MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok ponownie w gronie miast realizujących program Przestrzenie Sztuki Taniec. Będzie się dużo działo, w różnych przestrzeniach

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
We wtorek w Białostockim Teatrze Lalek odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca kolejną edycję programu Przestrzenie Sztuki Taniec - Białystok
We wtorek w Białostockim Teatrze Lalek odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca kolejną edycję programu Przestrzenie Sztuki Taniec - Białystok Fot. Wojciech Wojtkielewicz
W programie Przestrzenie Sztuki - Taniec w latach 2024-2025 lokalnymi operatorami białostockimi zostali Fundacja Rozwoju Sztuki Tańca, Białostocki Ośrodek Kultury oraz Białostocki Teatr Lalek. Przez dwa lata mają w planach realizację 102 wydarzeń kulturalnych, w tym 11 premier. Na pierwszą z nich właśnie został ogłoszony open call i już się można zgłaszać.

To kolejna odsłona programu Przestrzenie Sztuki w Białymstoku. Tym razem, po raz pierwszy, program będzie realizowany w trybie dwuletnim, co zwiększa elastyczność w doborze realizowanych działań oraz w organizowaniu otwartych naborów przez operatorów.

Program Przestrzenie Sztuki Taniec jest organizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca z funduszy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Białystok, wspólnie z Gdańskiem, Lublinem, Kielcami i Bytomiem, znalazł się w gronie miast tworzących regionalne, interdyscyplinarne centra dla rozwoju tańca niezależnego. Każdy z operatorów otrzymał dofinansowanie w wysokości 950 000 zł na realizację działań artystycznych i edukacyjnych. W przypadku Białegostoku działania wsparło też finansowo miasto, a każdy z operatorów musiał też wnieść wkład własny.

Każda edycja opiera się na współpracy

Podczas poprzedniej edycji, wśród działań artystycznych, pokazywaliśmy spektakle artystów z całej Polski - mówi Karolina Garbacik, koordynator programu. - Stawialiśmy też na edukację - realizowaliśmy projekty we współpracy z szkołami oraz ośrodkami partnerskimi. Były też prezentacje lokalnych zespołów tanecznych, ale przyjeżdżali też do nas młodzi artyści z całej północno-wschodniej Polski. Zrealizowaliśmy wystawę zdjęć Andrzeja Górskiego oraz projekty społeczne, w których angażowane były osoby w bardzo różnym wieku, z bardzo różnymi doświadczeniami tanecznymi.

Działania w tej edycji programu Przestrzenie Sztuki Białystok będą odbywać się w Białymstoku, ale również w wielu ośrodkach kultury, ośrodkach partnerskich m.in. w:

  • Łomży,
  • Łapach,
  • Ełku,
  • Sejnach,
  • Ostrowi Mazowieckiej,
  • Olecku
  • i Węgorzewie.

Jak zapewnia Garbacik, tegoroczny program jest programem kontynuacji oraz programem poszukiwań.

Kontynuacji, bo będziemy kontynuować współpracę z wieloma ośrodkami, z którymi pracowaliśmy już w tamtym roku i w poprzednich latach - mówi Garbacik. - Będziemy też kontynuować działania, które rozpoczęliśmy we współpracy z tymi ośrodkami, ale i współpracy ze sobą. A program poszukiwań, ponieważ przede wszystkim stawiamy na to, żeby docierać do coraz nowych grup odbiorców. Program został skonstruowany w ten sposób, aby działania artystyczne były odbudowywane działaniami społecznymi i prozdrowotnymi.

Oznacza to tyle, że jeśli pojawi się jakiś spektakl, to wokół niego będą dziać się różne wydarzenia - np. warsztaty, czy wystawa, które odbudowują ten spektakl. Równocześnie dzieją się wydarzenia edukacyjne, tak, aby widz, który zainteresuje się Przestrzeniami Sztuki mógł spojrzeć na taniec od razu z kilku różnych perspektyw.

Taniec będzie się przenikał z teatrem i nie tylko

Białostocki Teatr Lalek po raz drugi bierze udział w projekcie - dodaje Jacek Malinowski, dyrektor BTL. - Myślę, że poprzedni rok był takim czasem inicjacyjnym. Oswajaliśmy się wzajemnie. Teraz, wzbogaceni tym doświadczeniem, będziemy dotrzymywać równego kroku tancerzom! Myślę, że teatrowi lalek zawsze było blisko do tańca. Zresztą ostatnia edycja Festiwalu LALKANIELALKA, która rozgrywała się między innymi na naszej dowiodła także, jak blisko tancerze są z formami lalkowymi, że te granice zaczynają się coraz bardziej zacierać. Mam nadzieję, że wzajemnie będziemy się inspirować.

Program Przestrzenie Sztuki, realizowany jest od 2020 roku i opiera się na czterech filarach: artystycznym, edukacyjnym, społecznym oraz prozdrowotnym. Jego celem jest wsparcie artystów niezależnych, którzy nie mają stałego miejsca do pracy twórczej, poprzez zapewnienie im przestrzeni i odpowiedniej infrastruktury. Program obejmuje także działalność edukacyjną i animacyjną, angażującą społeczności lokalne.

Myślę, że te nasze wszystkie przestrzenie na tyle, na ile to możliwe, są wystarczające do pewnych działań - dodaje Grażyna Dworakowska, dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury. - Program myślę został tak ułożony, żebyśmy się zmieścili w całej konwencji tego przedsięwzięcia. Dajemy słowo, że będziemy się angażować, że będziemy się starali, żeby jak najwięcej osób mogło dotrzeć, zobaczyć te pokazy.

Więcej informacji o programie na stronie Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca – www.nimit.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny