Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa pierwszy tydzień Wielkiego Postu w Cerkwi. Prawosławni uczestniczą w czytaniu kanonu pokutnego św. Andrzeja z Krety

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W roku 2024 wierni prawosławni Wielkanoc świętować będą dopiero 5 maja. Trwa właśnie pierwszy tydzień Wielkiego Postu, który potrwa 48 dni, aż do Wielkiej Soboty Święto Zmartwychwstania Chrystusowego to dla wszystkich chrześcijan, zarówno tych z zachodu jak i wschodu, najważniejsze święto. Zobacz jak wygląda czytanie kanonu św.Andrzeja z Krety w cerkwi św. Mikołaja w Białymstoku.

Początek Wielkiego Postu

Podczas pierwszych czterech dni Wielkiego Postu w cerkwiach czytany jest fragmentami Wielki kanon pokutny św. Andrzeja z Krety*. Kanon składa się z 250 troparionów nawołujących do pokuty, człowiek wzywany jest do otrząśnięcia się z grzechu, na wezwanie "Zmiłuj się nada mną, Boże zmiłuj się nade mną" wierni bija pokłony.

Zobacz zdjęcia z białostockiego soboru:

W świątyniach jest zgaszone światło,panuje atmosfera zadumy i żałoby.

Piątek pierwszego tygodnia postu

W piątek kończący pierwszy tydzień Wielkiego Postu odbywa się liturgia uprzednio poświęconych darów z obrzędem poświęcenia koliwa.

Spotkanie Pańskie - jedno z 12 Wielkich Świąt w Cerkwi. Prawosławni święcili gromnice w białostockim soborze. Zobacz zdjęcia i video

Koliwo to wyjątkowa potrawa, która towarzyszy również prawosławnym modlitwom za zmarłych – w tym na pogrzebach. Jest ona zupełnie postna (pszenica, orzechy i miód; ze względu na regionalność koliwo może posiadać nieco inne składniki (np. bakalie). Nabożeństwo to jest poświęcone cudowi, który dokonał się za sprawą świętego męczennika - Teodora Tyrona (rycerza).

Białostocki Sobór św. Mikołaja, 10.03.2024
Białostocki Sobór św. Mikołaja, 10.03.2024 Piotr Łozowik

Triumf Prawosławia

Pierwsza niedziela Wielkiego Postu to święto Triumfu Ortodoksji, ustanowione w 842 r. na pamiątkę zwycięstwa nad ikonoklazmem (zakaz czczenia ikon, które były wtedy niszczone na masową skalę) i przywrócenia kultu ikon w Cerkwi Prawosławnej. Tego dnia w świątyniach na środku wystawiane są ikony Chrystusa i Matki Bożej, wspomina się również Ojców Kościoła i wszystkich obrońców wiary.

Wielkopostne nabożeństwa prawosławne mają skłaniać wiernych do skruchy, to czas dogłębnej skruchy i oczyszczenia od naszych przyzwyczajeń i namiętności. Kanon św. Andrzeja ma na celu ożywić dusze, odkrywając wielopłaszczyznowość i złożoność grzechu, któremu tak mocno podlega człowiek. Uroczystości cerkiewne są w tym okresie mniej uroczyste, świątynie są słabo oświetlone, kapłani noszą ciemne szaty. Większość modlitw i hymnów jest czytana, zaś wierni częściej klęczą i czynią pokłony.

Zobacz zdjęcia z białostockiego soboru:

Prawosławna Pascha w tym roku przypada na 5 maja.

*Twórca modlitewnego poematu urodził się w Damaszku w połowie VII w. r. w rodzinie pobożnych chrześcijan. Jak przekazują świadectwa do siedmiu lat przyszły święty był niemową. Pierwsze słowa zaczął wypowiadać po przystąpieniu do pierwszej komunii świętej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny