Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbiory Książnicy będą dostępne w portalu KRONIKA. Zabytkowe kolekcje wkrótce zostaną zdigitalizowane

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Urszula Łobaczewska
Niebawem zbiory Książnicy Podlaskiej będą dostępne w portalu KRONIKA czyli Krajowym Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury. Wyjątkową kolekcję podlaskiej instytucji, a także wielu innych instytucji działających w kraju, będzie można zobaczyć online.

KRONIKA, czyli Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury, to miejsce, gdzie zebrane i udostępnianie są zasoby polskiego dziedzictwa narodowego z zakresu nauki, kultury oraz administracji.

Dzięki podpisanej w piątek (18 sierpnia) umowie z Ministerstwem Cyfryzacji, Książnica Podlaska już niedługo będzie miała możliwość podzielenia się kolekcją starych druków, która zawiera wybór pism stanowiących wyjątkową wartość dla kultury polskiej.

- To ważne, że znaleźliśmy się w gronie dużych instytucji kultury, nauki i administracji, że możemy prezentować nasze zbiory.
Nasza instytucja to największa biblioteka w Polsce północno-wschodniej, z ogromnymi i cennymi zbiorami, którymi chcemy podzielić się z tymi wszystkimi, którzy kochają książki, literaturę i historię - mówi Beata Zadykowicz, dyrektor Książnicy Podlaskiej. Dzisiaj biblioteka to duża instytucja kultury. Jednak osobiście uważam, że jest to też miejsce, gdzie zapisuje się historię świata, narodu i małej ojczyzny. I to jest ten moment, kiedy tę historię naszej i małej i dużej ojczyzny, będziemy mogli udostępniać.

Zbiór Książnicy Podlaskiej liczy 171 starodruków, czyli druków wydanych do roku 1800. Kolekcja, chociaż ilościowo niewielka, obfituje w unikaty i rzadkości bibliograficzne. Najstarszym z zabytków jest karta z inkunabułowego druku godzinek poświęconych Najświętszej Marii Pannie wydanych w 1500 roku w Paryżu. Jest to całostronicowa ilustracja przedstawiająca Zaśnięcie NMP oraz inne sceny z życia Matki Boskiej.

- Nasze repozytorium jest miejscem, w którym Polacy będą mogli spotkać się na co dzień z kulturą, która jest dostępna w sposób bezpłatny, cyfrowy i bliski - podkreśla Adam Andruszkiewicz.

Jak zaznacza Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, Książnica Podlaska jest pierwszą instytucją kulturalną województwa podlaskiego, która dołączyła do projektu. W tym gronie znalazły się już m.in. Biblioteka Narodowa w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie czy Archiwa Państwowe.

Repozytorium ma obecnie około 16 mln zasobów. Ale jak zapewnia Adam Andruszkiewicz, portal będzie rozwijany i w planach jest dołączenie kolejnych instytucji, także tych z naszego regionu.

Pierwsze kopie cyfrowe zasobów Książnicy już są dostępne na portalu kronika.gov.pl. To publikacje w języku esperanto znajdujące się w Esperanto-Libraro, jedynej w Polsce biblioteki esperanckiej (filia nr 14). W zbiorach znajdują się dzieła polskich esperantystów, mi.in. Jakuba Szapiry, Antoniego Grabowskiego czy Odo Bujwida.

Zobacz też:

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny