MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Dramatyczny podsumował sezon artystyczny. Dużo się działo, a w planach kolejne, ciekawe wydarzenia - festiwale, spotkania i premiery

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Podczas konferencji sezon podsumowywał Piotr Półtorak - dyrektor Teatru Dramatycznego, Martyna Zaniewska - jego zastępczyni oraz aktorzy - Patryk Ołdziejewski i Marek Tyszkiewicz
Podczas konferencji sezon podsumowywał Piotr Półtorak - dyrektor Teatru Dramatycznego, Martyna Zaniewska - jego zastępczyni oraz aktorzy - Patryk Ołdziejewski i Marek Tyszkiewicz Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Trzy premiery, 19 tytułów z bieżącego repertuaru, 157 spektakli i prawie 21 tysięcy widzów - tak w liczbach prezentuje się podsumowanie sezonu artystycznego 2023/2024 Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. To imponujący wynik, zważając na fakt, że główna siedziba teatru wciąż jest w remoncie. Dodatkowo instytucja organizowała warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, realizowała projekty i festiwal, który z roku na rok zyskuje coraz więcej fanów.

Spis treści

O zakończonym właśnie sezonie artystycznym, podczas poniedziałkowej (24.06) konferencji prasowej opowiedziała dyrekcja teatru i aktorzy zaangażowani w poszczególne projekty.

Przygotowaliśmy trzy premiery: "Posprzątane" w reżyserii Bożeny Baranowskiej, "Szwagierki" w reżyserii Michała Znanieckiego oraz "Małe zbrodnie małżeńskie" w reżyserii Jolanty Hinc-Mackiewicz - wymienia Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego w Białymstoku. - W tym sezonie artystycznym odwiedziło nas prawie 21 tysięcy widzów, a aktorzy zagrali 157 spektakli. Rozpoczęliśmy również próby do naszej najnowszej produkcji, czyli farsy "O co biega?", którą zaprezentujemy już w nowym sezonie.

Piotr Półtorak wspomniał też o niemniej istotnej działalności, którą prowadzi instytucja, a mianowicie o warsztatach teatralnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które prowadzone są od 2006 roku. W sezonie 2023/2024 odbyło się 414 godzin zajęć, a uczestniczyło w nich prawie 110 osób w sześciu grupach. Każda z nich na podsumowanie przygotowała specjalny pokaz.

Festiwal "Kierunek Wschód" z bardzo ciepłym przyjęciem

O innym, teatralnym działaniu, które ma duże grono fanów wspomniała Martyna Zaniewska, zastępca dyrektora ds. technicznych.

Zorganizowaliśmy siódmą edycję festiwalu "Kierunek Wschód" i odwiedziły nas teatry między innymi z Armenii, Macedonii Północnej, Litwy, Białorusi, Ukrainy i Polski - wymienia Martyna Zaniewska. - Nie możemy już doczekać się tegorocznej edycji wydarzenia. Staraliśmy się zaprosić nowe zespoły - takie, które do tej pory w Białymstoku jeszcze nie były. Mam nadzieję, że będzie to ogromna atrakcja dla fanów teatru. Już dzisiaj możecie państwo rezerwować sobie czas od 30 września do 7 października, bo właśnie wtedy odbędzie się ósma edycja festiwalu.

W październiku, listopadzie oraz w grudniu Teatr Dramatyczny przeprowadził dwudniowe, autorskie bezpłatne szkolenia dla nauczycieli, pracowników instytucji kultury oraz animatorów kultury. Był to piąty sezon warsztatów w ramach projektu "Teatr – Lubię to!".

Warsztaty są znakomitym spotkaniem, które ubogaca zarówno nas - aktorów, którzy muszą przygotować te zajęcia i przy tej okazji usystematyzować swoją wiedzę, ale z drugiej strony widzę jak cudownie działają na nauczycieli i pedagogów zainteresowanych teatrem - twierdzi Marek Tyszkiewicz, aktor. - Bo dokładnie taki też jest cel - pomagać w organizowaniu nauczycielom zajęć z młodzieżą, które prowadzą. Zajęć teatralnych, muzycznych, a nawet plastycznych. Z informacji zwrotnej od nauczycieli wiemy, że jest im tam cudownie, że się świetnie bawią, że mimo - wieloletniego czasami zaangażowania i takiej praktyki prowadzenia zajęć - są otwarci na nasze nowe pomysły, które im podrzucamy. Naszym celem jest pokazanie im pewnych niekonwencjonalnych rozwiązań warsztatowych w pracy z młodzieżą, które czynią te zajęcia u nich w szkołach jeszcze bardziej atrakcyjnymi.

Scena za rzeką, marzenia i działania by je zrealizować

Nie zabrakło też tematów inwestycyjnych. W sezonie 2023/2024 ukończyła się bowiem realizacja dwuletniego projektu inwestycyjnego „Scena za rzeką – etap I”. W ramach tego zadania powstał projekt architektoniczno-budowlany, dzięki któremu w przyszłości przy ul. J. K. Branickiego 15 będzie można wybudować obiekt z dodatkową sceną, nowoczesną przestrzenią warsztatowo-magazynową, profesjonalną salą prób - tak, aby artyści mieli komfortowe warunki do pracy - i w końcu również przestrzenią gościnną - dla artystów i twórców, którzy przyjeżdżają do Białegostoku i współpracują z teatrem.

To wszystko jest na razie w sferze marzeń, ale od czegoś trzeba zacząć. To projekt, który zrealizowaliśmy z myślą o przyszłości instytucji i jej rozwoju, a inwestycja ta nie rozpocznie się, zanim nie ukończymy remontu naszej siedziby głównej - zapewnia Martyna Zaniewska. - Warunkiem poszukiwania środków zewnętrznych jest jednak posiadanie projektu, stąd nasze strategiczne myślenie i podjęcie decyzji o rozpoczęciu prac nad dokumentacją projektową.

Nowa premiera i ciekawe wydarzenie, które być może zapoczątkuje cykliczne działania festiwalowe

Pierwszą premierą w nowym sezonie artystycznym będzie spektakl „O co biega?” w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza, który odbędzie się 21 września. Bilety na przedstawienie na podstawie sztuki Philipa Kinga są już dostępne w sprzedaży internetowej, na stronie dramatyczny.pl. Wcześniej, 7 września, na widzów i mieszkańców miasta czeka niespodzianka. Dzięki dotacji z Narodowego Centrum Kultury, w ramach programu „Kultura – Interwencje” teatr przygotowuje nowe wydarzenie artystyczne.

Przygotowujemy coś, co zapowiada się ciekawie i będzie wyjątkowym wydarzeniem na mapie kulturalnej województwa, czy nawet kraju - mówi Patryk Ołdziejewski, aktor. - Wymyśliliśmy sobie festiwal, w którym to wyjdziemy do państwa, do widowni, do widza. Spotkamy się w przestrzeni miasta, na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie stanie scena, przed naszym teatrem. Co dokładnie znajdzie się w programie jeszcze nie zdradzę, natomiast mogę powiedzieć, że nie zabraknie spotkań z aktorami, pokażemy fragmenty spektaklu i zaprosimy na koncert. Mamy nadzieję, że to będzie piękny czas spędzony z nami.

Podczas konferencji wspomniano również o ważnej dla teatru dacie - 28 października 2023 roku, kiedy to aktorzy Teatru Dramatycznego zagrali gościnnie spektakl „Pani Pylińska i sekret Chopina” na scenie Państwowego Teatru Akademickiego im. Gabriela Sundukyana w Erywaniu. Pokaz przedstawienia w reżyserii Adama Opatowicza, na podstawie sztuki Érica-Emmanuela Schmitta odbył się w ramach pierwszej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Erywaniu. Wyjazd do Armenii był kolejną okazją do popularyzacji polskiego teatru poza granicami kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny