MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiat białostocki. Zabytki dostały rekordowe dotacje na remonty i renowacje. Zobacz jakie i ile

ska
Kościół w Jałówce
Kościół w Jałówce Piotr Łozowik
To rekordowe wsparcie z budżetu województwa podlaskiego na podlaskie zabytki. W sumie w całym województwie zostało przyznanych 71 dotacji na 5 389 700 zł. W tym 16 dotacji (m.in. kościoły, organy, elewacje, zabytkowe budynki) na kwotę 886 500 zł radni przyznali na konserwację zabytków w powiecie białostockim. Zobacz jakie.

Dotacje na konserwację zabytków w powiecie białostockim. Jakie obiekty dostały wsparcie finansowe

16 dotacji na kwotę 886 500 zł radni przyznali na konserwację zabytków w powiecie białostockim - poinformował Powiat Białostocki.

Zabytki z powiatu białostockiego otrzymały dotacje na remonty w:

  • Choroszczy
  • Łapach
  • Wasilkowie
  • Królowym Moście
  • Tykocinie
  • Gródku
  • Supraślu

Pow. białostocki. Te zabytki będą wyremontowane. Otrzymały dotacje

Parafia Prawosławna pw. Św. Anny w Królowym Moście uzyskała 21 000 zł na renowację stolarki okiennej, a parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Łapach 100 zł również na ten sam cel. Okna będą też wymieniane w kościele w Jałówce – tu pomoc wyniosła 32,8 tys. zł.

Prace konserwatorskie polegające na malowaniu ścian, sklepienia i arkad nawy bocznej wraz z konserwacją polichromii w Parafii Rzymskokatolickiej pw. NMP Matki Miłosierdzia w Wasilkowie uzyskały wsparcie kwotą 100 tys. zł.

Wspólnoty mieszkaniowe przy ul. Wygwizdowo 3, 5, 7 i 9 w Łapach otrzymały po 7,5 tys. zł na projekty budowlane zabytkowych domów.

Parafia Rzymskokatolicka pw. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie będzie kontynuować dzięki pomocy w wysokości 75 tys. zł remont prospektu organowego z 1742 roku. Organy odzyskają dawny blask również w kościele św. Antoniego Padewskiego w Niewodnicy Kościelnej (pomoc w wys. 42,3 tys. zł). Elewacja tej świątyni będzie również naprawiona – tu kwota wsparcia wyniosła 91,7 tys. zł. Wyremontowana zostanie północna ściana cerkwi prawosławnej Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Gródku zostanie wyremontowana dzięki dotacji w wysokości 100 tys. zł.

Kościół Świętej Trójcy w Supraślu będzie kontynuował konserwację obu ołtarzy bocznych - województwo przeznaczyło na ten cel 100 tys. zł. Natomiast dach w południowym skrzydle zespołu klasztornego w Supraślu będzie remontowany dzięki dotacji na kwotę 100 tys. zł.

W Choroszczy gmina będzie mogła kontynuować prace w budynku przy ul. H. Sienkiewicza 29, siedzibie centrum kultury, organizacji pozarządowych, centrum usług wspólnych, gmach mieści także liczne mieszkania komunalne. Na dalszy remont województwo przeznaczyło 74 tys. zł, a na opracowanie programu prac konserwatorskich i restauratorskich 19,7 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Powiat białostocki. Zabytki dostały rekordowe dotacje na remonty i renowacje. Zobacz jakie i ile - Gazeta Współczesna

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny