MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W poszukiwaniu tożsamości i w towarzystwie naturalnego, swojskiego Podlasia. Wernisaż wystawy "In Side" już w najbliższy piątek. Warto pójść

OPRAC.:
Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Wernisaż już 21 czerwca o godz. 18 w Galerii Obuch (ul. Stołeczna 4/2)
Wernisaż już 21 czerwca o godz. 18 w Galerii Obuch (ul. Stołeczna 4/2) Archiwum prywatne autorki
Już w najbliższy piątek, 21 czerwca o godz. 18 w Galerii Obuch (ul. Stołeczna 4/2) odbędzie się wernisaż wystawy "In Side" Wiktorii Pietkiel tworzącej pod pseudonimem Moonshaya. Artystka urodziła się w 2000 roku w Białymstoku, a wychowywała się w miejscowości Krynki. Jest absolwentką PLSP w Supraślu, a obecnie studentką psychologii. Miłośniczka Podlasia, natury, poezji, podróżowania, eksploracji swojego wnętrza i wyobraźni.

Prace Wiktorii Pietkiel przedstawiają w dużej mierze to co naturalne, swojskie, wiejskie, to co Podlaskie ale nie sielankowe - zapewnia Kamil Mrozowicz, kurator wystawy. - Nie zobaczymy tu obrazów z życia Podlasia, białostocczyzny czy ludzi pogranicza w znaczeniu dokumentalnego wytwarzania prac, ale możemy zobaczyć coś więcej, coś bardziej autentycznego bo pochodzącego od samej twórczyni – Podlasie wydobywające się z jej wnętrza.

A będzie to wnętrze osoby która wychowywała się w Krynkach Sokrata Janowicza, Leona Tarasewicza ale też Cecylii Bach-Szczawińskiej, która godzinami potrafi opowiadać o znajdujących się tam cerkwiach i synagogach.

Kontrasty i nie tylko, czyli malarstwo osadzone bardzo w naszym, rodzimym świecie

Oprócz kontrastów napotkanych praktycznie w każdym zakątku Ziemi do prac Wiktorii dochodzi jeszcze magia Podlasia - dodaje Mrozowicz. - To "coś" udaje się uchwycić twórczyni. Na obrazach widzimy tajemnicze ptaki, lasy prowadzące czerwoną, niczym skrwawioną drogą w głąb z których nikt lub prawie nikt nie powrócił w czasie okupacji podczas II Wojny Światowej – zapędzeni w las ludzie, czy to przez SS’manów, NSZ, polskich chłopów czy oddziałów tzw. wyklętych żołnierzy.

Historie pogranicza nie są kolorowe. Wiktoria patrzy na nie przez swój pryzmat nie akcentując konkretnie żadnego wydarzenia osadzonego historycznie. Nie ma tam dosłowności, ale tożsamość miejsca w którym wychowała się artystka nie jest obojętna. Elementy złożoności są nierozłączne dla świata na Podlasiu. Jak zatem się w nim odnaleźć? Być może odpowiedź uda się odnaleźć w sztuce.

Artystka szuka własnej tożsamości

Poszukiwanie własnej tożsamości to kolejny element jaki można dostrzec w pracach Wiktorii Pietkiel - zapewnia Kamil Mrozowicz. - Kiedy twórczyni była kilka lat temu na tzw. "saksach" za granicą, wyjeżdżając tam świeżo po obronie pracy dyplomowej, w chwilach smutku, poszukiwania siebie, zastanawiania się nad tym, czy jest na właściwej drodze zaczęła malować obrazy. Bez koncepcji, pomysłu na serię ect. W finalnym efekcie na jednym z płócien znalazł się autoportret twórczyni, patrzącej ironicznie na świat, ze spływającymi na nią kroplami łez, przypominającymi krew wydobywającą się z oczu latających nad nią kruków. Wokół ciemne polsko-białoruskie, puszczańskie lasy, korony cerkiewne i kształty różne, bliżej nieokreślone. Szczerość i autentyczność przemawia przez prace młodej twórczyni.

Obrazy, które utkały się w jej wnętrzu wzięły się nie bez powodu z konkretnych miejsc, dzieciństwa, młodości i poszukiwań na progu dorosłego życia. W jej pracach (i w jej wnętrzu!) drzemie ogromna siła i moc przekazu – bo nie jest dosłowna; bo jest jej; jest niepodrabialna i pokazuje nam zaledwie skrawek wnętrza. Jest magiczna w przekazie niczym historie chasydów ze Słonima podążającymi za swoimi cadykami. "In Side" to przekaz płynący z serca, otwartego umysłu i silnej więzi z miejscem pochodzenia. Z pewnością warto czekać na więcej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny