MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs w ramach programu Bardzo Młoda Kultura rozstrzygnięty. Dofinansowanie otrzyma 12 inicjatyw z całego regionu. Zobacz listę!

OPRAC.:
Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Tegoroczne hasło programu Bardzo Młoda Kultura to WYtwórzcie kulturę
Tegoroczne hasło programu Bardzo Młoda Kultura to WYtwórzcie kulturę Materiały promocyjne
120 tysięcy złotych na lokalne projekty animacyjno-edukacyjne. Podlaski Instytut Kultury rozstrzygnął konkurs w ramach Bardzo Młodej Kultury. Dofinansowanie otrzyma 12 inicjatyw z całego regionu. Nagrodzone zostały bardzo różnorodne projekty - od warsztatów muzycznych, tanecznych, teatralnych, poprzez plenery malarskie, zajęcia z filmu, dziennikarstwa, prace plastyczne, rękodzieło po happeningi artystyczne i tworzenie strefy spotkań artystycznych.

Podlaski Instytut Kultury wspólnie z Narodowym Centrum Kultury od kilku lat realizuje program Bardzo Młoda Kultura. W ramach BMK organizowane są szkolenia, warsztaty, prace badawcze nad edukacją kulturalną w regionie, wizyty studyjne i konkurs na lokalne inicjatywy. Idea, a zarazem myśl przewodnia konkursu to podmiotowe uczestnictwo młodzieży w projektach. Młodzi ludzie mają być nie tylko odbiorcami, ale przede wszystkim współtwórcami projektu kulturalnego, równorzędnymi partnerami w planowanych działaniach. Komisja konkursowa przyznała dofinansowanie dwunastu inicjatywom.

Bardzo Młoda Kultura to doskonała inwestycja w edukację kulturową w naszym województwie - mówi Agnieszka Jabłońska, zastępca dyrektora PIK – Mamy w regionie bardzo zdolnych i kreatywnych młodych ludzi, mamy animatorów, którzy ich wspierają i wspaniałe pomysły. Czasem brakuje tylko pieniędzy na realizację. Dzięki Bardzo Młodej Kulturze możemy temu, przynajmniej w pewnym stopniu, zaradzić. Zależy nam na tym, by młodzież mogła wyrażać siebie artystycznie, by sygnalizowała co chce robić i jakiego wsparcia potrzebuje. Naszą rolą – rolą instytucji kultury jest na te potrzeby młodych ludzi jak najtrafniej odpowiedzieć.

Bardzo Młoda Kultura - dofinansowanie otrzymały bardzo różne projekty

Projekty, które otrzymały dofinansowanie są bardzo różnorodne – od warsztatów muzycznych, tanecznych, teatralnych, poprzez plenery malarskie, zajęcia z filmu, dziennikarstwa, prace plastyczne, rękodzieło po happeningi artystyczne i tworzenie strefy spotkań artystycznych. Wszystkie powstały przy udziale młodych ludzi, którzy wyraźnie sygnalizowali, co w edukacji kulturowej ich najbardziej interesuje i czego potrzebują.

Wpłynęły do nas 34 projekty - podsumowuje Łukasz Studniarek, koordynator BMK w województwie podlaskim - Wybór nie był łatwy. Przy ocenie najważniejsze było aktywne uczestnictwo dzieci i młodzieży we wszystkich etapach realizacji projektu – od pomysłu po finał działań. Poza tym ważne było oczywiście dostosowanie planowanych działań do potrzeb, zainteresowań i wieku uczestników, atrakcyjność propozycji, ich oryginalność, innowacyjność, wykorzystanie lokalnego potencjału i zaangażowanie lokalnej społeczności.

Każdy z projektów zakłada współpracę różnych środowisk - kultury, oświaty, organizacji i stowarzyszeń pozarządowych. W Bardzo Młodej Kulturze istotne jest to, by animatorzy, edukatorzy, liderzy, działacze społeczni i przede wszystkim młodzież nauczyli się współpracować. Nad realizacją projektów będzie czuwał Podlaski Instytut Kultury. Każdy z lokalnych koordynatorów będzie miał swojego opiekuna – instruktora z PIKu, który pomoże, podpowie i dopilnuje, aby przebieg zaplanowanych działań był efektywny, a ich efekt inspirujący.

Projekty, które otrzymały dofinansowanie:

 • Suwalski Ośrodek Kultury „Podaj rękę! To się może nie spodobać nikomu” – przyznana kwota: 11 000,00 zł
 • Gminny Ośrodek Kultury w Goniądzu „Wyjście Kultury na łono Natury” – przyznana kwota: 11 000,00 zł
 • Biblioteka Publiczna w Mońkach „FITMIND – odkryj siebie!” – przyznana kwota: 9 000,00 zł
 • Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie „Łabuki kontra Kozy – wasilkowskie integracje teatralne” – przyznana kwota: 10 500,00 zł
 • Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Zabłudowie „TerapeutycznaSieć” – przyznana kwota: 9 000,00 zł
 • Hajnowski Dom Kultury „Chill Zone Teen” – przyznana kwota: 10 500,00 zł
 • Miejski Ośrodek Kultury w Wysokiem Mazowieckiem „Wytwórnia artystów” – przyznana kwota: 11 000,00 zł
 • Gminny Ośrodek Kultury w Piątnicy – Świetlica Wiejska w Drozdowie „Natura pędzlem malowana” – przyznana kwota: 9 000,00 zł
 • Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wąsoszu „WYRAŹ SIEBIE” – przyznana kwota: 10 000,00 zł
 • Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Rutkach – Kossakach „WyśpiewaMy kolorem, wymalujeMy dźwiękiem!” – przyznana kwota: 11 000,00 zł
 • Dom Kultury w Łapach „Folklorystyczne Lato – Młodzież na tropie tradycji” – przyznana kwota: 10 000,00 zł
 • Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie „Młodzi w garach – wiejskie smaki i przysmaki” – przyznana kwota: 8 000,00 zł
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny