MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zabytek po remoncie. A w środku m.in. Centrum Kultury Białoruskiej

Andrzej Kłopotowski
Andrzej Kłopotowski
Wyremontowany zabytek
Wyremontowany zabytek Wojciech Wojtkielewicz
Rusztowania nie zasłaniają już fasady zabytkowego gmachu na rogu ulic Kościelnej i Kilińskiego. Od niedawna działa tu nowa instytucja. Tymczasowo.

Chodzi o budynek przy Kilińskiego 16, w którym przez lata znajdowała się główna siedziba Książnicy Podlaskiej (jej dopełnieniem była wypożyczalnia kawałek danej, też na Kilińskiego). W 2015 roku bibliotekarze zaczęli przeprowadzkę z Kilińskiego do nowego gmachu przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie. Z kolei na Kilińskiego przeniesiono część departamentów urzędu marszałkowskiego.

Zobacz jak prezentuje się zabytkowa kamienica po remoncie:

Zabytek w remoncie

Ostatnie miesiące dawna książnica była opatulona szczelnie rusztowaniami. Pod koniec 2023 roku urząd marszałkowski wyjaśniał, że to naprawa elewacji, która zwyczajnie „posypała się”.

A budynek jest zabytkiem. Białostoczanie mówią, że to dawna loża masońska. Ale historia jest inna. Jak podaje historyk Wiesław Wróbel w materiałach poświęconych budynkowi, w XVIII wieku w tym miejscu stała wozownia Branickich. Na początku XIX wieku z kolei rozpoczęła się budowa nowego obiektu, którą dokończył Kopel Halpern.

Obecny kształt to efekt odbudowy po działaniach II wojny światowej. W bryle wyróżniają się „wprasowane” w fasadę kolumny, które ciągną się przez całą fasadę od strony ulicy Kilińskiego oraz wysoki dach. Obecnie kolumny znów cieszą oko przechodniów i turystów. Tym samym kolejny zabytek w centrum Białegostoku przestał straszyć.

Centrum w Książnicy

W dawnej książnicy swoje miejsce znalazła już nowa instytucja. Chodzi o Centrum Kultury Białoruskiej. Jak informował urząd marszałkowski województwa podlaskiego instytucja finansowana jest przez samorząd województwa.

Wyremontowany zabytek
Wyremontowany zabytek Wojciech Wojtkielewicz

-Celem powołania centrum jest m.in. wspieranie i prowadzenie działań na rzecz rozwoju kultury, oświaty, edukacji, nauki, samorządności i tożsamości mniejszości białoruskiej, stanowiącej w naszym regionie największą społeczność mniejszościową. CKB będzie organizowało m.in. koncerty, festiwale, warsztaty, seminaria, podejmowało działania popularyzujące język białoruski, kulturę oraz wiedzę na temat mniejszości białoruskiej – podawał urząd.

Powiat białostocki. Zabytki dostały rekordowe dotacje na remonty i renowacje. Zobacz jakie i ile

Powołanie instytucji zostało pozytywnie odebrane i przez przedstawicieli mniejszości białoruskiej, i przez białoruską diasporę, i osoby związane z liderką białoruskiej opozycji – Swiatłaną Cichanouską.

Zobacz jak prezentuje się zabytkowa kamienica po remoncie:

Jak mówi „Porannemu” marszałek Artur Kosicki to tymczasowa siedziba Centrum Kultury Białoruskiej.

- Docelowo Centrum Kultury Białoruskiej ma mieścić się w dawnej szkole przy ulicy Czackiego, która wymaga jednak remontu. Mamy na ten cel wpisane w budżecie województwa 1,5 mln zł – dodaje Kosicki.

W czwartek, 11 kwietnia, powinniśmy poznać nazwisko osoby, która poprowadzi centrum.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny