
 • III miejsce Zespołowi „Abrakadabra Bęc” ze Szkoły Podstawowej nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku za spektakl pt.: „A może teatr...” w reżyserii Anety Polak-Karpowicz i Barbary Magnuszewskiej.

Ponadto przyznano:
WYRÓŻNIENIA AKTORSKIE:

 • dla Kamila Łapińskiego za rolę Waldemara w spektaklu pt.: „Gołoledź”
 • dla Zofii Karasiewicz za rolę Dyrygentki w spektaklu pt.: „Orkiestra”
 • dla Mai Winnickiej za rolę Gęsi w spektaklu pt.: „A niech to gęś kopnie”
 • dla Barbary Pietraszko za rolę Pocahontas w spektaklu pt.: „Miłość i przyjaźń wśród gwiazd”
 • dla Emiliana Kamińskiego za rolę Lodziarza w spektaklu pt.: „Kopciuszek”
 • dla Marii Sędziak za rolę Kopciuszka w domu macochy w spektaklu pt.: „Kopciuszek”
 • dla Marii Greckiej za rolę Kopciuszka na balu w spektaklu pt.: „Kopciuszek”
 • za aktorską rolę zbiorową dla Kur w spektaklu pt.: „O kurczę”

WYRÓŻNIENIA:

 • Zespołowi „Etno Folk” z Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych za muzykę na żywo w spektaklu pt.: „W pustyni i w puszczy” w reżyserii Alicji Olech, Justyny Trochimczuk i Doroty Zaniewskiej
 • Zespołowi „Klasa druga” ze Szkoły Podstawowej w Pogorzałkach za poruszenie ważnych tematów i zgrany zespół w spektaklu pt.: „Niewielki, ale śliczny teatrzyk ekologiczny” w reżyserii Katarzyny Nadachewicz i scenografii Ewy Szamruchiewicz.
 • Zespołowi „Promyczki” ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Sokółce za zatrzymanie zmory w porę w spektaklu pt.: „Królewna Śmieszka i ekoludki” w reżyserii Pauliny Pruszyńskiej
 • Zespołowi Teatralnemu Klas Drugich z Zespołu Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki Juchnowcu Górnym za piękny morał i przesłanie w spektaklu pt.: „Legenda o Żabim królu” w reżyserii Anny Truskolawskiej, Anny Wysockiej-Borys i Urszuli Klejno.

Forum organizowane jest przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Juchnowcu Kościelnym, we współpracy z Książnicą Podlaską im. Łukasza Górnickiego – Biblioteką Publiczną Powiatu Białostockiego oraz Zespołem Szkół im. ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny