MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pałac Branickich w Choroszczy. Wyjątkowa rezydencja, imponujący park i klimatyczne kanały. Idealne miejsce na szybki wypad za miasto

OPRAC.:
Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Choroszcz
Choroszcz Wikipedia
W podbiałostockiej Choroszczy znajduje się wyjątkowy zabytek, który każdy powinien odwiedzić. Chodzi o pałacyk Branickich, w którym obecnie mieści się wyjątkowe muzeum. Tu można poczuć historię, zwiedzić historyczne wnętrza i pospacerować po wyjątkowym parku.

Zabytkowy Pałac Branickich w Choroszczy

Pierwszy etap budowy założenia dla magnata Jana Klemensa Branickiego miał miejsce przed 1729 rokiem i rozpoczęła ją budowa pałacyku myśliwskiego na sztucznej wyspie oraz 400-metrowego kanału. Pałac powstał w latach 1745–1764 usypanej wyspie, otoczonej kanałami oraz 25-hektarowym parkiem. Rezydencja była uzupełnieniem głównego pałacu hetmana Branickiego mieszczącego się w Białymstoku.

Zobacz wyjątkowy Pałac w Choroszczy i jego wnętrza

Pałac z zespołem budynków i parkiem usytuowany jest na obszarze nizinnym, poniżej położonego na wzgórzu miasteczka, na prawym brzegu rzeki Horodnianki. Przy pałacu znajdował się folwark z zabudowaniami. Całość terenu była w kształcie rombu, pośrodku którego znajdował się pałac z pawilonami.

Po ślubie Jana Klemensa Branickiego z Elżbietą Poniatowską w 1748 roku rozpoczęto rozbudowę parku, który powiększono przeprowadzając przez niego promieniste aleje, zasadzono szpalery z krzewów i drzew, wykopano też poprzeczny kanał, aby tworzył krzyż wodny. Na zakończeniu alei ustawione były bramki i mostki nad kanałem oraz rzeźby drewniane ptaków i puttów. Prace nad kompozycją ogrodową zakończono około 1752 r.

 • W latach 1757-1759 rozebrano pierwotny pałac, grożący zawaleniem z powodu zmurszenia fundamentów i na miejscu poprzedniego zbudowano nowy budynek
 • Pałac został uszkodzony w 1831 roku podczas Powstania listopadowego i stał pusty.
 • W 1840 roku oficyny pałacowe i przylegający teren zostały wydzierżawione od Komara na fabrykę włókienniczą przez Christiana Augusta Moesa. Po obu stronach dziedzińca stanęły dwa trzypiętrowe budynki tkalni oraz postawiono farbiarnię i suszarnię.
Choroszcz
Choroszcz Wikipedia
 • Przed 1874 rozbudowano korpus pałacu, a także zasypano kanały z powodu wilgoci.
 • W końcu XIX wieku dobudowano od strony wschodniej nową część z werandą. Zmieniono także kształt okien i położono nowy dach.
 • W 1915 roku podczas I wojny światowej spłonął pałac, pawilony i obie oficyny.

Po zniszczeniach wojennych pałac przeszedł w 1930 roku wraz z innymi zabudowaniami na własność szpitala i niezabezpieczony popadał w coraz większą ruinę, którą zaczęto rozbierać w 1933 roku (rozebrano obie oficyny, zachodni pawilon i XIX wieczne partie boczne pałacu).


W 1956 roku zapadła decyzja władz wojewódzkich o odbudowie zabytku i rekonstrukcji parku, co nastąpiło w latach 1969-1973. Od 1973 roku w pałacu znajduje się Muzeum Wnętrz Pałacowych, które jest oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Choroszcz
Choroszcz R.Olkowski

Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy

Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy jest oddziałem Muzeum Podlaskiego. Mieści się w nim stała ekspozycja wnętrz pałacowych z XVIII i XIX wieku. Muzeum gromadzi eksponaty i dokumenty związane z historią pałacu i jego właścicieli, oraz meble i wyroby rzemiosła artystycznego z XVIII i XIX wieku. W działalności edukacyjno-oświatowej poprzez różne formy zajęć interaktywnych w przystępny sposób przybliża sztukę, kulturę i obyczaje minionych epok.

Zobacz wyjątkowy Pałac w Choroszczy i jego wnętrza

Zbiory

Parter i pierwsze piętro zostały przebudowane na sale reprezentacyjne. Znajduje się w nich ekspozycja mebli – od barokowych po komplety utrzymane w stylu Ludwika XVI. Wnętrza zdobią:

 • obrazy z XVII–XIX w., m.in.: portrety właścicieli pałacu, płótna ze szkoły francuskiej, włoskiej i niemieckiej z połowy XVIII w.,
 • lustra, zegary stojące i kominkowe,
 • porcelana miśnieńska, wiedeńska i berlińska,
 • szkło artystyczne z wytwórni polskich oraz zachodnioeuropejskich,
 • rzeźby z marmuru i brązu,
 • alabastrowe wazony,
 • świeczniki, kinkiety, dywany.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny