MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2024. Sprawa wycinki tui na Plantach. Prezydent Białegostoku mówi, co zrobi jak rada miasta poprze uchwałę w obronie drzew

OPRAC.: wal
Rewitalizacja Plant zakłada wycinkę żywotników zachodnich. Sprzeciwiają się temu społecznicy. Chcą, by w sumie 28 drzew zostało uznanych za pomniki przyrody. Zgłosili projekt inicjatywy uchwałodawczej do rady miasta. Poparło ją 830 białostoczan
Rewitalizacja Plant zakłada wycinkę żywotników zachodnich. Sprzeciwiają się temu społecznicy. Chcą, by w sumie 28 drzew zostało uznanych za pomniki przyrody. Zgłosili projekt inicjatywy uchwałodawczej do rady miasta. Poparło ją 830 białostoczan Wojciech Wojtkielewicz
Prezydent ma obowiązek przestrzegać uchwał rady miasta - powiedział we wtorek 12 marca po godz. 10 Tadeusz Truskolaski pytany o komentarz do złożonego w poniedziałek w radzie miasta obywatelskiego projektu uchwały w sprawie uznania 28 tui z Plant zagrożonych wycinką za pomniki przyrody. Chwilę wcześniej Tadeusz Truskolaski zawarł wyborcze porozumienie programowe z Polską 2050. Jeden z działaczy tego ugrupowania, a zarazem kandydat na radnego wojewódzkiego, jest zarazem jedną z twarzy społecznego komitetu ratowania 24 żywotników zachodnich z Alei Zakochanych i czterech rosnących w parku od strony ul. Legionowej.

Spis treści

Obywatelski projekt wpłynął do rady miasta i będzie przez nią procedowany. W tej chwili to jest poza moją jurysdykcją – mówił we wtorek [12.03.2024] Tadeusz Truskolaski.

Zaznaczył, że prezydent ma obowiązek przestrzegania uchwał podjętych przez radnych.

Poczekajmy, jakie będą rozstrzygnięcia - dodał prezydent. - Chociaż też należy brać pod uwagę głos specjalistów. Niestety, są dwie różne opinie dendrologiczne.

Prezydent: Ekspertyza stwierdza, że tuje nie przetrwają

Wspomniał, że w kontekście opinii, na którą powoływali się społecznicy, to sam jej autor zaznacza, że nie może być traktowana jako ekspertyza. Ponadto trzeba rozważyć różne czynniki obiektywne.

- Takie jak to, że park Planty wymaga rewitalizacji i że pogodzenie tych dwóch elementów jest bardzo trudne.. Radni, jeśli będą głosowali, muszą wziąć pod uwagę też to, że może zostać utracone dofinansowanie, a park zostanie w takim stanie, jakim jest, czyli z tymi popękanymi alejkami. To jest po prostu ten ten wybór – zaznaczył prezydent.

Wyraził nadzieję, że radni wezmą pod uwagę ekspertyzę dendrologiczną, na którą powołuje się miasto.

Ona jest jednoznaczna: tuje nie przetrwają – przypomniał konkluzję ekspertyzy

.

Dodał, że on też w pierwszym odruchu był za tym, by je zachować. Tak podpowiadała – jak sam przyznał – serce.

- Ale jest też rozum. Jeśli będą jednoznaczne opinie, że tuje nie przetrwają, miasto straci pieniądze, a park zostanie taki jaki jest, to wybór jest prosty – podkreślił prezydent.

Tuje między sercem i rozumem

Zaznaczył zarazem, że sprawa żywotników, jest tematem kampanii wyborczej.

- To nie ulega wątpliwości – mówił Tadeusz Truskolaski.

Senator: Mamy nadzieję, że dojdziemy do konsensusu

Senator Maciej Żywno (Polska 2050) podkreślił, że w pierwszym odruchu, podobnie jak przedstawiciel jego ugrupowania, Polska 2050 chce bronić tui. Zarazem jest jednak, jeśli sprawą zajmie się przyszła rada miasta z udziałem radnych Trzeciej Drogi, kwestia ekspertyz, dyskusji, argumentów. I to one będą wpływały na to, jaką podejmą decyzję.

- Wsparcie pana prezydenta nie oznacza, że we wszystkich tematach będziemy mieli pełną zgodę – zaznaczył wicemarszałek Senatu. - Tak naprawdę zobaczymy, jak to będzie po wyborach. Mam nadzieję, że dojdziemy do konsensusu.

Kandydat PiS o tujach

Do sprawy wycinki żywotników odniósł się także we wtorek kandydat PiS na prezydenta Henryk Dębowski.

- Kiedy w Parku Planty, jesienią 2020 roku, wycięto 20 żywotników, wiele osób krytycznie oceniło zmiany. Wówczas odbyły się wcześniej konsultacje społeczne, tylko że mało kto w ogóle o nich wiedział. O wycięciu tuj wypowiedziało się raptem 137 osób, z czego 13 ankiet zawierało błędy, więc nie zostały wzięte pod uwagę. Z tych ważnych, 105 osób zdecydowało o tym, żeby pozbyć się tuj rosnących w Parku Planty blisko 100 lat. Czy to jest miarodajny wskaźnik dla 300-tysięcznego miasta? Remonty i modernizacje można naprawdę prowadzić z poszanowaniem zieleni. To zieleń, drzewa, od lat są pierwszymi ofiarami tak zwanej modernizacji. To zły kierunek i to trzeba zmienić - czytamy w informacji nadesłanej przez służby prasowe kandydata. Także o tym, że tuje wrosły w pejzaż Białegostoku, a zwłaszcza tego zabytkowego parku. Nie powinno się ich wycinać, bo one także są już częścią historii i architektury zieleni w tym właśnie miejscu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Atak migranta na granicy. Ranny polski żołnierz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny