Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Łątek z Supraśla dostał się do programu Teatr Polska. Jesienią artyści wyruszą w trasę z "Matecznikiem". Wcześniej zagrają w Supraślu

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Teatr Łątek pokaże w Polsce spektakl "Matecznik"
Teatr Łątek pokaże w Polsce spektakl "Matecznik" Paweł Gorszewski
Jeden z najmniejszych teatrów w Polsce, bo liczący sobie zaledwie 10 miejsc na widowni, może odnotować na swoim koncie kolejny sukces. Twórcy z Teatru Łątek w Supraślu znaleźli się bowiem w gronie 13 wybranych instytucji czy stowarzyszeń, które wezmą udział w tegorocznej edycji programu Teatr Polska, a swój spektakl pokażą w całym kraju - tam, gdzie na co dzień teatr nie dociera.

Szczęśliwa trzynastka, a wśród niej my! W ramach tego programu odwiedzimy domy kultury w miejscach, gdzie mieszkańcy mają utrudniony dostęp do teatru - mówi Krzysztof Zemło z Teatru Łątek. - Dziękujemy Instytutowi Teatralnemu im. Zbigniewa Raszewskiego i komisji programu Teatr Polska za docenienie naszej pracy i zaufanie! Jesteśmy jednym z najmniejszych teatrów w Polsce i to jest dla nas niesamowite wyróżnienie, być obok wielkich teatrów dramatycznych i lalkowych, fundacji czy stowarzyszeń. Nagrodą jest dla nas sam fakt, że znaleźliśmy się w tym gronie.

Teatr Łątek pokaże w całej Polsce (a jak zapowiada Zemło, również na Podlasiu) spektakl "Matecznik". Główną inspirację do jego powstania stanowi wydany w 1984 roku „album fotograficzny” Wiktora Wołkowa pt.: „Rzeka, droga, płoty, krowy, konie, stogi, wrony, bociany, drzewa, krzyże”. Wydawnictwo zrealizowało trzech wybitnych artystów: Wiktor Wołkow – autor zdjęć, Edward Redliński – autor zamieszczonych opowieści oraz Andrzej Strumiłło, który stworzył koncepcję oraz opracował ją graficznie. Zamieszczone w albumie zdjęcia inspirują do stawiania pytań: o los człowieka; o indywidualność; o przyjaźń; o istnienie smutku na świecie.

To będzie jesienna, bardzo teatralna trasa

W trasę ruszymy jesienią - twierdzi Zemło. - W połowie maja zaś weźmiemy udział w tak zwanych targach sztuki, kiedy to domy kultury, czy inne instytucje które chcą nas u siebie gościć spotykają się z teatrami, które przybliżają o czym są dane spektakle. I wtedy następuje deklaracja ze strony domów kultury. Trasa może wynosić od 5 do 12 spektakli. Zasadą projektu jest, że Teatr Polska dociera do miejsc, gdzie nie ma teatru. No a my chcielibyśmy nie tylko gdzieś tam w Polskę jechać, ale również na Podlasiu zagrać ze trzy spektakle. Mam nadzieję, że nam się to uda.

Ale zanim wyjazd, to Teatr Łątek będzie grał na miejscu, w Supraślu. Po więcej informacji warto zajrzeć na ich stronę lub profil na Facebooku.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny