MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Syn" Grupy Wolność z nagrodami! Zobacz gdzie spektakl się spodobał i co w najbliższym czasie czeka nas w repertuarze Teatru Wolność

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
"Syn" białostockiej Grupy Wolność to bardzo dobry spektakl
"Syn" białostockiej Grupy Wolność to bardzo dobry spektakl Bożena Cywaniuk
"Syn" białostockiej Grupy Wolność wrócił z czterema nagrodami z Festiwal Plastyki Teatrów Lalki i Formy w Słupsku! To ważne wyróżnienie, ale aktorzy nie zamierzają osiąść na laurach i będą ze spektaklem dalej jeździć - i to nie tylko po Polsce. A już w najbliższy weekend będzie można zobaczyć kolejny projekt twórców zatytułowany "Książe".

Za nami 2. Festiwalu Plastyki Teatrów Lalki i Formy Słupsk 2024. Jury doceniło białostockich twórców i ich spektakl pt. "Syn", który znalazł się wśród trzynastu przedstawień konkursowych. Grupa Wolność otrzymała:

  • nagrodę w wysokości 5 tys. zł za odwagę, kunszt i mistrzowską animację przedstawienia "Syn"
  • Nagrodę Główną Festiwalu Plastyki Teatrów Lalki i Formy Słupsk 2024 ufundowaną przez Marszałka Województwa Pomorskiego
  • nagrodę aktorską zespołowi Teatru Wolność przyznał też Związek Artystów Scen Polskich, reprezentowany przez Henrykę Korzycką
  • spektakl wyróżniła też reprezentacja Studenckiego Koła Teatrologicznego przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.

Bardzo się cieszymy z tych wszystkich wyróżnień - zapewnia Karol Smaczny z Grupy Wolność. - Byliśmy z "Synem" na dwóch festiwalach pod rząd. Najpierw byliśmy na festiwalu Kontrapunkt. Tam nie zdobyliśmy żadnej nagrody, ale sam udział to była bardzo duża nobilitacja. Oprócz naszego spektaklu były prezentowane przedstawienia z całego świata. Stamtąd pojechaliśmy na Festiwal Plastyki Teatrów Lalki i Formy do Słupska. Tam, na siedem nagród "Syn" zdobył aż cztery. Cieszymy się bardzo, bo rozbiliśmy bank!

Ale tu nie tylko nagrody się liczą. Już sam udział otworzył Grupie Wolność teatralne drzwi do kolejnych festiwali.

Dostaliśmy między innymi zaproszenie do Bielska Białej na festiwal, który odbędzie się w październiku - mówi Smaczny.- Ale też do Warszawy i do Czech. To wszystko bardzo cieszy.

Spektakl powstał na podstawie opowiadania Mirosława Miniszewskiego pt. "Podmieniony syn". To przedstawienie bardzo współczesne, awangardowe. Jest to historia chłopaka, który urodził się na pobliskiej wsi i jest inny niż wszyscy, a przez to nie jest akceptowany w społeczeństwie.

Warto zobaczyć "Księcia" w białostockiej siedzibie Teatru Wolność

A już w najbliższą sobotę i niedzielę - 11 i 12 maja, w białostockiej siedzibie Teatru Wolność (Tysiąclecia Państwa Polskiego 2) można będzie zobaczyć jeszcze inny spektakl. To "Książe" w reżyserii i z udziałem fundatora teatru, którym jest właśnie Karol Smaczny. Jego autorski scenariusz przedstawia refleksję nad kondycją współczesnego człowieka w setną rocznicę wydania "Małego Księcia". Okoliczności powstania oraz wybrane zagadnienia postawione w powieści przez Antoine de Saint-Exupéry'ego wiek temu, posłużyły jako tło przygotowywanej narracji. Wątki spektaklu zawieszone między życiem a śmiercią, oscylują pomiędzy zagadnieniami globalnymi jak wdrożenie sztucznej inteligencji do powszechnego użycia a światem wewnętrznym autora, stanowiąc swoistą autoterapię artysty.

Na spektakl przyjeżdża specjalnie aktorka pochodząca ze Słowacji, Emma Kováčová, która towarzyszy mi na scenie w "Księciu" - twierdzi Smaczny. - Zapraszamy wszystkich widzów białostockich i przyjezdnych. Z rezerwacją miejsc warto się pospieszyć, bo na każdy ze spektakli mamy tylko 35 miejsc, jest to mała, kameralna widownia. Spektakl ma bardzo dobre recenzje, rozwija się z grania na granie. Myślę, że warto go zobaczyć.

Tym bardziej, że chwilę po białostockich prezentacjach "Książe" rusza w trasę - będzie go można zobaczyć m.in. w Pasłęku na Mazurach, czy na międzynarodowym festiwalu Walizka w Łomży.

Więcej informacji na temat rezerwacji biletów można znaleźć na profilu Grupy Wolność na Facebooku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny