MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsze budynki w województwie podlaskim. Kapituła zdecydowała

Andrzej Kłopotowski
Andrzej Kłopotowski
Biznes Centrum Krakowska
Biznes Centrum Krakowska Wojciech Wojtkielewicz
Białostockie Muzeum Pamięci Sybiru to najlepszy budynek w regonie zbudowany w latach 2019-2023. Właśnie został doceniony przez środowisko architektów.

Nagrody Aedificium to nagrody branżowe białostockiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. Przyznawane są przez architektów dla architektów. W poprzednich edycjach nagradzane były m.in. znajdująca się po sąsiedzku z Magdalenką nowa Opera i Filharmonia Podlaska, aula Uniwersytetu w Białymstoku przy Świerkowej czy też siedziba białostockiego Archiwum Państwowego przy ulicy Mickiewicza.

W najnowszej edycji konkursu, obejmującej lata 2019-2023 architekci wybierali spośród jedenastu realizacji, które dostały nominacje.

- Kapituła przyznała cztery nagrody w kategoriach: Budynek Użyteczności Publicznej, Projekt Konserwatorski, Budynek Mieszkalny Jednorodzinny oraz Budynek Mieszkalny Wielorodzinny. Przyznano także Wyróżnienia – informuje białostocki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich.

A w kapitule zasiadali:

  • prezes SARP o/Białystok dr arch. Piotr Trojniel
  • dziekan Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej prof. arch. Tatiana Misijuk
  • Przewodniczący Podlaskiej Okręgowej Izby Architektów arch. Marcin Marczak
  • prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich prof. arch. Bartosz Czarnecki
  • prof. arch. Jerzy Uścinowicz z białostockiego SARP

Grand Prix dla Muzeum Pamięci Sybiru

Za najlepszy budynek ostatnich lat uznane zostało Muzeum Pamięci Sybiru. To placówka stworzona na bazie jednego z magazynów wojskowych przy ulicy Węglowej. Na modernistyczną bryłę zespół pod kierunkiem Jana Kabaca „nałożył” dodatkową bryłę sprawnie łącząc zabytek z nową częścią.

Uruchomione 17 września 2021 roku muzeum stało się ważną placówką na mapie Białegostoku. Dokumentuje różne aspekty zamknięte w słowie „Sybir” – od miejsca, przez zesłania, działalność Polaków na wschodzie aż po wywózki w czasie II wojny światowej i powroty do kraju z nieludzkiej ziemi.

Muzeum zaprojektował zespół pracowni Arkon w składzie: Jan Kabac, Bartłomiej Dudziński, Anna Babula, Marcin Szymborski i Mateusz Mazur. Obiekt ten otrzymał także nagrodę w kategorii „Budynek Użyteczności Publicznej”.

Klasztor, nowoczesna „stodoła” i blok

W kategorii „Projekt Konserwatorski” nagrodę przyznano za Muzeum Kresów RP Obojga Narodów w Zespole Klasztoru Podominikańskiego w Sejnach, Autorzy to Dżus GK Architekci (Grzegorz Dżus i Katarzyna Orzechowska-Dżus).

Za najlepszy budynek jednorodzinny doceniono projekt Matusik Studio (Rafał Matusik i Paulina Dubicka-Smoktunowicz). W Sielachowskich stworzyli „Stodołę Równoległą”, czyli budynek nawiązujący formą do tradycyjnego budownictwa wiejskiego.

Z kolei w kategorii „Budynek mieszkalny wielorodzinny” najlepiej wypadł blok przy ul. św. Rocha 5A (stoi w bramie za tzw. Zieloną Kamienicą) projektu Piotra Łodzińskiego i nieżyjącego już Zbigniewa Bauma

Wyróżnienia i nominacje

Architekci przyznali też trzy wyróżnienia. Pierwsze wędruje go pracowni prof. Marka Budyńskiego. To w niej powstały wcześniej wizje Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz kampusu UwB. Tym, razem doceniono Planetarium Uniwersytetu w Białymstoku, będące kolejnym elementem kampusu przy ul. Ciołkowskiego.

Wyróżniono też Biznes Centrum Krakowska (ARCHI+ Bielski, Konończuk, Stobiecki) oraz Centrum Kultury i Rekreacji Biblioteka Publiczna w Supraślu (proj. Piotr Łodziński, Zbigniew Baum).

A wśród innych nominacji znalazły się jeszcze cztery inne projekty. Była to modernizacja dworca kolejowego „Białystok” (PAS Projekt Sławomir Golenko, Małgorzata Golenko), muzeum w remontowanym i odbudowywanym zespole eremów górnych pokamedulskiego klasztoru w Wigrach (Dżus GK Architekci), Butikowa Kamienica przy ulicy Sosnowskiego w Białymstoku (pracownia Architekton Justyna Zalewska-Grycuk) oraz obserwatorium przyrody "Cocon" w Raduninie (Janusz Grycel, Magdalena Dworakowska).

Wystawę pokonkursową można oglądać w hali Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej (ul. Oskara Sosnowskiego).

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny