W tym roku będą to cztery bardzo różne koncerty, zarówno pod względem repertuarowym - bo w programie mamy i muzykę sakralną, i świecką - ale też jeśli chodzi o narodowości kompozytorów, których dzieła będą wykonywane - mówi Anna Moniuszko, kierownik artystyczny cyklu. - Rozpoczynamy od fantastycznego występu utalentowanej grupy - {oh!} Trio.
W skład zespołu, który zaprezentuje publiczności koncert pt. "Barok z lekką nutą dekadencji..." wchodzą:
- Martyna Pastuszka (skrzypce barokowe),
- Anna Firlus (klawesyn)
- oraz Krzysztof Firlus (viola da gamba).
To osoby bardzo dobrze znane na polskiej scenie muzyki dawnej - twierdzi Moniuszko. - Ale też ich działalność daleko wykracza poza granice Polski, ponieważ wydają oni płyty między innymi we francuskich wydawnictwach.
W ich porywającym wykonaniu zabrzmią kompozycje powstałe u schyłku baroku, których autorzy łączą tradycje odchodzącej epoki z nowymi prądami nadchodzącego klasycyzmu.
Koncert odbędzie się w niedzielę 30 czerwca o godz. 19 w Auli Magna Pałacu Branickich. Wstęp jest bezpłatny.
Niedzielny koncert to dopiero początek
Następne koncerty też zapowiadają się ciekawie. Wraz z muzykami przeniesiemy się m.in. w krąg muzyki francuskiej (to na początku września), następnie przeżyjemy koncertowe spotkanie o charakterze kameralnym (pod koniec września), a na zakończenie - koncert bożonarodzeniowy (w połowie grudnia).
Wówczas zabrzmi muzyka polska, piękna kompozycja Marcina Żebrowskiego, zapewne nieznanego szerszej publiczności, a bardzo dobrego kompozytora osiemnastego wieku - dodaje Anna Moniuszko. - Cieszymy się, że przybywają nam wciąż kolejni słuchacze i widzowie - między innymi za sprawą transmisji internetowych, które prowadzimy. W tym roku również, w ramach koncertu bożonarodzeniowego, taka transmisja się pojawi. Wysoka frekwencja na naszych koncertach pokazuje, że mimo, że jest to sztuka niszowa, to jest na nią duże zapotrzebowanie ze strony publiczności. Staramy się zapewnić by nasze koncerty były na najwyższym poziomie. Stąd też nasza współpraca ze znaczącymi postaciami ze sceny muzyki dawnej - zarówno polskiej, jak i zagranicznej.
Festiwal jest ze wstępem wolnym dla publiczności, a to dzięki dotacjom, jakie organizatorzy otrzymują na jego realizację.
Dzięki dofinansowaniu które otrzymaliśmy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz z budżetu miasta Białystok możemy zapraszać na nasze koncerty wszystkich zainteresowanych - mówi Anna Moniuszko. - Bardzo nas to cieszy, bo dzięki temu możemy zapewnić jak najszerszy dostęp i jeszcze mocniej popularyzować muzykę dawną wśród słuchaczy, którzy być może na początku wcale nie byliby pewni, że jest to oferta dla nich. A jednak kiedy trafiają na nasze koncerty, to zostają z nami na dłużej. Cieszymy się, że za każdym razem sala jest pełna.
Q&A FABIJANSKI
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?