MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Galerii Alfa można oglądać wystawę „Człowiek. Pasje” grupy Fotowtorek oraz Studenckiej Agencji Fotograficznej PB

OPRAC.:
Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Wystawa „Człowiek. Pasje”
Wystawa „Człowiek. Pasje” Dariusz Piekut/PB
Zespół Cerber Motorsport pracujący nad kolejnym bolidem. Instruktorka tańca w zjawiskowych strojach, czy drużyna Lowlanders uchwycona podczas treningu futbolu amerykańskiego. Te i wiele innych ciekawych fotografii można było obejrzeć w galerii Alfa, gdzie tuż przed majówką odbył się wernisaż wystawy fotograficznej „Człowiek. Pasje”.

W piątek (26 kwietnia) w galerii Alfa Centrum odbył się wernisaż wystawy „Człowiek. Pasje”, stworzonej przez grupę Fotowtorek oraz Studencką Agencję Fotograficzną.

–  Tak naprawdę to jest opowieść o pasji ludzi – o nas jako fotografiach, i o tych ludziach, których zobaczyliśmy – wyjaśniał podczas wernisażu „Człowiek. Pasje” jej kurator i jednocześnie organizator Fotowtorku – Maciej Giedrojć Juraha. – Wystawa ta wpisuje się w 75-lecie Politechniki Białostockiej. To jedno w wydarzeń, które pokazuje, że Politechnika jest prężna i silna. Mamy też tu współpracę innej instytucji, jak Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku, która nam bardzo pomogła.

Uroczystego otwarcia wystawy dokonała Rektor Politechniki Białostockiej.

– Nasza uczelnia nie tylko zajmuje się rozlicznymi badaniami naukowymi w różnych dziedzinach, nie tylko kształci inżynierów, intensywnie współpracuje z otoczeniem bliższym i dalszym, ale również stara się wspierać pasje. A fotografia to pasja szczególna, bo potrzeba do niej talentu, dużej wrażliwości i dużych umiejętności technicznych. To wszystko wspieramy, a połączenie tego daje efekty, które możemy dzisiaj oglądać. Gratuluję serdecznie inicjatorom wystawy. Gratuluję wszystkim autorom – mówiła prof. Marta Kosior-Kazberuk.

W wydarzeniu wzięli udział artyści należący do grupy Fotowtorek oraz SAF, a też ich modele. Jednym z „obiektów” fotografów był zespół Cerber Motorsport, który co roku konstruuje nowe bolidy wyścigowe na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Autorką zdjęć zdolnych inżynierów jest Julia Koleśnik, przewodnicząca Studenckiej Agencji Fotograficznej Politechniki Białostockiej.

– Postanowiliśmy wyruszyć z murów galerii i wyjść w plener, by fotografować ludzi z pasją. Nasze plenery odbywały się w różnych miejscach. Fotografowaliśmy zarówno piłkarzy błotnych w Korycinie, tancerzy, nasz białostocki klub futbolu amerykańskiego Lowlanders, ale także studenckie koło naukowe działające na Politechnice Białostockiej – mówiła fotografka, dodając, że ekspozycja prac w takim miejscu, jak galeria handlowa, pozwala na zupełnie inny sposób kontakt z odbiorcą. – Chcielibyśmy, żeby więcej ludzi mogło dostrzegać sztukę i nie kojarzyła ona się im tylko z nudnymi muzeami, ale też z przestrzeniami takimi, jak właśnie galerie handlowe.

Wystawa „ Człowiek. Pasje” jest jednym z działań realizowanych w ramach Jubileuszu 75-lecia Politechniki Białostockiej, która włącza w obchody swoich urodzin także mieszkańców Białegostoku.  

Wystawa ”Człowiek. Pasje” będzie czynna do 24 maja. Prace artystów znajdują się w galerii handlowej Alfa w holu głównym od ul. Świętojańskiej, w skrzydle wewnętrznym fabryki Sierżana oraz w patio strefy gastro.

Ekspozycja składa się z fotografii następujących artystów:

 • P. Awramiuk
 • P. Balejko
 • B. Cywaniuk
 • M. Dorosińska
 • M. Giedrojć-Juraha
 • K. Grochowska
 • S.J. Haładyj
 • J. Koleśnik
 • J. Kowrach
 • M. Koc
 • K. Olechno
 • M. Makarski
 • P. Niedźwiedź
 • J. Popławski
 • Z. Święcka
 • J. Zalewski
 • Zankiewicz
 • M. Żendzian

Fotowtorek

„Fotowtorek” to spotkania skierowane do pasjonatów fotografii, zarówno tych początkujących, jak i doświadczonych. Służą prezentacji prac artystów poświęconych wybranemu wcześniej tematowi, prowokując do dyskusji na ich temat. Fotowtorki odbywają się od siedmiu lat. Artyści spotykają się co miesiąc w różnych miejscach, od opery, przez kluby po biblioteki, ale najczęściej w Galerii Fotografii przy ulicy Wiktorii 5.

Studencka Agencja Fotograficzna

Studencka Agencja Fotograficzna Politechniki Białostockiej, działająca w Politechnice Białostockiej ponad 40. lat, stanowi niezwykłą społeczność miłośników fotografii. Przez ostatnie 25 lat, regularnie co wtorek o godzinie 20, studenci, absolwenci, jak i przyjaciele Politechniki Białostockiej, gromadzą się w akademiku Beta, by tworzyć i inspirować się wzajemnie.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny