MKTG SR - pasek na kartach artykułów

PIKtoGRAmy zakończone. Tegoroczny przegląd był wyjątkowo udany. Zobacz zdjęcia z gali finałowej imprezy

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Jedną z jurorek była aktorka, Agnieszka Możejko-Szekowska
Jedną z jurorek była aktorka, Agnieszka Możejko-Szekowska Podlaski Instytut Kultury
IV Wojewódzki Przegląd Amatorskiej Twórczości Teatralnej PIKtoGRAmy za nami. Podczas gali finałowej, która odbyła się pod koniec kwietnia w białostockim kinie TON nie zabrakło nagród, ale też teatralnych wzruszeń. Uczestnikom towarzyszyli najbliżsi, w końcu tematem tegorocznej edycji przeglądu była "Przyjaźń".

Jury w składzie:

  • Agnieszka Możejko-Szekowska,
  • Marta Shalkevich,
  • Anastazja Popławska,
  • Dawid Franciszek Malec
  • i Marcin Tomkiel

po obejrzeniu 297 prezentacji w kategoriach solistów w tym: 154 uczestników w Kategorii Artystycznej Mistrzowie Recytacji i 143 uczestników w Kategorii Artystycznej Mistrzowie Piosenki oraz 12 spektakli w których zagrało 147 aktorów zakwalifikowanych na podstawie eliminacji miejskich i gminnych realizowanych w całym województwie podlaskim lub na podstawie preselekcji realizowanych przez organizatora przyznało nagrody i wyróżnienia, które wręczono na koncercie galowym 28 kwietnia w białostockim Kinie TON. Pełną listę nagrodzonych można znaleźć na stronie Podlaskiego Instytutu Kultury.

Ważny jest odpowiedni dobór repertuaru

Podczas tegorocznej edycji zaprezentowało się naprawdę wielu uczestników - mówi aktorka, Agnieszka Możejko-Szekowska, jedna z jurorek. - To był bardzo intensywny tydzień. Wchodząc w ten przegląd i w funkcję jurorki nie spodziewałam się takiej intensywności!

Aktorka dodaje, że również przekrój wiekowy uczestników, prezentował się ciekawie. Na scenie pojawiały się i przedszkolaki, i dzieci szkolne, młodzież i dorośli.

Obserwowanie z boku uczestników z tych wszystkich kategorii wiekowych było fascynujące - twierdzi Możejko-Szekowska. - Najmniej stresowały się zdecydowanie przedszkolaki. One też były najbardziej zauroczone i zafascynowane samym faktem publicznego występowania. Jednak z wiekiem to się zmienia. I to też dało się zauważyć. Im więcej doświadczeń, im więcej świadomości, im więcej bagażu emocjonalnego i doświadczeń życiowych, tym bardziej jesteśmy zamknięci i tym trudniej o otwartość emocjonalną i ujawnianie wrażliwości.

A ta była bardzo potrzebna, bo i tematem tegorocznej edycji przeglądu była "Przyjaźń". I tu też pojawiły się zaskoczenia, bo nie zawsze była ona przedstawiona w sposób wyłącznie pozytywny. Im starsi uczestnicy, tym bardziej robiło się smutno i refleksyjnie. A widzowie mogli poznać różne oblicza tej przyjaźni, również wiążące się z tęsknotą za bliskością.

Cieszę się, że podczas tego przeglądu niekoniecznie celem były nagrody - podsumowuje Agnieszka Możejko-Szekowska. - Myślę, że każdy był tu zwycięzcą, chociażby z tego względu, że wykazał się odwagą, podjął wyzwanie i stanął na scenie by zaprezentować to, co przygotował. Mam jeszcze na koniec osobistą refleksję, będącą też może trochę radą. Ten przegląd pokazał, jak ważny jest dobór repertuaru i jak bardzo trzeba na to zwracać uwagę. Kluczem do sukcesu jest to, by znaleźć sobie odpowiedni repertuar - to jest zgodny z naszym wiekiem, temperamentem, wrażliwością i etapem na jakim jesteśmy w życiu. I wtedy, wychodząc na scenę, jesteśmy spójną całością. Czują to jurorzy, czuje publiczność. Warto o tym pamiętać.

Dyrekcja Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku, jurorzy oraz koordynatorka przeglądu składają serdeczne gratulacje i podziękowania młodym adeptom sztuki recytatorskiej i wokalnej. Szczególne podziękowania należą się również rodzicom,
instruktorom, nauczycielom, ośrodkom kultury i placówkom edukacyjnym za zaangażowanie w przygotowanie uczestników do prezentacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny