MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica czarnego piątku w Białymstoku. Minęło 83 lata od spalenia przez Niemców Wielkiej Synagogi. Białystok pamiętał o ofiarach

OPRAC.: wal
Uroczystości upamiętniające ofiary Wielkiej Synagogi spalonej przez Niemców 27 czerwca 1941 roku. Tradycyjnie już wśród eksponowanych flag Izraela i miasta Białystok nie biało-czerwonej flagi państwowej.
Uroczystości upamiętniające ofiary Wielkiej Synagogi spalonej przez Niemców 27 czerwca 1941 roku. Tradycyjnie już wśród eksponowanych flag Izraela i miasta Białystok nie biało-czerwonej flagi państwowej. Fot. Wojciech Wojtkielewicz
7 czerwca 1941 roku niemieccy żołnierze zamordowali około 2,5 tys. białostockich Żydów. Symbolem ludobójstwa było podpalenie Wielkiej Synagogi wypełnionej wiernymi. Czarny piątek był początkiem holocaustu w Białymstoku, który swój straszny finał miał wraz z upadkiem powstania w getcie w sierpniu 1943 r.. W 83. rocznicę spalenia Wielkiej Synagogi mieszkańcy, władze miasta, województwa i administracji rządowej upamiętnili ofiary.

Synagoga znajdowała się przy ul. Bożniczej, obecnej ul. Suraskiej. Obecnie w miejscu zniszczonej świątyni znajduje się pomnik o kształcie spalonej synagogi. Właśnie tu, w 83. rocznicę dramatycznych wydarzeń, wieńce złożyli m.in. wojewoda, marszałek podlaski władze Białegostoku, przedstawiciele służb mundurowych i administracji rządowej, przedstawiciele organizacji żydowskich. Obecni byli też nieliczni mieszkańcy.

- Pamiętamy o zbrodni hitlerowców. Nigdy nie zapomnimy o dawnych mieszkańcach Białegostoku, którzy zginęli w tych dramatyczny okolicznościach - mówił w czwartek 27 czerwca 2024 roku przed pomnikiem upamiętniającym niemiecką zbrodnię Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku.

Eli Roth się myli. O białostoczanach

Uroczystość przed pomnikiem-kopułą Wielkiej Synagogi przy ul. Suraskiej

Uroczystości rozpoczęły się od odegrania hymnu państwowego. Jednak wśród eksponowanych flag nie było biało-czerwonej. Były za to (i to kilka) flagi Izraela i miasta Białystok. Tak jest co roku.

Uroczystości w rocznicę Zagłady Wielkiej Synagogi w Białymstoku mają charakter miejski, a nie państwowy. Podczas uroczystości miejskich w Białymstoku, tak jak w innych miastach w Polsce, są eksponowane barwy miejskie - tłumaczy Eliza Bilewicz-Roszkowska z departamenty komunikacji społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

W Białymstoku w ciągu roku nie brakuje jednak wydarzeń o charakterze miejskim, gdzie flaga państwowa jest eksponowana razem z miejską. Jak na przykład podczas sierpniowej rocznicy bitwy białostockiej.

Lekcja historii. O Polaku, który narażając życie otworzył okienko w tylnej ścianie płonącej synagogi w Białymstoku, by ratować Żydów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny