MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szymon Hołownia odwiedził białostocką podstawówkę. Zapowiedział szczyt przewodniczących parlamentów krajów bałtyckich i Ukrainy

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Lekcja obywatelska z udziałem Szymona Hołowni w SP 50 w Białystoku
Lekcja obywatelska z udziałem Szymona Hołowni w SP 50 w Białystoku Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził SP nr 50 w Białymstoku. Z uczniami rozmawiał m.in. o znaczeniu polskiej flagi. Opowiedział też o planach zorganizowania w Białymstoku szczytu przewodniczących parlamentów krajów bałtyckich i Ukrainy.

We wtorek (30 kwietnia) uczniowie Szkoły Podstawowej nr 50 w Białymstoku wzięli udział w niecodziennej lekcji obywatelskiej. Niecodziennej, bo poprowadzonej przez Marszałka Sejmu RP Szymona Hołownię.

Tematem spotkania był zbliżający się Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Wraz z uczestniczącą w spotkaniu młodzieżą marszałek dyskutował o ważności symboli narodowych.

- Polska flaga łączy dwa kolory, które nie są naturalnie bliskie sobie. To też pokazuje, co ta flaga ma robić z nami, że my jesteśmy jako naród „zszyci” z różnych ludzi. Flaga to coś, co nas łączy ponad wszystkim podziałami – mówi Marszałek Sejmu. - To było coś, co nas łączy, nasza historia, nasi przodkowie. Wszyscy w tym jesteśmy. Mamy flagę, to mamy siebie, a jak mamy siebie, to będzie dobrze. Nawet jak się różnimy, to sobie poradzimy. Dlatego flaga jest dziś tak ważna. Bo wszyscy jesteśmy razem, niezależnie od tego, jak się różnimy. Bo Polska jest naszą ojczyzną, to jest nasz dom.

Podczas spotkania nie zabrakło czasu na pytania od młodzieży. Uczniowie chcieli dowiedzieć się, jakie oceny w szkole miał marszałek sejmu, czy będzie kandydował w przyszłorocznych wyborach prezydenckich, jaki jest jego ulubiony klub piłkarski i jaki jest jego stosunek do prac domowych.

Na zakończenie lekcji Szymon Hołownia przekazał dyrektorce placówki biało-czerwoną flagę oraz konstytucję.

Zapowiedział też, że raz w miesiącu wymieniana będzie flaga powiewająca nad kopułą sejmową. Każda z tych zdjętych flag przekazywana będzie do jednostek wojskowych, do straży pożarnych czy jednostek ratowniczych.

- Chcemy pokazać jeszcze raz, że wszyscy jesteśmy pod tą samą flagą. Że chcemy służyć Polsce pod tą biało-czerwoną - mówił marszałek.

Czerwcowy szczyt przewodniczących parlamentów

Marszałek sejmu, podczas wizyty w Białymstoku poinformował, że to właśnie w stolicy województwa podlaskiego , w dniach 10-11 czerwca odbędzie się szczyt przewodniczących parlamentów krajów bałtyckich ( Litwy, Łotwy i Estonii) oraz Ukrainy. Jak zdradził Szymon Hołownia, wszyscy przyjęli zaproszenie.

Wydarzenie ma być okazją do dyskusji o wspólnym bezpieczeństwie.

- Będziemy rozmawiać właśnie tutaj, tak blisko granicy z Białorusią, ale też i z Litwą, w miejscu gdzie spotykają się i szanse, ale też i zagrożenia, z którymi mamy do czynienia - mówił Szymon Hołownia. - Chcemy stąd, z Białegostoku wysłać sygnał, że stoimy razem.

Podczas szczytu przewidziano wspólne obrady, a także lekcję obywatelską w jednym z białostockich liceów. Marszałek Hołownia mówił też o planach objęcia patronatem współprac samorządów - na zasadzie miast i gmin partnerskich pomiędzy krajami.

- Mam nadzieję, że samorządowcy też wezmą udział w tym spotkaniu - podkreślał.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny