MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na UwB powstaje nowy kierunek. To Twórcza Resocjalizacja z Arteterapią. Zobacz kto może zostać studentem i jakie będą przedmioty

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Krzysztof Sawicki i Paweł Chomczyk zapraszają studentów na nowy kierunek - Twórcza Resocjalizacja z Arteterapią na Uniwersytecie w Białymstoku
Krzysztof Sawicki i Paweł Chomczyk zapraszają studentów na nowy kierunek - Twórcza Resocjalizacja z Arteterapią na Uniwersytecie w Białymstoku Urszula Śleszynska
Wydział Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku ma nowy, unikalny kierunek studiów II stopnia. Twórcza Resocjalizacja z Arteterapią, bo o niej mowa, rusza już niebawem. Studenci będą poszerzać swoją wiedzę m.in. z zakresu teatru, który będą łączyć z efektywnym wspieraniem osób w procesie resocjalizacji.

Kierunek chyba można określić śmiało mianem pionierskiego dlatego, że w naszym zamyśle ma stanowić coś na kształt nowego otwarcia w myśleniu o resocjalizacji - mówi Krzysztof Sawicki profesor Uniwersytetu w Białymstoku z Zakładu Twórczej Resocjalizacji. - Naszym zamysłem jest wypracowanie nowego modelu edukacji kadr do szeroko rozumianej resocjalizacji. Czyli postrzeganej nie tylko jako resocjalizacja instytucjonalna, ale też szereg najrozmaitszych działań realizowanych w środowisku lokalnym, chociażby przez street workerów. Wszystko po to, ażeby wyposażyć ich w narzędzia umożliwiające implementację szeroko rozumianych działań artystycznych, które dają i frajdę samorealizacji oraz też frajdę bycia w grupie.

Tradycyjne metody resocjalizacji często okazują się nieskuteczne, a ich podstawę stanowi karanie i izolowanie. Kierunek ten ma za zadanie wykształcić specjalistów zdolnych do współpracy z artystami w różnych dziedzinach sztuki, takich jak teatr, muzyka, plastyka i literatura. Studenci będą mogli zaangażować się w projekty artystyczne - na różne sposoby.

Sztuka pomoże w pracy resocjalizacyjnej

Wydaje mi się, że jest to oferta kierowana do bardzo szerokiej grupy osób, które mają różnego rodzaju zainteresowania, które wiążą się ściśle z pracą z innymi ludźmi - mówi Paweł Chomczyk, aktor, profesor Uniwersytetu w Białymstoku z Zakładu Edukacji Artystycznej. - Jak również do osób, które są zainteresowane przebyciem pewnej drogi z samym sobą. Drogi, która poprzez sztukę, kulturę wzbogaci ich jako ludzi, da nowe perspektywy, które wierzymy, że przełożą się później na owocną pracę z konkretnymi grupami.

Chomczyk na tym właśnie kierunku będzie się zajmował sprawami teatralnymi, które są mu najbardziej bliskie.

Po dwudziestoletnim interwale czasowym, gdzie eksploruję ten rodzaj sztuki jestem już w stanie powiedzieć, że na gruncie doświadczeń teatralnych wzbogaca się swoją osobowość, żeby dać coś potem innym - zapewnia Chomczyk. - I te procesy, które funkcjonują stricte w sztuce, nie wydają mi się tak odległe od procesów, które mogą funkcjonować również na gruncie sztuki połączonej z naukami społecznymi. Pracę w teatrze eksplorowałem na różnych gruntach - i na tak zwanym profesjonalnym w teatrach instytucjonalnych, w teatrach alternatywnych, niezależnych, ale też w różnego rodzaju projektach prospołecznych, ukierunkowanych na grupy pozbawione częstego dostępu do kultury. Zauważyłem, że tak naprawdę clue tych wszystkich działań jest bardzo podobne. Robienie sztuki w teatrze profesjonalnym, instytucjonalnym, a robienie spektaklu w tak zwanej amatorskiej grupie z dzieciakami niewiele się od siebie różni. Jeśli się podchodzi do tego w sposób profesjonalny, to pojawiają się tam bardzo podobne problemy, procesy i pojawia się też bardzo podobna satysfakcja i rodzaj swoistego wzbogacenia.

Kierunek jest skierowany do osób, które ukończyły studia I stopnia na kierunkach związanych z:

  • pedagogiką,
  • psychologią,
  • socjologią,
  • sztuką
  • oraz dla tych, którzy pragną połączyć swoje zainteresowania artystyczne i społeczne z profesjonalną karierą w obszarze terapii i wsparcia społecznego.

Kierunek ten jest również doskonałą propozycją dla pracowników sektora oświatowego i kulturalnego, którzy chcą rozszerzyć swoje kompetencje o techniki arteterapeutyczne i metody pracy resocjalizacyjnej.

Wszystkie osoby, które w jakiś sposób czują podskórnie, że sztuka może być ich drogą do tego, żeby wzbogacić siebie i potem oddać to w konstruktywny sposób potrzebującym osobom są zaproszone do tego, żeby aplikować na tenże kierunek - zachęca Chomczyk. - Będzie to nowy model, który będzie wdrażany przez osoby podchodzące z pasją do tematu. Więc jeśli kolokwialnie powiem, że planujemy się nie nudzić to myślę, że nie będzie to przesadą.

Te studia to nie tylko wiedza teoretyczna

Studenci tego kierunku zdobędą nie tylko wiedzę teoretyczną. Będą też mogli rozwijać umiejętności praktyczne w pracy z grupami marginalizowanymi i grupami ryzyka.

Oprócz teatru będziemy w programie nauczania mieli również muzykę i plastykę - wymienia Krzysztof Sawicki. - To są podstawowe formy ekspresji, pola na których będziemy pracować. Natomiast musimy też pamiętać, że te działania bardzo często wzajemnie się uzupełniają, myślę więc, że będzie tu szereg różnych, interdyscyplinarnych działań. Charakter studiów sprowadza się do tego, że poza tymi stricte akademickimi przedmiotami, do których jesteśmy zobligowani, mamy ideę, ażeby każdy z naszych studentów mógł się wyspecjalizować w jednej określonej formie ekspresji oraz żeby był przygotowany do jej implementacji w wybranej formie pracy z dziećmi, młodzieżą czy dorosłymi, czy to w środowisku otwartym, czy też o charakterze izolacyjnym. W każdym z tych środowisk tego rodzaju działania są niezwykle potrzebne.

Więcej informacji o samym kierunku oraz procesie rekrutacji można znaleźć na stronie systemu IRK (Internetowej Rejestracji Kandydatów). Informacje dotyczące programu studiów, wymagań rekrutacyjnych, terminów oraz potrzebnych dokumentów dostępny jest na stronie kierunku w systemie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kosmiczny poziom matur rozszerzonych - uczniowie załamani

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny