Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białostockie Muzeum Pamięci Sybiru zdobyło Nagrodę Muzealną Rady Europy 2024 w Strasburgu. Zobacz jak wygląda z zewnątrz, wewnątrz i z góry

OPRAC.:
Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Prof. Wojciech Śleszyński, dyrektor MPS
Prof. Wojciech Śleszyński, dyrektor MPS Piotr Łozowik
Muzeum Pamięci Sybiru zostało wyróżnione przez obradującą wczoraj Komisję Kultury Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Ta prestiżowa nagroda przyznawana jest corocznie od 1977. To wspaniała wiadomość i wielka nobilitacja dla białostockiej placówki. Zachęcamy do jej odwiedzenia, jeśli nie osobiście, to dzięki naszej fotogalerii.

[apis_tresci][/spis_tresci]

Muzeum Pamięci Sybiru nagrodzone

Nagroda Muzealna Rady Europy przyznawana jest corocznie od 1977 r. muzeum, które uznano za wnoszące znaczący wkład w zrozumienie europejskiego dziedzictwa kulturowego, promowanie poszanowania praw człowieka i demokracji, łączenie kultur, pokonywanie granic społecznych i politycznych, poszerzanie wiedzy zwiedzających i zrozumienie współczesnych problemów społecznych oraz zgłębianie idei obywatelstwa demokratycznego.

Zobacz jak wygląda białostockie muzeum z zewnątrz, wewnątrz oraz z lotu ptaka:

Muzeum do nagrody zostało zgłoszone z inicjatywy posła Krzysztof Truskolaski.

Wyjątkowa placówka muzealna

Muzeum Pamięci Sybiru jest poświęcone ludziom, którzy od końca XVI aż do połowy XX wieku byli niewoleni i zsyłani w głąb Rosji, a później Związku Sowieckiego, jak też tym, którzy podążali tam dobrowolnie. To opowieść o:

  • jeńcach, więźniach,
  • zesłańcach i deportowanych.

Muzeum pełne emocji. Ludzie mają łzy w oczach

Muzeum opowiada o tych, którzy przed I wojną światową odkrywali Syberię i aktywnie uczestniczyli w zagospodarowaniu jej ogromnych obszarów, łączy wyniki badań i narrację historyków ze wspomnieniami uczestników i świadków zdarzeń. Pokazuje ogromne emocje ukryte w zwykłych na pozór przedmiotach, przenosząc zwiedzających w niezwykłą krainę – tajemniczy, piękny, a jednocześnie okrutny i bezwzględny Sybir.

Architektura Muzeum

Muzeum Pamięci Sybiru ulokowane jest w jednym z przedwojennych magazynów wojskowych, bezpośrednio przylegającym do bocznicy kolejowej dawnego Dworca Poleskiego. W latach 1940–1941 oraz w 1944 roku tu właśnie Sowieci ładowali do wagonów mieszkańców Białostocczyzny, aby deportować ich na Sybir. Stąd w 1943 roku Niemcy wywieźli do obozu zagłady w Treblince Żydów z białostockiego getta. Oryginalny rosyjski wagon towarowy, będący symbolem tamtych dramatycznych chwil, stoi dziś wewnątrz budynku Muzeum na torach ciągnących się wzdłuż starej bocznicy. Pełni rolę bramy, przez którą zwiedzający wchodzą na wystawę.

Białostockie muzea. 10.placówek, które powinieneś odwiedzić nie tylko w Noc Muzeów. Każdy znajdzie coś dla siebie. Sprawdź!

Prosta bryła dawnego magazynu, zbudowana z betonu i czerwonej cegły, kryje w sobie wystawę główną. Z kolei w przylegającym do niego nowoczesnym budynku, pokrytym w całości stalową blachą, znajduje się sala konferencyjna, zaplecze administracyjne, magazynowe i konserwatorskie oraz restauracja serwująca dania kresowe. W Muzeum są też pracownie edukacyjne i księgarnia.

Obok budynku Muzeum wyrósł las stalowych słupów o wieloznacznej symbolice: z jednej strony mogą przywodzić na myśl stracone istnienia, ludzi, którzy na Sybir wyjechali i nigdy z niego nie wrócili, z drugiej zaś – bezkresną i mroźną syberyjską tajgę.

Wystawa stała

Historia jednej osoby, całej rodziny czy wielu pokoleń? Wystawa Muzeum Pamięci Sybiru to opowieść, którą każdy odbiera inaczej. Nikt jednak nie pozostaje obojętny.

Zobacz jak wygląda białostockie muzeum z zewnątrz, wewnątrz oraz z lotu ptaka:

Rozmieszczona na powierzchni ponad 2 tys. metrów kwadratowych ekspozycja opowiada o Polakach w carskiej Rosji i w Związku Sowieckim. Nasi przodkowie szli tam w kajdanach lub jechali w zakratowanym wagonie, ale też podążali z własnej, nieprzymuszonej woli, szukając lepszego życia.

Źródło: Muzeum Pamięci Sybiru

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Wachowicz szaleje z piłą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny