MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Pamięci Sybiru otrzymało Nagrodę Muzealną Rady Europy. Dyrektor instytucji odebrał statuetkę w Strasburgu

OPRAC.:
Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Muzeum Pamięci Sybiru
W grudniu Muzeum Pamięci Sybiru zdobyło tytuł laureata Nagrody Muzealnej Rady Europy. We wtorek (16 kwietnia) statuetkę – rzeźbę autorstwa Joana Miró, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli surrealizmu – odebrali w Strasburgu poseł Krzysztof Truskolaski, dyrektor instytucji Wojciech Śleszyński i zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru, prof. Wojciech Śleszyński, we wtorek (16 kwietnia) odebrał w Pałacu Europy w Strasburgu statuetkę Nagrody Muzealnej Rady Europy.

Jest to rzeźba „Kobieta z pięknym biustem” autorstwa Joana Miró, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli surrealizmu.

Nagroda Muzealna Rady Europy przyznawana jest od 47 lat. To najstarsze i najbardziej znaczące wyróżnienie w Europie dla placówek muzealnych, które są uznawane za szczególnie istotne dla dziedzictwa, tożsamości i wspólnotowości Europy. Co roku kandydatury mogą składać nowe muzea lub te, które stworzyły lub znacznie rozbudowały wystawę stałą. Ocenia je Komitet ds. Kultury, Nauki, Edukacji i Mediów Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Z inicjatywy posła RP, członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Krzysztofa Truskolaskiego do nagrody na 2024 rok zostało zgłoszone białostockie Muzeum Pamięci Sybiru. Decyzja Rady Europy w sprawie laureata Nagrody Muzealnej Rady Europy 2024 roku, wybranego przez Komitet Kultury, została ogłoszona w grudniu zeszłego roku na posiedzeniu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

– Muzeum Pamięci Sybiru w Białystoku pokazuje coś, czego nie wolno zapomnieć. Przymusowe deportacje tysięcy ludzi zmieniły nieodwracalnie ich życie, niektórzy je nawet stracili – mówił Joan Roca i Albert, historyk, urbanista i dyrektor Muzeum Historii Miasta Barcelony, podczas posiedzenia Komisji Kultury Rady Europy w Pałacu Europy w Strasburgu.

Oficjalne wręczenie tytułu odbyło się 16 kwietnia w Ratuszu w Strasburgu. Uczestniczyli w nim poseł Krzysztof Truskolaski, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru Wojciech Śleszyński i zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

– To jedna z najbardziej prestiżowych nagród, jakie otrzymało miasto Białystok w swojej historii. To docenienie w skali całej Europy naszego Muzeum Pamięci Sybiru i tego, co robimy w tej placówce – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Muzeum Pamięci Sybiru

Muzeum Pamięci Sybiru to samorządowa instytucja kultury miasta Białegostoku. Jest poświęcone ludziom, którzy od końca XVI w. aż do połowy XX w. byli niewoleni i zsyłani w głąb Rosji, a później Związku Sowieckiego, jak też tym, którzy podążali tam dobrowolnie. Opowiada historie jeńców, więźniów, zesłańców i deportowanych na Syberię. Stworzone przez Miasto Białystok muzeum zostało oficjalnie otwarte 17 września 2021 r., w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Placówka prowadzi także działalność naukową.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny