MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nadchodzi XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Organizatorzy przygotowali kilkaset różnorodnych wydarzeń

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Politechnika Białostocka
To będzie osiem dni pełnych atrakcji. W maju odbędzie się jubileuszowy, XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki.

Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki to największe cykliczne wydarzenie popularyzujące naukę w Polsce północno-wschodniej. W lutym ubiegłego roku 12 uczelni publicznych i niepublicznych z Białegostoku, Łomży i Suwałk zawarło porozumienie w sprawie organizacji Festiwalu w 2024 roku. Przystąpił do niego także Białostocki Park Nauko-Technologiczny wraz z Epi-Centrum Nauki.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 10-19 maja. W tym czasie na Podlasian czeka około 500 wydarzeń.

Najwięcej, bo prawie 200 imprez proponuje główny koordynator jubileuszowej, XX edycji – Uniwersytet w Białymstoku. Wykład inauguracyjny, który 10 maja wygłosi dr Marek Bartoszewicz z Wydziału Biologii UwB, będzie o tym, jak działa ludzki mózg, czy to doskonały komputer, czy nasza pamięć jest skończona.

- Kolejny wykład, który odbędzie się 17 maja, pt. „Zabije nas asteroida czy raczej zbuntowane roboty?” też nawiązuje do tego bania się i zrozumienia. Zaprosiliśmy do współpracy dr. Łukasza Lamżę - dziennikarza popularyzującego naukę, doktora filozofii z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który zaproponował, że pokaże nam różne scenariusze zagłady i końca świata. Wykład łączący naukę ze światem sztuki także będzie i to będzie nasz finał - 19 maja. Opowiemy o Marii Skłodowskiej-Curie, o super kobiecie, która otrzymała dwie Nagrody Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauki. Będzie też bohaterką spektaklu pt. „Skłodowska. Radium Girl”. Teatr Papahema pokaże ją jako kobietę mit, produkt, która - tak jak Madonna, Marilyn Monroe, Supermanka - kształtuje zbiorową wyobraźnię – wymieniała Dorota Sawicka, kierownik Centrum Popularyzacji Nauki UwB i uczelniana koordynatorka Festiwalu.

Ale oferta UwB to nie tylko wykłady, spektakle, wystawy. Będą też gry interaktywne, międzynarodowa gra terenowa, bieg z językiem angielskim, poznawanie historii Polaków przez statystykę, Pojawi się też specjalna aplikacja dla seniorów.

Ponad 140 festiwalowych atrakcji przygotowała Politechnika Białostocka. W ich organizację zaangażowały się wszystkie jednostki uczelni.

- W naszej bogatej ofercie są m.in. wydarzenia, które szczególnie nas wyróżniają. Wśród nich szereg działań pod hasłem „Moja zielona Politechnika”, w ramach których staramy się uczyć jak chronić przyrodę, ale też jak w sposób zrównoważony korzystać z jej zasobów z myślą o przyszłych pokoleniach - mówi prof. Marta Kosior-Kazberuk, rektor Politechniki Białostockiej.

Przykładem są warsztaty dla najmłodszych, podczas których będą mogli obserwować pod mikroskopem życie w wodzie. Nieco starszych uczestników Politechnika zaprasza m.in. do obejrzenia swojej hybrydowej elektrowni.

O tym, że nie warto bać się białego fartucha, badań, analizy, diagnostyki udowodni podczas PFNiS Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, który przygotował ok. 70 imprez.

- Oferta Uniwersytetu Medycznego jest bardzo szeroka. Będziemy zapraszać wszystkich do tego, aby nie bali się udzielania pierwszej pomocy także w stanach emocjonalnych – nowość. Warto zwrócić uwagę na nasze warsztaty, jeżeli chodzi o magię związaną z chemią, z tworzeniem leków. Zaprosimy Państwa na naukę emisji głosu, czyli w jaki sposób formułować wypowiedź, by była słyszalna bez mikrofonów – wymieniał prof. Adrian Chabowski, prorektor UMB ds. kształcenia.

Myślą przewodnią tegorocznej odsłony wydarzenia będzie zdanie wypowiedziane przez Marię Skłodowską-Curie:

„Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.”

- Maria Skłodowska-Curie nie tylko poszerzała zakres wiedzy, ale też wytrwale dążyła do zmiany stereotypu postrzegania kobiety w życiu naukowym. A my wytrwale będziemy zachęcać naszych gości festiwalowych do udziału w Festiwalu – mówiła prof. Izabela Święcicka, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UwB i zarazem koordynator główna PFNiS.

Wykaz wszystkich wydarzeń w ramach XX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki dostępny jest TUTAJ. . Na część z nich wymagana jest rejestracja.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny