MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Podlaskiem powstała "Koalicja na rzecz e-bezpieczeństwa". Do regionu trafi też więcej pieniędzy na cyberbezpieczeństwo

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Wojciech Wojtkielewicz
W województwie podlaskim utworzona została "Koalicja na rzecz e-bezpieczeństwa". Przy podpisaniu listu intencyjnego w jej sprawie obecny był wicepremier Krzysztof Gawkowski.

W czwartek (18 kwietnia) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim Jacek Brzozowski, Wojewoda Podlaski oraz przedstawiciele siedmiu instytucji podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia Koalicji na rzecz e-bezpieczeństwa mieszkańców regionu.

- Wpisuje się to w kontekst budowy bezpieczeństwa mieszkańców województwa podlaskiego, także w tym wymiarze cyfrowym. Cieszę się, że wszystkie podmioty i instytucje, które są dzisiaj razem ze mną, są sygnatariuszami tego dokumentu - mówił wojewoda - Żyjemy w świecie dynamicznych zmian, w którym szczególnie jesteśmy narażeni na to, że zostaniemy oszukani. Podstawą przeciwdziałania jest edukacja. Chcemy zrobić, co w naszej mocy, by ograniczyć wpływ cyberprzestępczości na życie naszych mieszkańców.

Jego głównym założeniem jest edukacja różnych mieszkańców województwa w różnych sferach:

 • gospodarczej
 • społecznej
 • obyczajowej

List intencyjny podpisali:

 • wojewoda Jacek Brzozowski
 • wicedyrektor NASK Mariusz Madejczyk
 • rektor Politechniki Białostockiej
 • dr hab. Marta Kosior-Kazberuk, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
 • prof. Robert Ciborowski,
 • przedstawiciele Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości wydział w Białymstoku i Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku
 • dyrektor TVP 3 Białystok Grzegorz Sawicki,
 • redaktor naczelny Polskiego Radia Białystok Marcin Tomkiel.

W spotkaniu uczestniczył także Krzysztof Gawkowski, minister Cyfryzacji który zdradził, że wkrótce do samorządów na e-bezpieczeństwo przeznaczonych zostanie 1,5 mld zł. Umowy mają zostać zawarte z samorządami do końca czerwca.

- Środki na cyberbezpieczeństwo, na rozwój kompetencji cyfrowych będą większe. Podjęliśmy w ostatnich tygodniach decyzję, że chcemy w ramach środków z KPO realizować jeszcze więcej różnego rodzaju programów, pilotaży, które mają dawać poczucie bezpieczeństwa, wzmacniać kompetencje cyfrowe - mówił polityk.

Gawkowski podkreślał też, jak ważne w dzisiejszych czasach są współprace takie jak ta, zawarta w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim.

- Współpraca w ramach cyberbezpieczeństwa to jeszcze mocniejsze i bezpieczne państwo. Cyberbezpieczeństwo to wyzwanie XXI wieku. Ilość różnego rodzaju danych, ilość przetwarzanych informacji, to wszystko, co przynosi świat komputerów kwantowych, sztucznej inteligencji, odpowiedzialności za sensory, które funkcjonują praktycznie w każdej gałęzi życia, powinno być dobrze opowiedziane i przez różne instytucje wzmacnianie. Dlatego ten sojusz, który tutaj powstaje, jest dla mnie czymś wyjątkowym. To pierwsze takie miejsce w kraju - mówił minister.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny