MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zwiastowanie Pańskie - wielkie święto w Cerkwi Prawosławnej. Tłumy wiernych na uroczystych obchodach w Monasterze w Supraślu

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zwiastowaniem Najświętszej Marii Panny (zwane też Zwiastowanie Pańskie) jest jednym z 12. wielkich świąt w Cerkwi Prawosławnej. Jest świętem nieruchomym, obchodzonym 7 kwietnia, na pamiątkę zwiastowania dobrej nowiny Matce Bożej przez archanioła Gabriela. Święto to jest rokrocznie szczególnie uroczyście celebrowane w supraskim monasterze.

Zwiastowanie Bogurodzicy w Monasterze w Supraślu

Główne święto Monasteru Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Jana Teologa w Supraślu przypada na 7 kwietnia. Tegoroczne uroczystości rozpoczęto już w sobotę (6.04) całonocnym czuwaniem. W dzień świąteczny odprawiono Św. Liturgię w cerkwi św. Jana Teologa, dokonano poświęcenia wody, a następnie sprawowano czasy i Św. Liturgię w cerkwi głównej - pw. Zwiastowania Bogurodzicy.

Zobacz jak wyglądały obchody święta Zwiastowania Pańskiego w Supraślu:

W Supraślu licznie zgromadzili się wierni oraz duchowni z pobliskich parafii. Uroczystościom przewodniczyli:

  • ordynariusz białostocko-gdański abp Jakub,
  • abp Grzegorz, biskup bielski,
  • przełożony monasteru Zwiastowania, biskup supraski - Andrzej.

Uroczystości zakończono procesją wokół świątyni podczas, której tradycyjnie złożono hołd i pomodlono się w krypcie, gdzie pochowany jest abp. Miron.

Święto parafialne w nowej cerkwi na Dojlidach Górnych. Wierni wspominali św. Grzegorza Peradze

Abp Miron

Arcybiskup Miron Chodakowski, zwierzchnik prawosławnego ordynariatu Wojska Polskiego, który zginął w Katastrofie Somoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku. Hierarcha przez kilkanaście lat był przełożonym męskiego klasztoru. Jego wolą był pochówek w Supraskiej Ławrze. Trumna z ciałem abpa Mirona złożona jest w krypcie głównej monasterskiej świątyni - cerkwi pw. Zwiastowania NMP.

Zwiastowanie Pańskie

Okres wiosennego zrównania się dnia z nocą od wieków był czasem świątecznym wielu narodów. Uważany był za początek wiosny. Pod koniec IV i na początku V wieku chrześcijanie związali ten czas ze wspomnieniem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, pierwszego znaku nadchodzącego zbawienia.

O tym wydarzeniu mówi ewangelista Łukasz. Zgodnie z ewangelicznym zapisem - Archanioł Gabriel zwiastował Marii Pannie, że narodzi Syna Bożego.

Zwiastowanie w Supraślu w roku 2023:

Mimo trwania Wielkiego Postu Święto Zwiastowania jest jednym z najbardziej radosnych świąt. W tym dniu jest zwyczaj wypuszczania na wolność ptaków na znak tego, że zaczęło się wyzwolenie rodu ludzkiego z pęt grzechu i wiecznej śmierci. Zwiastowanie to swoista zapowiedź pokonania szatana. Zgodnie z tradycją, w tym dniu zakazana jest nawet najlżejsza praca. W podlaskiej ludowej kulturze z tym świętem związany był zwyczaj pieczenia tak zwanych "busłowych" czyli bocianich łap.

Zobacz jak wyglądały obchody święta Zwiastowania Pańskiego w Supraślu:

W ten dzień, w świątyniach da się słyszeć radosne wołanie

Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny