MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najbardziej zielone miasta w Polsce. Białystok nie jest w czołówce rankingu

opr. ska
Planty zajmują prawie 15 ha
Planty zajmują prawie 15 ha Wojciech Wojtkielewicz
Białystok jest w pierwszej dziesiątce, ale stolicę Podlasia wyprzedziły Katowice czy Zielona Góra. Uchodzący za zielone miasto Białystok nie jest liderem w rankingu najbardziej zielonych miast wojewódzkich w Polsce, który stworzył portal GetHome.pl.

Białostocczyzna zaliczana jest do obszaru "Zielone Płuca Polski", a stolica Podlasia może poszczycić się tym, że ponad 30 procent powierzchni miasta zajmuje zieleń. To parki i skwery oraz 1846 ha lasów znajdujących się w granicach miasta. W obrębie Białegostoku znajdują się dwa rezerwaty przyrody, o łącznej powierzchni 105 ha, będące pozostałościami Puszczy Knyszyńskiej. W granicach aglomeracji znalazł się również fragment Narwiańskiego Parku Narodowego.

Białostockie parki i tereny zielone

W Białymstoku istnieje 11 parków. Łączna ich powierzchnia to ok. 82 ha.

 • Park Branickich – 9,57 ha
 • Planty – 14,94 ha
 • Park Stary im. księcia Józefa Poniatowskiego – 4,76 ha
 • Park Konstytucji 3 Maja – 16,2 ha
 • Park Lubomirskich – 12,25 ha
 • Park Centralny – 3,27 ha
 • Park im. J. Dziekońskiej – 4,52 ha
 • Park Antoniuk – 16 ha
 • Park na osiedlu Wygoda
 • Park Janiny Kurkowskiej-Spychajowej
 • Park im. Andrzeja Piotra Karolskiego (Stawy Marczukowskie)

Parki kieszonkowe w Białymstoku:

 • przy ul. Parkowej - 0,0329 ha
 • przy ul. gen. Władysława Andersa - 0,4 ha
 • Botaniczny Park Kieszonkowy przy ul. Transportowej - ok. 0,5 ha
 • Lawendowy Park Kieszonkowy przy ul. Hugo Kołłątaja - 0,149 ha

Tymczasem Białystok w rankingu GetHome.pl znalazł dopiero na 9. miejscu jeśli chodzi o zieleń w miastach. Portal sprawdził, gdzie najłatwiej jest pogodzić wielkomiejskie życie z bliskością natury.

– Zieleń w miastach ma olbrzymi wpływ na jakość życia mieszkańców, bo nie tylko redukuje zanieczyszczenie powietrza, ale również spowalnia spływ wody opadowej. Ponadto tereny zielone w miastach sprzyjają uprawianiu sportu i rekreacji mieszkańców – wskazuje Marek Wielgo, ekspert GetHome.pl.

I dodaje, że zieleń przestała pełnić w miastach głównie funkcję dekoracyjną. O zieleni coraz częściej mówi się „zielona infrastruktura”, bo jest narzędziem służącym adaptacji miast do zmian klimatu.

Portal GetHome.pl sprawdził więc poziom „zalesienia” miast wojewódzkich na podstawie danych Geoportal.gov.pl. W kategorii „tereny leśne” zostały uwzględnione nie tylko lasy, ale również grunty zadrzewione i zakrzewione. Okazuje się, że najbardziej „zalesionym” dużym miastem w Polsce jest Zielona Góra. Tereny leśne zajmują przeszło połowę jej powierzchni. Na drugim miejscu są… Katowice!

Najbardziej zielone miasta w Polsce. Białystok nie jest w czołówce rankingu

– To mit, że stolica Górnego Śląska jest szarym, przemysłowym miastem, które nie nadaje się do życia. Tereny leśne zajmują aż 43% obszaru Katowic. Dla porównania, udział terenów przemysłowych wynosi tu tylko 8% - komentuje Wielgo. Na trzecim miejscu wymienia Bydgoszcz, w której lasy i grunty zadrzewione stanowią 30% powierzchni. Na drugim biegunie są: Rzeszów, Gorzów Wielkopolski i Kraków.

Ważna jest także dostępność zieleni, czyli jaki jest udział mieszkańców danego miasta, którzy do terenów zieleni o powierzchni co najmniej 1 ha mogą dojść pieszo w ciągu maksymalnie pięciu minut. Wśród miast wojewódzkich, w których tereny zielone są na wyciągnięcie ręki dla większości mieszkańców, są właśnie Rzeszów i Kraków. Z kolei duży udział zieleni nie zawsze oznacza jej wysoką dostępność, czego przykładem są np. Katowice.

W Obserwatorium Polityki Miejskiej Instytutu Rozwoju Miast i Regionów (IRMiR) zwracają uwagę, że ważna jest także dostępność zieleni. Chodzi oto, jaki jest udział mieszkańców danego miasta, którzy do terenów zieleni o powierzchni co najmniej 1 ha mogą dojść pieszo w ciągu maksymalnie pięciu minut. Wśród miast wojewódzkich, w których tereny zielone są na wyciągnięcie ręki dla większości mieszkańców, są Rzeszów i Kraków. Z kolei duży udział zieleni nie zawsze oznacza jej wysoką dostępność, czego przykładem są np. Katowice.

Ponadto w rzeczywistości udział zieleni w powierzchni miast jest znacznie większy. Wykazały to badania naukowców z Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR, którzy skorzystali ze zdjęć satelitarnych. Okazało się, że nieuwzględnione przez Geoportal.gov.pl są m.in. parki, skwery, przydomowe ogródki, drzewa i krzewy między blokami oraz łąki (bez pól uprawnych). Dzięki temu wśród miast wojewódzkich z najwyższym udziałem terenów zielonych znalazły się Łódź i Poznań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny